tóth gabi
Válaszol a szakértő. A tüdőgyógyász mellett dohányzó járókelőket is megkérdeztünk, próbáltak-e már leszokni e-cigivel.
A brit kormány 1 millió elektromos cigarettát oszt ki az angoloknak, hogy ezzel is javítsa a szigetország leszokási statisztikáit. Kérdés, hogy az e-cigi valóban segít-e a leszokásban.
Sokan használnak e-cigarettát, azok különböző formáinak élettani hatását illetően azonban számtalan tévhit kering – éppen ezért jó tudni, mi az igazság. A Ripost szakértőhöz fordult a válaszokért.
Sokan azt állítják, az e-cigivel le lehet szokni a hagyományos dohányzásról, ezért jó dolog. Ráadásul nem kell hozzá nyílt láng és nem füstöl, így egyszerűbb az alkalmazása. Mások viszont nem tartják jónak és nem javasolják az alkalmazását. Mit mond a szakember?
Az elektromos cigarettáknak két fő változata van: az egyik a nikotinmentes, a másik a nikotintartalmú
– kezdte beszélgetésünket Dr. Mucsi János gödöllői tüdőgyógyász. Az orvos szerint akkor, ha a nikotinmentes változatot használjuk, nincs gond: az bármikor letehető, elvégre nem beszélhetünk függőségről, azt ugyanis a nikotin alakítja ki.
Hogyha azonban nikotintartalmú elektromos cigarettára vált valaki a hagyományosról, a megvonási tünetekkel ugyanúgy meg kell küzdenie
– tette hozzá a szakember.
A járókelők többsége úgy véli, az e-cigi ugyanolyan káros, vagy talán még károsabb is, mint a normál cigaretta – ugyanakkor azonban szentül meg vannak győződve arról, hogy biztosan van valami jótékony hatása is. Úgy vélik, valamit mégis beszívunk, de azért csak sokkal jobb lehet, mint a bagó, nem igaz?
Cigarettával vagy cigarettautánzattal kapcsolatban az „egészség”, meg a „jó” szót ne használjuk, csak azt, hogy „kevésbé káros”
figyelmeztetett Dr. Mucsi János, elvégre a tüdőbe semmilyen idegen anyag nem való. A szakember szerint az elektronikus cigaretta is különböző oldószereket, vivőanyagokat tartalmaz, amelyekre a tüdőnek semmi szüksége nincs.
Átmenetileg, vagyis addig, amíg a hagyományos cigarettáról vagy az egyéb nikotintartalmú szerről leszokik a dohányos, elfogadhatónak tartom a nikotinmentes elektromos cigarettát, de tartós használatra azt sem javaslom
– hangsúlyozta a tüdőgyógyász.
Mint azt az utcán a járókelők elmondták, az e-cigi nem annyira büdös, mint a hagyományos, hiszen nem füstöt, hanem gőzt ereget. Persze, hogy pontosak legyünk, az efféle termékekből valójában pára távozik. A legjobb megoldás, ami az életminőség jelentős javulását hozza magával, mindenképp a teljes leszokás, sőt a legeslegjobb, ha valaki egyáltalán rá sem gyújt egész életében - sem hagyományos, sem elektromos cigarettára.
A dohányzás abbahagyása után csökkennek a betegek légúti tünetei és csökkennek bizonyos egészségügyi kockázatok: például csak a szívinfarktus kockázata egy éven belül a felére csökken!
– emelte ki a tüdőgyógyász. Vagyis aki már dohányzik, legjobban teszi, ha mielőbb leszokik erről a káros szokásról - az meg, hogy ki hogyan jut el idáig, már csak ízlés és persze akaraterő dolga...