tóth gabi
Levelet írt az ombudsman.
Emily O'Reilly európai ombudsman hétfőn levélben fordult az Európai Bizottság elnökéhez, Ursula Von der Leyenhez, hogy információkat kérjen a brüsszeli testület egyes magas rangú tisztségviselőinek Katar által fizetett üzleti útjairól.
O'Reilly levelében emlékeztetett, hogy a tavaly decemberben kirobbant, uniós parlamenti képviselőket, Katart és Marokkót érintő korrupciós botrány kapcsán vizsgálat tárgyává vált a harmadik felek szerepe és az uniós köztisztviselők befolyásolására irányuló törekvésük. "A közbizalom magas szintű fenntartása érdekében szigorú etikai szabályokra és szilárd átláthatóságra van szükség az uniós tisztségviselők és az érdekképviseletek közötti kapcsolatokat illetően" - hívta fel a figyelmet.
Ursula von der Leyen omoly kérdéseket kapott
FORRÁS: AFP/GEERT VANDEN WIJNGAAERT
Múlt héten a Politico hírportál leleplező cikket közölt arról, hogy Henrik Hololei, az Európai Bizottság Mobilitási és Közlekedési Főigazgatóságának (DG MOVE) vezetője rendszeresen utazott ingyen a katari állami légitársaság, a Quatar Airways járatain, miközben főigazgatósága éppen a vállalat európai piacra lépésének feltételeiről tárgyalt. "Az, hogy a katari kormány és a hozzá közel álló szervezetek fizetik a DG MOVE legmagasabb rangú tisztségviselőjének utazási költségeit, jogos kérdéseket vet fel az uniós döntéshozatal esetleges megengedhetetlen befolyásolásával kapcsolatban" - mutatott rá levelében az ombudsman.
Mint írta, aggodalommal vette tudomásul a bizottság magyarázatát, miszerint mivel Henrik Hololei nem volt tagja a tárgyalócsoportnak, nem állt fenn összeférhetetlenség a katari kormány által fizetett útjaival összefüggésben. Véleménye szerint ez árthat az EU megítélésének, mivel a közvélemény ebben az esetben valószínűleg nem tesz különbséget. Azt is hozzátette, hogy a korrupciós botrányok azok számára kedveznek, akik az egész EU intézményrendszerét akarják lejáratni. Az ombudsman felkérte az Európai Bizottságot, hogy június 3-ig válaszolják meg a levele mellékletében szereplő, a harmadik fél által fizetett utazások engedélyezésére és azok átláthatóságára vonatkozó kérdéseket.
Eva Kailinak, az Európai Parlament volt alelnökének még legalább további két hónapig, Marc Tarabella belga EP-képviselőnek pedig egy hónapig kell őrizetben maradnia a bíróság pénteki döntése alapján.
A brüsszeli korrupciós botrány gyanúsítottjainak továbbra is börtönben kell maradniuk. Eva Kailinak, az Európai Parlament (EP) volt alelnökének még legalább további két hónapig, Marc Tarabella belga EP-képviselőnek pedig egy hónapig kell őrizetben maradnia a bíróság pénteki döntése alapján.
A SZOCIALISTA POLITIKUSOKAT VÉDŐ ÜGYVÉDEK KEDDEN KÉRTÉK A KORRUPCIÓVAL, PÉNZMOSÁSSAL ÉS BŰNSZERVEZETBEN VALÓ RÉSZVÉTELLEL VÁDOLT VÉDENCEIK SZABADLÁBRA HELYEZÉSÉT.
Marc Tarabella mentelmi jogát február 2-án függesztették fel, majd az ügyészség tíz nappal később vádat emelt ellene, és előzetes letartóztatásba helyezte. Eva Kailit a vesztegetési ügy kirobbanásakor, december 9-én tartóztatták le, miután a belga rendőrség a lakásán 150 ezer euró készpénzt talált - írta a Magyar Nemzet.
Eva Kaili továbbra is rács mögött marad
Eva Kaili mellett decemberben tartóztatták le Pier Antonio Panzeri olasz volt szocialista EP-képviselőt – aki a vesztegetési hálózat feltételezett vezetője, a Fight Impunity nevű brüsszeli székhelyű civil szervezet vezetője –, az olasz Francesco Giorgit, Eva Kaili élettársát, aki egy belga szocialista EP-képviselő, Marie Arena asszisztenseként dolgozott és Niccolo Figa-Talamancát, a No Peace Without Justice nevű civil szervezet igazgatóját, akit február közepén kiengedtek a börtönből.
Szintén nemrég helyezték feltételes szabadlábra Francesco Giorgit elektronikus nyomkövető viselésének kötelezettségével, feltehetőleg a hatóságokkal mutatott együttműködő magatartása miatt. Kaili ügyvédje, Mihalisz Dimitrakopulosz már akkor kérvényezte, hogy a görög politikus is házi őrizetbe kerüljön, hogy együtt lehessen kétéves kislányával.
A brüsszeli fellebbviteli bíróság egyébként kedden vizsgálja meg azt a kérelmet, hogy zárják ki az ügyből Michel Claise főbírót. Nemrég Maxim Töller szólította távozásra a bírót, arra hivatkozva, hogy a Claise által kiadott elfogatóparancs sérti védence, Tarabella ártatlanságának vélelmét.
December közepén robbant a brüsszeli korrupciós botrány, amikor a belga hatóságok letartóztatták Eva Kailit, az Európai Parlament szocialista alelnökét, élettársát, Francesco Giorgit, Antonio Panzeri korábbi szocialista európai parlamenti képviselőt, a „Fight Impunity" civilszervezet (NGO) elnöke. Emellett letartóztatták Luca Visentinit, a nemzetközi baloldalhoz szoros szálakkal kapcsolódó Nemzetközi Szakszervezeti Konföderáció főtitkárát, valamint Niccolò Figà-Talamancát, a „No Peace Without Justice" civilszervezet (NGO) igazgatóját is.
Eva Kaili és Francesco Giorgi
FORRÁS: EURONEWS
A rendőrség gyanúja és a belga szövetségi ügyészség közleménye szerint azért tartóztatták le őket, mert Katar, amely ország a labdarúgó-világbajnokságnak adott otthont,
MEGHATÁROZÓ POLITIKAI VAGY STRATÉGIAI POZÍCIÓVAL RENDELKEZŐ TISZTVISELŐKNEK FIZETETT JELENTŐS PÉNZÖSSZEGEKET VAGY ADOTT AJÁNDÉKOKAT ÉS EZZEL BEFOLYÁSOLTA AZ EURÓPAI PARLAMENT GAZDASÁGI ÉS POLITIKAI DÖNTÉSEIT.
Mint kiderült azóta, Eva Kaili, az EP szocialista alelnöke évekig úgy élt, mint egy filmsztár – nyilván nem véletlenül. Ahogy arról az Origo is beszámolt, letartóztatása előtt
Eva Kaili fényűző éjszakai klubokban szórakozott Athénban szupermodellek, köztük Naomi Campbell társaságában, az Égei-tengeren hajókázott és napozott, és egy iparmágnás karibi rezidenciáján vakációzott.
Eva Kaili egyik luxusnyaralásán
FORRÁS: ORIGO
A belga rendőrség közleménye szerint csaknem 1,5 millió euró készpénzt foglaltak le a brüsszeli régióban házkutatások során az érintett politikusoknál. Többek között Eva Kaili apjánál is egy bőröndnyi pénzt találtak a hatóságok.
Kaili azóta is börtönben van, feltételezett cinkostársa, Antonio Panzeri, a botrány másik főszereplője azonban a hírek szerint alkut kötött a hatóságokkal.
A Kailivel egyszerre letartóztatott volt EP-képviselő, Antonio Penzeri közben alkut kötött a hatóságokkal, aminek nyomán egyre több politikusról derül ki, hogy érintett a korrupciós botrányban. Az alkunak köszönhetően sikerült kiszabadítania a házi őrizetből feleségét és lányát is.
Pier Antonio Panzeri alkut kötött a hatóságokkal
FORRÁS: AMINE LANDOULSI/ANADOLU AGENCY/GETTY IMAGES
Maria Dolores Colleonit és Silvia Panzerit azzal gyanúsították, hogy tudtak a volt uniós törvényhozó illegális tevékenységeiről, amelyek során Katar és Marokkó érdekeiért is lobbizott az Európai Parlamentben, vélhetően nem kevés ajándékért és pénzért cserébe, mindezt a Fight Impunity nevű nem kormányzati szervezetén keresztül.
A belga hatóság kérésére az Európai Parlament felfüggesztette Marc Tarabella és Andrea Cozzolino mentelmi jogát is, akiket ezek után őrizetbe is vettek. A parlamenti jelentések szerint a Tarabella és Cozzolino elleni vád korrupció, bűnszervezetben való részvétel és pénzmosás is lehet.
Marc Tarabella 2020 februárjában egy Katar által fizetett utazáson vett részt – anélkül, hogy kötelezettségének eleget téve ezt az Európai Parlamentnek bejelentette volna
FORRÁS: © EUROPEAN UNION 2016 - SOURCE : EP/MATHIEU CUGNOT
Az őrizetbevétel mellett a hatóságok átkutatták Tarabellának a belgiumi Liege-ben lévő páncéltrezorját, valamint a vallon területen fekvő Anthisnes-ben lévő irodáit.
A SZOCIALISTA TARABELLA NEM MÁS, MINT A KORRUPCIÓS ÜGY KÖZÉPPONTJÁBAN ÁLLÓ VOLT OLASZ EP-KÉPVISELŐ, PIER-ANTONIO PANZERI EGYIK KÖZELI MUNKATÁRSA. PANZERI OTTHONÁBAN 600 EZER EURÓ KÉSZPÉNZT FOGLALTAK LE.
Tarabella, akinek az otthonában szintén házkutatást tartottak, tagad minden érintettséget, ugyanakkor azt korábban már elismerte, hogy
2020 FEBRUÁRJÁBAN EGY KATAR ÁLTAL FIZETETT UTAZÁSON VETT RÉSZT – ANÉLKÜL, HOGY KÖTELEZETTSÉGÉNEK ELEGET TÉVE EZT AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK BEJELENTETTE VOLNA.
Andrea Cozzolino olasz európai parlamenti képviselőt Nápolyban tartóztatták le, letartóztatását a nápolyi Guardia di Finanza intézte a belga ügyészség felkérésére, mivel a belga rendőrség a pénteki házkutatás során nem találta a politikust brüsszeli otthonában.
Közben két újabb nagy névre terjesztette ki a nyomozást a belga ügyészség – ez derült ki az olasz baloldali európai parlamenti képviselő, Andrea Cozzolino letartóztatási parancsából, számolt be róla az Origo.
A brüsszeli Politico birtokába jutott dokumentum név szerint említi az Európai Parlament emberi jogi albizottságának korábbi vezetőjét, a belga, szocialista Maria Arenát, aki a botrány miatt volt kénytelen lemondani a posztjáról.
Maria Arena a botrány miatt volt kénytelen lemondani a posztjáról
FORRÁS: AFP/SEYLLOU
Arena neve a kezdetektől fogva felmerült a korrupciós ügyben, hiszen az egész az ő bizottságától indult, ezer szállal kötődtek hozzá a tavaly letartóztatott képviselők. A Politico pedig megszerezte a múlt héten a nápolyi klinikán letartóztatott Andrea Cozzolino ellen kiadott elfogatóparancsot, amelyben
A belga ügyészek név szerint említik Maria Arenát, mint akinek köze lehet az ügyhöz, és ki kell rá is terjeszteni a vizsgálatot, de szintén megemlítették az olasz EP-képviselő Alessandra Morettit is.
A nyomozók szerint
ARENA ÉS MORETTI IS TAGJA VOLT ANNAK A NÉGYESNEK, AMELYBEN COZZOLINO ÉS MARC TARABELLA IS BENNE VOLT. ŐK EGYÜTT DOLGOZTAK PIER ANTONINO PANZERI EURÓPAI PARLAMENTI KÉPVISELŐVEL, AKI AZ ÖSSZES SZÁLAT ÖSSZEFOGTA.