tóth gabi
Megint egy magasrangú baloldali a gyanúsított.
Recseg-ropog a nemzetközi szakszervezeti mozgalom.
Elbocsátotta Luca Visentinit a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC), azzal indokolva meg a döntést, hogy elveszítették bizalmukat a brüsszeli korrupciós botrányban érintett olasz főtitkárban.
A világ legnagyobb szakszervezeti szövetségének vezetője volt az egyik első személy, akit őrizetbe vettek a belga hatóságok a decemberben kirobbant vesztegetési ügy kapcsán, miszerint magas rangú uniós tisztviselők, valamint brüsszeli civil szervezetek (NGO-k) tagjai Katar érdekében befolyásolták az uniós döntéshozatalt a közel-keleti országtól elfogadott kenőpénzért cserébe.
Luca Visentini elismerte, hogy mintegy 50 ezer eurót fogadott el az ITUC vezetői kampányához Pier Antonio Panzeri volt európai parlamenti (EP-) képviselőtől, a Fight Impunity nevű NGO alapítójától.
Ám a főtitkár úgy nyilatkozott, nem tudott semmilyen illegális tevékenységről ennek hátterében. Visentini és elődje, Sharan Burrow azzal hívták fel magukra a figyelmet, hogy pozitív nyilatkozatokat tettek a 2022-es katari világbajnokság előtt a közel-keleti ország munkaügyi reformjairól.
Az olasz főtitkárt a belga hatóságok december 11-én szabadlábra helyezték, szigorú utazási korlátozások mellett. Az ITUC december 21-én felfüggesztette a vezetőt állásából, szombaton pedig végleg elbocsátották.
A Politico brüsszeli hírportálnak tett nyilatkozatában Visentini elmondta, mélységesen sajnálja az ITUC döntését.
Megismétlem, hogy ártatlan vagyok az ellenem felhozott korrupciós és pénzmosási vádakban
– fogalmazott. – Az adomány, amelyet kaptam, az ITUC-hoz került, hogy segítsen a rászoruló szakszervezeteknek. Úgy gondoltam, hogy ez a pénz megbízható forrásból származik, és az ITUC pártatlanul és a meglévő belső szabályoknak megfelelően használta fel – tette hozzá Visentini.
A szövetség szombati közleményében tudatta, rendkívüli ülést szervez, hogy a lehető leghamarabb új főtitkárt válasszanak. Az ITUC emellett ígéretet tett arra, hogy megvizsgálja alapszabályának módosítását a vezetői választási kampányok finanszírozásáról.
– Az elmúlt hónapok eseményei jelentős károkat okoztak az ITUC hírnevének. Fontos tanulságokat vontunk le – mondta Akiko Gono, a szakszervezeti szövetség elnöke a nyilatkozatban, hozzáfűzve: az ITUC abszolút ellenzi a korrupció minden formáját.
A brüsszeli korrupciós botrány gyanúsítottjainak továbbra is börtönben kell maradniuk – derült ki a múlt héten.
Eva Kailinak, az Európai Parlament (EP) volt alelnökének még legalább további két hónapig, Marc Tarabella belga EP-képviselőnek pedig egy hónapig kell őrizetben maradnia a bíróság pénteki döntése alapján.
A szocialista politikusokat védő ügyvédek kedden kérték a korrupcióval, pénzmosással és bűnszervezetben való részvétellel vádolt védenceik szabadlábra helyezését.
Marc Tarabella mentelmi jogát február 2-án függesztették fel, majd az ügyészség tíz nappal később vádat emelt ellene, és előzetes letartóztatásba helyezte. Eva Kailit a vesztegetési ügy kirobbanásakor, december 9-én tartóztatták le, miután a belga rendőrség a lakásán 150 ezer euró készpénzt talált.
Eva Kaili mellett decemberben tartóztatták le Pier Antonio Panzeri olasz volt szocialista EP-képviselőt – aki a vesztegetési hálózat feltételezett vezetője, a Fight Impunity nevű brüsszeli székhelyű civil szervezet vezetője –, az olasz Francesco Giorgit, Eva Kaili élettársát, aki egy belga szocialista EP-képviselő, Marie Arena asszisztenseként dolgozott és Niccolo Figa-Talamancát, a No Peace Without Justice nevű civil szervezet igazgatóját, akit február közepén kiengedtek a börtönből.
Szintén nemrég helyezték feltételes szabadlábra Francesco Giorgit elektronikus nyomkövető viselésének kötelezettségével, feltehetőleg a hatóságokkal mutatott együttműködő magatartása miatt.
Kaili ügyvédje, Mihalisz Dimitrakopulosz már akkor kérvényezte, hogy a görög politikus is házi őrizetbe kerüljön, hogy együtt lehessen kétéves kislányával.
Kailin és Tarabellán kívül tehát jelenleg Panzeri is rács mögött van, a volt képviselő ugyanakkor információkat szolgáltat a rendőrségnek a büntetése enyhítéséért cserébe. Az ügyben szintén érintett Andrea Cozzolino EP-képviselő egyelőre hazájában, Olaszországban van háziőrizetben, ám vélhetően hamarosan megkezdődik a Belgiumnak való kiadatásáról szóló tárgyalás.
A brüsszeli fellebbviteli bíróság egyébként kedden vizsgálja meg azt a kérelmet, hogy zárják ki az ügyből Michel Claise főbírót. Nemrég Maxim Töller szólította távozásra a bírót, arra hivatkozva, hogy a Claise által kiadott elfogatóparancs sérti védence, Tarabella ártatlanságának vélelmét.
Szigorít a szabályain az Európai Bizottság, miután a brüsszeli Politico felfedte, hogy az uniós végrehajtó szerv vezető közlekedési tisztviselője ingyenes repülőutakat fogadott el a katari kormánytól, miközben csapata létfontosságú légi közlekedési megállapodásról tárgyalt az Öböl menti állam saját légitársaságával.
Henrik Hololei, az Európai Bizottság közlekedési osztályának főigazgatója kilenc alkalommal repült ingyen business osztályon a Qatar Airways légitársasággal 2015 és 2021 között. Két ilyen járatot közvetlenül a katari állam fizetett, ami felveti az összeférhetetlenség gyanúját.
Az Európai Bizottság szóvivője elmondása szerint már korábban elkezdték felülvizsgálni a munkavállalók utazásaira vonatkozó előírásokat, a nemrég napvilágot látott hírek azonban mindezt felgyorsították.
A bizottság szigorítani fogja azokat a szabályokat, amelyek arra vonatkoznak, hogy egy külső rendezvényszervező fedezné a tisztségviselők kiküldetési költségeit. Ennek értelmében a vendéglátást csak az olyan nemzetközi szervezetektől fogadhatják el a bizottság munkavállalói, mint az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ), a G7-ek vagy a G20-ak, illetve a tagállamoktól, kizárólag a hivatalos látogatások keretén belül.
A Politico egyébként megkereste a bizottságot, hogy adjon magyarázatot Hololei ingyenes repülőútjaira, amire válaszul a szóvivőjük közölte, hogy az utazások a szabályoknak megfelelően történtek, ám nem árult el részleteket arról az eljárásról, amelyen keresztül az esetleges összeférhetetlenséget kezelték.
Az elmúlt napokban egyre több felhívás érkezett a vizsgálat lefolytatására. Daniel Freund német európai parlamenti (EP-) képviselő azzal érvelt, hogy az ügyet át kellene adni az Európai Ügyészségnek vagy a blokk csalás elleni felügyelőszervének, az OLAF-nak.
Nem értem, hogy a bizottságban miért fogadja el bárki is a lobbiszervezetek által fizetett ingyenes repülőjegyeket. Egyszerűen nem értem, hogy ez hogyan áll összhangban a szabályokkal
– mondta a Politicóval folytatott telefonbeszélgetésben.
Zöld frakcióbeli kollégája, Ciarán Cuffe ír EP-képviselő, aki az Európai Parlament közlekedési bizottságában is helyet foglal, úgy vélekedett, hogy a Politico cikkében szereplő leleplezések valódi aggodalmakat vetnek fel.
„Teljes körű tájékoztatást fogok kérni az Európai Bizottságtól az ingyenes repülőjegyekről vagy egyéb juttatásokról, amelyeket a légi közlekedési ügyleteken dolgozó alkalmazottaknak adnak” – írta Cuffe a közösségi médiában. Hozzátette: kulcsfontosságú, hogy ne alakuljanak ki összeférhetetlenségek.