tóth gabi
Ezt állítja Márki-Zay.
Márpedig, ha ő mondja.
Hirdetés
„Már pisilni is együtt ment ki a pártelnöki értekezletekről, dohányozni is szinte kézen fogva mentek, látszott, hogy nagyon szoros kapcsolat formálódott közöttük. Jakab részt sem vett a kampányban, péntekenként és szombatonként nem ment sehova a magánéletre hivatkozva. Gyurcsány pedig már jó előre közölte velem, hogy ha elveszítjük a választást, én leszek a hibás. Szóval nem lepődtem meg” – idézte fel emlékeit a Népszavának adott interjújában Márki-Zay Péter.
Szerinte csoda lett volna, ha az ellenzék megnyeri a választást, ugyanakkor ő maga teljes erőbedobással dolgozott. Azt azonban elismerte, hogy neki is óvatosabbnak kellett volna lennie saját kommunikációjában, ám úgy látja, a végeredmény nem ezen múlott. Szóba került az Egyesült Államokból kapott kampánypénzek kérdése is. Márki-Zay Péter azt mondta, erről utoljára akkor tudtak az ellenzéki pártok, amikor maguknak követelték az összeget, ami maradt. – Amikor letámadott minket a Fidesz, hirtelen mindent letagadtak – mondta.
A Partizánnak adott tavalyi interjújában Márki-Zay arról értekezett, szerinte Gyurcsány Ferenc és a háború a két fő oka annak, hogy rengeteg szavazót és körzetet veszítve megbukott a baloldali koalíció. Azt is elmondta akkor, hogy a Jobbik elveszítette szavazóinak jelentős részét, mert célba értek a „Gyurcsány-üzenetek” a fideszes kommunikáció részéről.
Ahogy az is tény, hogy a legtöbb baloldali politikus Márki-Zayt próbálta felelőssé tenni a választási vereségért.
Emlékezetes, a történelmi bukás után Márki-Zay Péter mögé nem álltak fel a színpadra baloldal vezető politikusai. Családja mellett csupán Karácsony Gergely és Donáth Anna állt mellette a megsemmisítő pillanatban. Néhány nappal később Jakab Péter azt mondta: „Márki-Zay Péter megbuktatta az ellenzéket”. A vereség után levonta következtetéseit Gyurcsány Ferenc is, aki a Márki-Zay Péter által vezetett ellenzéki együttműködésre utalva azt mondta: „a közös hajónak tovább kell mennie” , ugyanakkor egyetértését fejezte ki azokkal, akik szerint a hajó vezetését nem a „legjobb kapitányra” bízták.
– Márki-Zay Péter szerint Gyurcsány Ferenc és Jakab Péter a kampány idején állandóan együtt járt cigizni. Ez már azért sem lehetséges, mert egyikük sem dohányzik. És ez a legkevésbé kártékony valótlanság – állította legújabb Facebook-bejegyzésében Arató Gergely, a DK politikusa.
– MZP megint megszólalt. Most épp azt mondja, hogy nem vettem részt a kampányban, a pártelnöki értekezletekről együtt mentem ki Gyurcsánnyal dohányozni, az ellenzék meg tudott a külföldi pénzekről. Ezzel szemben a valóság az, hogy a kampányban több mint 130 utcafórumot tartottam, a külföldi pénzekről meg nem tudtunk. Amit tudunk, az a végeredmény. Akárki is fizette MZP-t, a Fidesznek tett vele szívességet, nem az ellenzéknek. Ja, és nem dohányzom – reagált Facebook-bejegyzésében Jakab Péter.
A Mindenki Magyarországa Néppártot (MMN) a Csongrád-Csanád Vármegyei Bíróság bejegyzésre alkalmasnak találta, ám később a Legfőbb Ügyészség kifogásokkal élt, így a párt bejegyzése egyelőre nem történt meg, és az ügy másodfokra került – tudatta Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere. A Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) elnöke nem ismertetett további részleteket, ám szerinte mindez elfogadhatatlan egy demokratikus jogállamban.
Ahogy arról a Magyar Nemzet beszámolt, Márki-Zay egy hónapja azt jelentette be, hogy május elején tartja alakuló közgyűlését az MMN, ám ez most kétségessé vált.
Hódmezővásárhely polgármestere jelezte, hogy önállóan mérettetné meg magát a 2024-es európai parlamenti választásokon. Évértékelő sajtótájékoztatóján kijelentette: mivel az EP-választásokon csak pártok indulhatnak, a Mindenki Magyarországa Mozgalom úgy döntött, szükség van egy pártra. Márki-Zay szerint nincs jelentősége annak, ha minden politikai erő önállóan indul, mert ez egy tisztán listás választás. Hozzátette: bízik abban, hogy az ellenzék esélyeire nem lesz befolyással az önálló indulás az önkormányzati választáson.
A polgármester szót ejtett arról, hogy az ellenzéknek a 2024-es önkormányzati választáson nem pártjelöltekként, hanem helyi lokálpatrióta szövetségek formájában kellene elindulni. Azt állította, ha az együttműködésről nem jön össze a megállapodás, akkor lesz szükség előválasztásra. Hangsúlyozta: az MMN a rendszer ellenzéke kíván lenni, ellentétben a minél nagyobb ellenzéki frakcióért egymással harcoló pártokkal. A hosszú távú tervekről szólva pedig elmondta: a párt az Európai Néppárt tagpártja kíván lenni.
Tavaly augusztusban a Magyar Nemzet megkeresésére Márki-Zay Péter azt nyilatkozta, hogy a hiteles ellenzéki szereplők közül bárkivel együttműködnek, aki leváltaná a kormányt, egyedül a Demokratikus Koalícióval kizárt a kooperáció.
A baloldal bukott miniszterelnök-jelöltje még tavaly májusban beszélt először arról, hogy saját pártot alapít, azonban egykori hívei közül többen is jelezték, hogy nem kívánnak csatlakozni a kezdeményezéshez. Ezután Márki-Zay volt gazdasági tanácsadója, Király Júlia közölte:
Életem első 65 évében sem voltam se párttag, se politikus. Életem hátralévő részében sem leszek. Maradok egyszerű tanárember.
Az MMM korábbi elnökségi tagja, Márki-Zay egyik leghűségesebb követője, Lukácsi Katalin is úgy nyilatkozott korábban, nem csatlakozik az új párthoz.
Hadházy Ákos is kimarad a politikai projektből, pedig a hatpárti baloldal miniszterelnök-jelöltje a kampányban még korrupcióellenes miniszterként emlegette.
Régi barátságunkra és az irántad érzett változatlan és őszinte megbecsülésre tekintettel próbálok nagyon udvariasan, de lényegre törően fogalmazni: minden ellenkező híreszteléssel szemben én nem kívánok részt venni az általad most bejelentett párt munkájában
– fogalmazott idén januárban a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben az országgyűlési képviselő. Hadházy Ákos leszögezte, hogy bármilyen új pártot csak erős alapokon, széles körű összefogással, megfelelő időben szabad elindítani. Szerinte ezek hiányában a legjobb szándékkal indított kezdeményezés is csak egy lesz az egyszemélyes törpepártok szomorúan hosszú sorában.
Korábban Nagy Ervin, a XXI. Század Intézet elemzője Márki-Zay pártalapítási terveiről elmondta, hogy ennyiféle pártot az ellenzéki választók nem tudnak eltartani.