Marics Peti
A gép állítólag csak gyakorlatozni fog.
Európába érkezett az Egyesült Államok úgynevezett "végítélet-repülője", amit kifejezetten arra fejlesztettek ki, hogy az amerikai vezérkar levegőből is indíthasson nukleáris csapást atomháború idején. A Boeing E-6B Mercury repülő hivatalosan egy hadgyakorlat miatt landolt szerdán az Izlandon található Keflaviki Haditengerészeti Légibázison (NASKEF), ám mivel Oroszország nemrég felfüggesztette az atomfegyvereket korlátozó ÚJ START nukleáris szerződést, így valószínűleg ehhez is köze lehet a gép érkezésének.
Az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának (EUCOM) hivatalos közleménye szerint a végítélet-repülő személyzetét a helyi amerikai nagykövet és izlandi diplomaták, illetve katonai vezetők fogadták. Hogy a gép pontosan hol és mikor fog gyakorlatozni Európában, arról egyelőre nincs információ.
Az amerikai légierőnek összesen három "végítélet-repülője" van. Ezek közül a most Európába érkezett E-6B Mercury a legdrágább, és legmodernebb. Az első ilyen gépet a 80-as években állították hadrendbe, és azóta több konfliktusban részt vettek, köztük az afganisztáni és az Öböl-háborúban is.
Ezekkel a repülőgépekkel kapcsolatban sok a titkosított információ, de egyvalamit biztosan lehet tudni róluk: úgy tervezték őket, hogy kibírják egy nukleáris háború viszontagságait. Fedélzetükön például régi, analóg eszközök találhatóak, ezek ugyanis képesek ellenállni az atomrobbanásokat kísérő elektromágneses sugárzásnak.
A gépeken lényegében nincsen ablak, illetve kaptak egy speciális, a hőhatásoktól védő burkolatot is. A tetejükön látható „púpban” pedig több mint 65 műholdvevő és antenna található, melyek segítségével a fedélzeten lévők tartani tudják a kapcsolatot a földi egységekkel. Darabonként egy ilyen repülő megközelítőleg 200 millió dollárba kerül.
Nagyon leegyszerűsítve a "végítélet-repülők" légi irányítóközpontként funkcionálnak az elnök, a védelmi miniszter és az Amerikai Egyesített Vezérkar számára. A gépekről irányítani lehet az amerikai hadsereg csapatmozgásait, ezenkívül háborús rendeleteket lehet kiadni róla, valamint koordinálni a polgári hatóságok intézkedéseit. Az Egyesült Államok legalább egy "végítélet-repülőt" folyamatosan készenlétben tart. A flotta rendszeres képzési és készenléti missziókon vesz részt.