tóth gabi
Nem várt akadályba ütközött Ukrajna felfegyverzése.
Norvégia a jelek szerint nem tudja majd leszállítani Ukrajnának az előre megígért lőszermennyiséget, mivel az ország legnagyobb fegyvergyártó vállalata képtelen növelni a termelési kapacitását. A finn-norvég közös állami tulajdonban lévő Nammo vezérigazgatója a Financial Timesnak azt mondta, hogy a gyáraik bővítésének jelenleg fizikai akadálya van, mert a TikTok új norvég adatközpontja miatt nem maradt elég elektromos áram az országban.
- fogalmazott a pénzügyi szaklapnak Morten Brandtzæg, aki szerint a tüzérségi lőszerek iránti kereslet most nagyjából 15-ször akkora, mint békeidőben az ukrajnai háború következtében. Az ukránok ugyanis naponta körülbelül 6000 ilyen lőszert használnak el, de akár 65 ezret is el tudnának használni, ha korlátlan mennyiségben állna rendelkezésre. „A lőszeriparnak 2 milliárd eurót kellene befektetnie új gyárakba, csak hogy lépést tudjon tartani az ukrajnai kereslettel” – tette hozzá a vezérigazgató.
A The Guardian beszámolója szerint a Nammo elsősorban az egyik Norvégia közepén található, tüzérségi lőszerekre specializálódott gyárát kívánja bővíteni, ám a hatóságoktól azt tájékoztatást kapták, hogy a térségben nincs rendelkezésre álló többletenergia, a TikTok egyik nemrég felépült helyi adatközpontja ugyanis elhasználja a régió áramát. A norvég közműszolgáltató szerint előbb a TikTok-ot kell kiszolgálniuk, mivel ők létesítettek üzemet előbb a térségben. És ha a Nammónak is áramra van szüksége, ahhoz előbb fejleszteni kell a hálózatot.
Erre reagálva a cég vezérigazgatója azt mondta, hogy a történtek miatt nevetség tárgyává válhat Norvégia a NATO-n belül, a norvég kormányoknak ezért muszáj lenne fontossági sorrendet felállítania. Morten Brandtzæg szerint nem lehet kizárni annak a lehetőségét sem, hogy nem puszta véletlen, hogy épp egy kínai vállalat akadályozza a Kijevnek szánt lőszert gyártó cég bővülését.
Észak-Amerikában és Európában egyébként egyre több országban tiltják meg az államigazgatásban dolgozóknak a TikTok használatát arra hivatkozva, hogy a kínai tulajdonban lévő közösségi médium mindent megoszt a felhasználóiról a kínai kormánnyal. Eddig többek közt az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Hollandia, Csehország és Belgium kormánya tiltotta ki az applikációt a tisztségviselők eszközeiről. Az európai törvényhozók megnyugtatása érdekében a TikTok nemrég bejelentette, hogy még idén megkezdi az európai felhasználói adatok helyben történő tárolását, csökkenti az adatátvitelt a régión kívülre, és csökkenti az alkalmazottak hozzáférését a felhasználói adatokhoz.