kulcsár edina
Joe Biden sötét oldala.
Joe Biden szerint nem igaz az, hogy családja több mint 1 millió dollárt kapott fia üzlettársán keresztül kínai üzleti érdekeltségüktől – az elnök a kongresszusi vizsgálóbizottság megállapításaira reagált pénteken este.
Az amerikai elnök a Fehér Ház előtt újságírói kérdésre válaszolva tagadta azt, hogy fia, Hunter Biden üzlettársa, illetve egy kínai üzleti vállalkozás számlájáról 2017-ben több mint 1 millió dollár érkezett volna családtagjaihoz, amiről a Kongresszus alsóházának felügyeleti bizottsága számolt be banki adatok alapján.
A republikánus vezetésű képviselőházi testület csütörtökön mutatott be olyan banki dokumentumokat, amelyek szerint Hunter Biden, az elnök fia, Jim Biden, az elnök testvére, valamint Hallie Biden, az elnök elhunyt fiának özvegye kapott nagyobb összegeket Hunter üzlettársától, illetve amerikai-kínai energiapiaci közös vállalatuktól a CEFC-től.
Még csütörtökön Hunter Biden jogi szóvivője megerősítette, hogy történtek kifizetések, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a pénzekből a címzetteken kívül senki más nem részesült, és az üzleti tevékenységük ellenértéke volt. Emellett azzal vádolta a republikánusokat, hogy alaptalan jobboldali összeesküvés-elméleteket helyeznek előtérbe.
A banki átutalási bizonylatokat a felügyeleti bizottság elnöke, James Comer republikánus képviselő kötelező erejű igényléssel kapta meg a Bank of America pénzintézettől.
A törvényhozási testület tájékoztatása szerint ezekből az derül ki, hogy 2017 márciusában, alig két hónappal azután, hogy Joe Biden alelnöki megbizatása megszűnt a Fehér Házban, egy kínai vállalat 3 millió dollárt utalt át Hunter Biden üzlettársának, aki egy másik cégnek ebből több mint 1 millió dollárt juttatott el, ahonnan három hónapon keresztül a Biden család tagjai nagyobb összegű átutalásokhoz jutottak, összesen több mint 1 millió dollár értékben.
A vizsgálattal a republikánusok arra keresnek választ, hogy a Biden család felhasználta-e Joe Biden alelnöki pozícióját annak érdekében, hogy jövedelmező külföldi üzletekhez jusson.
A Kongresszus alsóházában, a Képviselőházban azután indult vizsgálat a Biden család üzleti ügyeiről, hogy január elején a republikánusok átvették a többséget.
A Fehér Ház szóvivője a többi között úgy reagált a banki átutalásokról szóló hírekre, hogy a republikánusoknak az elnök családja ellen indított bizarr támadások helyett inkább arra kellene összpontosítaniuk, hogy az elnökkel együttműködve hozzájáruljanak az amerikai családok egészségügyi kiadásainak csökkentéséhez és az ellátásuk javításához.
Nem csitul a Joe Biden körüli botrány. Most kínai üzleti kapcsolatai miatt került a figyelem középpontjába az amerikai elnök. A kongresszus egyik republikánus képviselője szerint ugyanis tanúk és banki bizonyítékok vannak arra, hogy Joe Biden és családja pénzt kapott a Kínai Kommunista Párttól. A képviselőház egy hónapja indított nyomozást az elnök és fia korrupciógyanús ügyei miatt.
A Kínai Kommunista Párttól kaphatott pénzeket Biden családja – erről ír a Magyar Nemzet. A portál a Fox News adását idézi, amelyben a kongresszus alsóházának republikánus képviselője beszélt az amerikai elnök kétes ügyeiről.
„Olyan dokumentumok vannak a kezünkben, amelyek bizonyítják, hogyan kapott pénzt a Biden-család a Kínai Kommunista Párttól. És őszinte leszek, a helyzet pont olyan rossz, mint ahogy mi azt gondoltuk. Nagyon aggasztó! Amivel most rendelkezünk, azzal egy sokkal erősebb bírósági ügyet lehet indítani” – fogalmazott James Comer, az Egyesült Államok kongresszusi képviselője.
Gyanús ukrán és kínai üzleti kapcsolatok, drága ajándékok, dollár százezrekért értékesített amatőr festmények – többek között ilyen ügyek kerültek a látókörükbe.
Ehhez a legfontosabb bizonyítékokat az elnök fiának egy korábban elhagyott számítógépén találták meg. A bizottság mindemellett arra is szeretne választ kapni, hogy Joe Biden a befolyását felhasználva juttatta-e előnyös üzleti kapcsolatokhoz a fiát. A gyanú szerint ugyanis a regnáló elnök még az Obama-adminisztráció alelnökeként segített Hunternek bekerülni az ukrán Burisma nevű gázipari óriáscég igazgatótanácsába, havi 50 ezer dolláros javadalmazásért.
Az utóbbi időben egymást érik a botrányok Joe Biden körül. Több házkutatást is tartottak a közelmúltban az elnök otthonában és nyaralójában illetéktelenül tárolt kormányzati iratok miatt. Biden wilmingtoni otthonában minősített titkos dokumentumokat találtak az FBI nyomozói. Az amerikai elnök azt mondta: nincs ok aggodalomra, mert a papírok nem az utcán voltak.
„Egy zárt garázsban voltak az iratok. Ott, ahol a Corvettem is áll, szóval nem csak úgy az utcán hevertek” – hangsúlyozta Joe Biden a házkutatás után.
A Magyar Nemzet megjegyzi:
Legutóbb például azt jelentette be, hogy szankciókat vezetnek be Kína ellen, ha fegyverekkel segíti Oroszországot. Sajtóhírek szerint az amerikai elnök erre utasította az Európai Bizottságot is, azért rendelte magához a hétvégén Ursula von der Leyent.
A portál Joe Biden Kína-ellenes politikájával kapcsolatban hangsúlyozza: sokatmondó azonban, hogy ha saját családjáról, és annak meggazdagodásáról van szó, akkor Joe Biden és fia éppen ennek az ellenkezőjét teszi – az Egyesült Államok szuverenitásának kárára.
Joe Bidennek az elnöki székébe is kerülhet fia botránya – erről ír az amerikai sajtó. 2020-ban kínos dokumentumok, videók és fényképek láttak napvilágot Hunter Biden elhagyott laptopjáról.
Az amerikai elnök belebukhat fia legújabb botrányába – erről ír az Origó. A Bertibar cikkét szemlézve azt írják: tovább gyűrűzik Joe Biden amerikai elnök sötét árnyékának, fiának, Hunter Bidennek a botránya.
Az Origo az amerikai hírportálra hivatkozva úgy fogalmaz: a szövetségi kormányzat felfegyverzésével foglalkozó első képviselőházi albizottság csütörtöki meghallgatásán Chuck Grassley republikánus szenátor többek között arról beszélt, hogy nem szakszerűen zárta le az FBI a Hunter Biden elleni vizsgálatokat 2020-ban.
A republikánus politikus azt mondta:
Az amerikai sajtó „Pokoli laptopnak” nevezi a botrányt. Az egész ugyanis azzal kezdődött, hogy az elnök fia, Hunter Biden elhagyott számítógépéről 2019-ben dokumentumok és levelek kerültek elő, amelyek a Biden-család korrupciós ügyleteit bizonyítják. Hunter Bidenről pedig drogos szexvideók is voltak a gépen.
Ennek kapcsán az Orgio arról is írt, hogy egy csütörtöki képviselőházi meghallgatáson szóba került az, hogy a Twitter 2020-ban igyekezett az elnökválasztás előtt eltussolni a botrányt.
Az ügy egyik fontos eleme, hogy egyes információk szerint a Twitter 3,5 millió dollárt kapott az FBI-tól. Bár a felek azt állítják, hogy ennek nincs köze az eltussolási botrányhoz, ezt egyébként egyre kevesebben hiszik el.
A lap idézi Elise Stefanik, republikánus képviselőt, aki szerint mindez az FBI által a demokraták nevében végzett, az adófizetők fizette választási beavatkozás pontos leírása.
Az Origo szerint nemrég az is kiderült, hogy
Az iratok az Obama-kormányzat idejéből származnak, amikor Joe Biden még alelnök volt.
A New York Post című bulvárlap szerint a botrányt súlyosbítja, hogy Biden elnök fia éppen ezekben az években, 2017 és 2019 között tartózkodott gyakran a wilmingtoni házban, miután 2017-ben elvált feleségétől.
Az Origo szerint ebben az időszakban olvashatta a garázsban tárolt iratokat és férhetett hozzá