kulcsár edina
A Hajrá Olaszország kormánypárt elnöke keményen bírálta az ukrán államfőt.
Nagyon negatívan ítélem meg Volodimir Zelenszkij magatartását, mivel az Ukrajnai háború kirobbanásáért részben ő is felelős - fogalmazott Silvio Berlusconi, a Hajrá Olaszország (FI) olasz kormánypárt elnöke egy újságírói kérdésre, miután a vasárnapi lombardiai regionális választáson leadta a szavazatát Milánóban. A rövid helyzetértékelése során a korábbi olasz kormányfő leszögezte, hogy szerinte ez a háború sosem robbant volna ki, ha Zelenszkij "nem próbálkozik a Donyec-medence két autonóm köztársaságának katonai erővel történő visszafoglalásával" - írja a londoni székhelyű Reuters hírügynökség.
- fogalmazott Berlusconi, aki szerint a konfliktusnak egyedül az Egyesült Államok tudna véget vetni. Mint fogalmazott, Joe Bidennek továbbra is segélyeket kell küldenie Ukrajnának, de csak azzal a feltétellel, hogy Kijev azonnal beleegyezik a tűzszünetbe Moszkvával.
- zárta gondolatait a politikus, akinek a szavai hatalmas visszhangot váltottak ki a helyi és a nemzetköz sajtóban is.
Berlusconi kijelentéseit követően a római miniszterelnöki hivatal közleményben hangsúlyozta, hogy a kormány részéről továbbra is "szilárd meggyőződés" Ukrajna támogatása, miként az a közös kormányprogramban is szerepel, és ahogyan a kormánytöbbségnek a háborút érintő parlamenti szavazásain is megnyilvánult.
A Hajrá Olaszország szintén közleményben szögezte le, hogy Silvio Berlusconi sosem vonta kétségbe Ukrajna támogatását, de aggodalmát fejezte ki és az öldöklés leállítását szorgalmazta. A párt hozzátette, Berlusconi korábban csalódását fejezte ki Vlagyimir Putyin orosz elnök politikája miatt is, de most azt kívánta hangoztatni, hogy egyik fél sem mentes a felelősségtől.
Az ellenzék nevében a baloldali Demokrata Párt (PD) szenátora, Enrico Borghi úgy vélte, Berlusconi "Putyin-párti és Zelenszkij-ellenes" állásfoglalása törést képvisel a kormány ukrajnai politikájában.
Fontos elmondani, hogy Berlusconi, aki 1994 és 2011 között négy cikluson keresztül vezette a hazáját, szoros kapcsolatot ápolt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. 2015-ben még a Krímben is járt, miután a félsziget egy, a Nyugat által vitatott népszavazáson az Oroszországhoz való csatlakozás mellett döntött. A lassan egy éve tartó háború során Berlusconi többször is sürgette Moszkvát és Kijevet, hogy állapodjanak meg a tűzszünetben, sőt, azt is felajánlotta, hogy közvetítőként lép fel felek között.