kulcsár edina
Magyarország a béke pátján áll.
Hárman megsebesültek egy orosz rakétacsapásban, amely egy lakóépületet ért vasárnap Harkiv városában – közölte Telegramon a kelet-ukrajnai Harkiv megye kormányzója.
Oleh Szinyehubov hozzátette, hogy egyelőre három sebesültről tudni, mindannyian civilek, egyikőjüket kórházban ápolják.
Mindeközben részlegesen helyreállt az áramszolgáltatás a dél-ukrajnai Odesszában. Helyi tisztségviselők azt mondták, a teljeskörű javítás akár hetekig is eltarthat.
Denisz Smihal kormányfő szombaton jelentette, hogy Odesszában és környékén egy magasfeszültségű, orosz rakétacsapások miatt már korábban megrongálódott alállomáson történt súlyos meghibásodás miatt állt le az áramszolgáltatás.
Odesszában jelenleg plusz két Celsius-fok van, a jövő hétre fagypont alatti hőmérsékleteket jeleztek előre.
A kelet-ukrajnai Luhanszk megye állami közigazgatási vezetője, Szerhij Hajdaj vasárnap azt közölte, az ukrán erők továbbra is ellenőrzésük alatt tartják Bilohorivka települést, jóllehet több orosz sajtóforrás azt állította, Luhanszk utolsó, ukrán kézen lévő települését elfoglalták az orosz csapatok.
„Az orosz támadások száma nő, de csapataink mindet visszaverték” – szögezte le Hajdaj az ukrán televízióban.
Előnyösebb állásokat foglaltak el az orosz fegyveres erők vasárnapra a moszkvai katonai szóvivő szerint a Donyeck város környékén folytatott offenzívájuk során, a Wagner zsoldoscsoport alapítója pedig arról számol be, hogy Artemivszkben (Bahmutban) minden egyes házért elkeseredett harcok folynak.
Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a vasárnapi hadijelentést ismertetve azt mondta, hogy az ukrán fegyveres erők vesztesége Kupjanszknál hat diverzáns- és felderítő csoport, mintegy 35 katona, egy páncélozott harcjármű és két egyéb jármű, Limannál pedig több mint 120 katona, egy gyalogsági harcjármű és három páncélozott harcjármű, Donyeck térségében több mint 115 katona, három gyalogsági harcjármű, négy egyéb jármű, valamint egy D-20-as és egy D-30-as tarack, a donyecki régió déli részén és Zaporizzsja környékén pedig több mint 130 katona, két harckocsi, egy gyalogsági harcjármű, két páncélozott harcjármű, két egyéb jármű, egy Gvozgyika önjáró löveg, egy D-30 és egy D-20-as tarack valamint egy tüzérségi lőszerraktár, Herszon irányában pedig egy D-30-as tarack és egy Akacia önjáró löveg volt.
Jevgenyij Prigozsin, a Wagner alapítója a sajtószolgálatán keresztül közölte, hogy Artemivszk (Bahmut) északi városrészeiben „minden utcáért, minden házért, minden lépcsőházért ádáz harc folyik”. Prigozsin szerint az ukrán erők „nem vonulnak vissza sehová” és „az utolsó emberig harcolnak”.
Orosz sajtójelentések szerint harcok folynak az Artemivszket Csasziv Jarral összekötő út, valamint Parszkoijivka és Kraszna Hora település birtoklásáért.
Az orosz rakéta- és tüzérségi erők az elmúlt nap folyamán Konasenkov beszámolója szerint 142 ukrán élőerő- és hadfelszerelés-összpontosulásra, valamint 111 tüzérségi lőállásra mértek csapást, a légvédelem pedig megsemmisített két drónt, valamint 11 Uragan- és HIMARS-rakétát.
Az orosz védelmi minisztérium összesítése szerint az ukrán fegyveres erők a háború kezdete óta 382 repülőgépet, 206 helikoptert, 3023 drónt, 403 légvédelmi rakétarendszert, 7750 harckocsit és egyéb páncélozott harcjárművet, 1007 sorozatvetőt, 4003 tüzérségi löveget és aknavetőt, valamint 8272 speciális katonai járművet veszítettek. Az adatokat más forrás nem erősítette meg.
Az orosz ellenőrzés alá került ukrajnai területek több településéről, köztük Donyeckből jelentettek ukrán tüzérségi támadást a hétvégén a helyi hatóságok. Donyeckben egy lakóházat szombaton érő belövés következtében három, egy vasárnapi utcai becsapódás miatt pedig egy civil életét vesztette.
Oroszország ok nélkül rontott rá Ukrajnára, és egyedül viseli a felelősséget a háborúért – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár egy vasárnapi lapinterjúban.
A szociáldemokrata politikus a Bild am Sonntag című német lapban közölt interjúban kiemelte, hogy Oroszország az Ukrajna elleni háborúval szembeszegül az európai békerenddel, amit nem lehet tétlenül szemlélni, ezért Németország pénzügyi és humanitárius segítségnyújtással, valamint fegyverszállításokkal is támogatja védekezést.
Mindez nem veszélyezteti Németország biztonságát, hiszen a fegyverszállításokat gondosan mérlegeltük és szorosan összehangoltuk szövetségeseinkkel, elsősorban az Egyesült Államokkal, ez a közös fellépés pedig „megakadályozza a háború eszkalálódását – fejtette ki Olaf Scholz.
Aláhúzta, hogy Vlagyimir Putyinnal telefonon folytatott megbeszélésein rendre „nagyon világosan” az orosz elnök tudomására hozza, hogy Oroszország egyedül viseli a felelősséget a háborúért.
Boris Johnson egykori brit kormányfő azon állításával kapcsolatban, miszerint Vlagyimir Putyin a háború megindításának hónapjában, 2022 februárjában rakétacsapással fenyegette meg egy telefonbeszélgetésük során, Olaf Scholz azt mondta: az orosz elnök nem fenyegetett meg sem engem, sem Németországot.
Vlagyimir Putyin azon kijelentésére, hogy ismét német tankok fenyegetik Oroszországot, kiemelte, hogy az orosz elnök szavai beleillenek a zavaros történelmi összehasonlítások sorába, amelyekkel az Ukrajna elleni támadást igyekszik igazolni.
Arra a kérdésre, van-e megállapodás Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel arról, hogy a Nyugatról érkező fegyvereket csak ukrán területen vetik be és nem támadják velük Oroszországot a saját területén, a kancellár azt mondta, hogy ebben egyetértés van.
Újabb, több mint kétmilliárd dolláros katonai segélycsomagot ígért pénteken Ukrajnának az Egyesült Államok, benne egy új rakétával, amely megkettőzi az ukrán hadsereg csapásmérésének távolságát.
„Az USAI (Ukrajnai Biztonsági Segítségi Kezdeményezés) keretében GLSDB-t (rakétameghajtóval ellátott földi indítású precíziós bombát) szállítunk Ukrajnának” – közölte Patrick Ryder dandártáborbok pénteki sajtótájékoztatóján.
A pénteken elfogadott segélycsomag keretében számos 150 kilométeres hatótávolságú GLSDB-t szállítanak Ukrajnának.
Tovább folytatódnak a sorozások Ukrajna-szerte. A kárpátaljai településeken szinte már alig találkozni hadköteles férfiakkal. Sokan bujkálnak, aki pedig tehette, már korábban külföldre menekült. Aki megkapja a behívóját és egy hétig nem jelentkezik a hatóságoknál, súlyos büntetésre számíthat.
Katonák és rendőrök pásztázzák az utcákat, mindenkit megállítanak: a hadköteles férfiakat gyűjtik össze. Többen is arról számoltak be, hogy kitöltetlen behívókat vesznek elő abban az esetben, ha valakit el akarnak vinni. De van olyan is, aki a főúton kapja meg a parancsot, hiszen a katonák az utak mentén is rendszeresen osztogatják a cédulákat.
Szinte már alig találkozni hadköteles férfival a kárpátaljai településeken. Sokan bujkálnak, aki pedig tehette már korábban külföldre menekült. Munkahelyeken és iskolákban is megjelennek, egyes hírek szerint már a 16 éveseket is listázzák.
Ha akarják, ha nem, egyszerűen összeszedik az utcáról a 18 és 60 közti férfiakat és gyűjtőtáborba viszik őket Odesszában. A Híradóban bemutatott képsorokon jól látszik, ahogyan szó szerint betuszkolnak egy férfit a mikrobuszba.
Van, aki összetűzésbe is kerül a katonákkal, mert nem akar velük menni.
Az országban a hadiállapot miatt a sajtószabadság is korlátozva van, ezért az ottaniak hónapok óta a Telegram felületén osztják meg a hatósági túlkapásokat. A legtöbbjük azt mondja, hogy ami most Ukrajnában zajlik, az embervadászat.
A mozgósításról szóló törvényt különböző módon értelmezik a hatóságok, még annak is kiírják a behívót, aki egyébként alkalmatlan a szolgálatra. Így járt egy vak zsitomiri férfi is.
„Nálunk Ukrajnában még a vakok is kaphatnak behívót, a világtalan emberek. Én Timoscsuk Volodimir Volodimirovics vagyok, ez a behívóm, amit kaptam. Mondják már meg nekem, legyenek szívesek, hogy kaphat egy vak behívót?” – mondta.
Kárpátalján is ellepték az utcákat a katonák Belső-Ukrajnából. Ungvár mellett Beregszászban is férfiak után kutatnak. A Híradóban bemutatott fényképeken jól látható, hogy csoportokba verődve járják az utcákat az egyenruhások.
A háború végéig tilos lesz elhagyniuk Ukrajnát a parlamenti, a megyei és az önkormányzati képviselőknek, az ügyészeknek, a bíróknak, de még a helyi önkormányzati alkalmazottaknak is – akár nők, akár férfiak.
„Ez a nőkre és a férfiakra is egyaránt vonatkozik. Ezek a változások konkrétan le vannak fektetve az 57-es számú rendeletben, a határőröknek pedig ezt alkalmazniuk is kell” – mondta az ukrán állami határőrszolgálat szóvivője.
A rendelet január végén lépett életbe és 16 ezer női képviselőt is érint Ukrajnában.
A Donyec-medence még nem teljesen védett a fenyegetésektől, a Krím félsziget védelme azonban már megbízható – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő pénteken újságíróknak.
Peszkov azt a hírt kommentálta így, amely szerint az ukrán belügyminisztérium új rohamdandárokat kezdett toborozni a Donyec-medence és a Krím elleni offenzívához. „A Donyec-medence védettsége még nem teljes, ezért a különleges hadművelet folytatódik. Tulajdonképpen az ott élő embereket kell megvédenünk. Ez a cél eddig nem teljesült maradéktalanul. Ezt még el kell végezni” – mondta Peszkov.
Hozzátette, hogy „a Krím biztonsága megbízhatóan szavatolt”. Cáfolta a Neue Zürcher Zeitung című svájci lap értesülését, amely szerint William Burns, az amerikai Központ Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója egy rendezési terv keretében felajánlotta Oroszországnak Ukrajna területének 20 százalékát.
„Ez a közlés egy kacsa” – mondta. Peszkov valótlannak nyilvánította azt az állítást is, amely szerint Burns januárban titokban Moszkvába látogatott.
A miniszterelnök a közösségi oldalán üzent.
Magyarország továbbra is humanitárius és pénzügyi támogatást nyújt a Ukrajna számára, írta Orbán Viktor miniszterelnök Twitter-üzenetében csütörtökön.
Az uniós tagországok vezetőinek csúcstalálkozóján résztvevő miniszterelnök azt írta:
"Támogatjuk az azonnali tűzszünetet a további emberek halálának elkerülése érdekében. Magyarország a béketáborhoz tartozik!"
- hívta fel a kormányfő.