tóth gabi
A cél Moszkva ipari kapacitásának megroppantása.
Csütörtökön hivatalosan is benyújtotta az Európai Bizottság az Oroszország elleni tizedik szankciós vonatkozó javaslatát, melynek részeként megtiltanák a WC-csészék, bidék, piszoárok, és más háztartási berendezések exportját Oroszországba - írja az euobserver.com uniós hírportál. A döntés hivatalos indoklása szerint a kereskedelmi tilalom Oroszország ipari kapacitását hivatott szélesebb körben sújtani.
A Daily Mail beszámolója szerint a WC-export tilalma a konkrét gazdasági hatásokon túl szimbolikus jelentőségű, mivel Oroszországban minden ötödik háztartásba a mai napig nincs bevezetve a vezetékes víz. A brit bulvárlap "valódi büntetésnek nevezte Putyin számára" az uniós döntést.
Egy meg nem nevezett európai diplomata azt mondta a lapnak, hogy a vízöblítéses WC többet tett a civilizációért, mint bármely más találmány. Tehát az export korlátozásával csak Oroszország technológiai fejlődését hozzuk összhangba civilizációjának állapotával."
A Telegraph arról írt, hogy Oroszországban annyira súlyos a WC-hiány, hogy az Ukrajnában harcoló orosz katonák vécéket lopnak, és hazaküldik azokat a szeretteiknek. Ezzel a jelenséggel kapcsolatban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta tavaly áprilisban, hogy „az oroszoknak korábban az volt a legnagyobb álmuk, hogy lássák Párizst és meghaljanak. Most viszont az az álmuk, hogy ellopjanak egy WC-t és meghaljanak”.
Az Oroszország elleni tizedik szankciós csomag persze nem csak a wc-csészék tilalmára, hanem például a fegyverrendszerekben felhasználható csúcstechnológiás termékek értékesítésének leállítására is irányul. Az egyelőre még nem nyilvános 146 oldalas export-feketelistán elektronikai cikkek, lézerek, rádióberendezések, szoftverek, repüléstechnika, tengeri kamerák és ritkaföldfém-ásványok, valamint más, a nanotechnológiában használt specifikusabb termékek is szerepelnek sajtóbeszámolók szerint
Emellett az Európai Bizottság a nehéz gépjárművekre - köztük a teherautókra és az erdészeti és mezőgazdasági ágazatban általában használt gépekre - vonatkozó exportintézkedéseket, valamint az orosz gumi és aszfalt behozatalára vonatkozó lehetséges korlátozásokat javasol.
Németország, Franciaország Lengyelország, a balti országok javaslatára mintegy 130 szervezet és személy kerülhet rá az új szankciós listára, többek között orosz katonai vezetők, az Oroszország által a önkényesen elcsatolt ukrajnai területekre vezényelt tisztségviselők. Szintén a listán lehetnek az orosz állami médiumoknak, köztük a Russia Today (RT) dolgozó újságírók, valamint más országokban működő olyan vállalatok és személyek, amelyek kapcsolatban állnak a Kreml háborús gépezetével. A Bizottság továbbá 4 orosz bank ellen is új intézkedéseket javasolhat. Ezek között van Oroszország legnagyobb magánbankja, az Alfa bank is.
Von der Leyen szerint az új szankciócsomag fellép a korlátozó intézkedések kijátszása ellen is. A javaslat szerint az Európai Bizottság nyomon követi a szankcionált orosz oligarchák vagyonát, és a tagállamokkal közösen áttekintést készít az orosz központi banknak az Európai Unióban tartott összes befagyasztott eszközéről. – Tudnunk kell, mennyi pénzről van szó és hol található, ez nagyon fontos, tekintettel arra, hogy az állami orosz vagyont esetleg az ukrajnai újjáépítés finanszírozására használhatjuk fel – jelentette ki.
Josep Borrell a nyilatkozatában közölte, hogy a tagállami kormányokat tömörítő tanács elé terjeszti az Ukrajna szuverenitásának aláásásában szerepet játszó csaknem száz személy és szervezet elleni szankciókra vonatkozó javaslatok listáját. – Ez a lista magában foglalja a katonai tevékenységekért, a politikai döntésekért, a propagandáért és a dezinformációért felelős személyeket is. Célba vesszük azokat, akik részt vesznek az emberrablásokban, az ukrán gyermekek Oroszországba történő deportálásában és kényszer-örökbefogadásában. És azokat is, akik lehetővé teszik az ukrán erőforrások kifosztását – sorolta.