kulcsár edina
Egyre durvább háborúra számíthatunk.
Határozottan elutasította az amerikai elnök, hogy az Egyesült Államok F–16-os vadászbombázókat szállításon Ukrajnába. Joe Biden ezt azután mondta, a kijevi vezetés több tagja is arról beszélt: a tankszállítmányok után harci repülőgépekre is szükségük lenne.
Emmanuel Macron francia államfő ennél árnyaltabban fogalmazott. Mint elmondta, minden ukrán kérést megfontolnak, de mindenképp el akarják kerülni a háborús helyzet fokozódását. A lengyel kormány viszont leszögezte, hajlandó harci gépeket küldeni Ukrajnának, és állítólag ezt nem sokkal a háború kitörése után, titokban meg is tették – számolt be az M1 Híradója.
Egy Mitsubishi F–2-es vadászbombázót is alaposan szemügyre vehetett a NATO főtitkára kedden egy japán katonai légbázison. Jens Stoltenberg azért utazott a Japánba, hogy megerősítse az ország katonai együttműködését az észak-atlanti szövetséggel. A NATO főtitkára egy nappal korábban Dél-Koreától kért fegyvereket Kijevnek, a távol-keleti ország ugyanis eddig – Japánhoz hasonlóan – csak gazdasági és humanitárius segítséget küldött.
Közben az ukrán kormány igyekszik korszerű fegyvereket beszerezni. Kedden Párizsban járt Olekszij Reznyikov kijevi védelmi miniszter, aki arról beszélt: fegyverekre és harci repülőgépekre van szükségük. A francia elnök azt mondta, Kijev minden kérését megfontolják.
– mondta Emmanuel Macron.
A harci repülők mellett az ukránok nagy hatótávolságú rakétákat is kérnek a Nyugattól. A litván elnök azt mondta: reméli, hogy Európa a vadászgépek és a rakéták ügyében is átlépi a „vörös vonalakat”.
„Nem csak a tankokról beszélek. Ukrajna EU-tagjelölt státusza is tabu volt korábban, egy vörös vonal. A háború kitörése után Németország egy ideig ragaszkodott ahhoz, hogy csak (katonai) mellényeket, sisakokat és hasonlókat küld, de fegyvert nem. De ezt a vörös vonalat is régen átlépték már. Azt remélem, hogy ezt a vadászgépek és nagy hatótávolságú rakéták kérdésében is megteszik” – fogalmazott Gitanas Nauseda litván elnök.
Az ukrán kormány közben többször is hangsúlyozta: szükségük lenne amerikai vadászbombázókra. Joe Biden amerikai elnök azonban erre úgy reagált, nem adnak a saját F–16-os harci repülőikből Ukrajnának.
– nyilatkozta Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter.
A lengyelek most is az elsők között jelezték: nyitottak arra, hogy vadászgépeket küldjenek.
A Kreml szerint a balti államok és Lengyelország rendkívül agresszív álláspontot képvisel Oroszországgal szemben. A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov úgy fogalmazott: ezek az országok készek bármit megtenni, hogy tovább mélyítsék a konfliktust.
A harci repülők szállításával kapcsolatba hétfőn óvatosságra intett a német kancellár. Olaf Scholz szerint nem vezet jóra, ha Ukrajna szövetségesei egymásra ígérve növelik a téteket a fegyverszállítások ügyében.
Nagy-Britannia nem szállít korszerű harci repülőgépeket Ukrajnának, mert ez nem lenne „praktikus” a kiképzési idő hosszúsága miatt – közölte kedden Rishi Sunak brit miniszterelnök szóvivője.
A Downing Street illetékese napi tájékoztatóján, újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy a brit királyi légierő, illetve a haditengerészet kötelekében hadrendbe állított Typhoon és F-35-ös harci repülőgépek technológiája rendkívül fejlett, és hónapokig tartó képzés szükséges működtetésük elsajátításához.
A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője úgy fogalmazott: ennek figyelembevételével a brit kormány „nem tartja praktikus megoldásnak” e harci repülőgépek átadását Ukrajnának.
Az illetékes szerint London folytatja, sőt gyorsítja Ukrajna katonai segélyezését és figyelmesen meghallgatja az ukrán kormány kéréseit.
– tette hozzá a Downing Street szóvivője.
A brit kormány a nyugati NATO-szövetségesek közül ugyanakkor elsőként hozott döntést páncélozott harcjárművek ukrajnai szállításáról. A Downing Street január 15-én jelentette be, hogy Ukrajna 14 Challenger 2 harckocsit és „hozzávetőleg harminc” AS-90 önjáró löveget kap Nagy-Britanniától.
A Challenger 2 brit tervezésű és gyártású, 120 milliméteres löveggel felszerelt, 75 tonna össztömegű harckocsi, amely 1998 óta áll hadrendben a brit hadseregben. Az ugyancsak brit tervezésű és gyártású, 45,7 tonna önsúlyú AS-90-es önjáró lövegeket 1992-ben rendszeresítették a brit fegyveres erőknél.
A londoni védelmi minisztérium a hétvégén közölte, hogy megérkeztek Nagy-Britanniába azok az ukrán katonák, akiket a Challenger 2 harckocsik üzemeltetésére képeznek ki a brit fegyveres erők szakértői.
Görögország nem szállít Leopard 2-es típusú harckocsikat Ukrajnának – közölte kedden Kiriákosz Micotákisz görög kormányfő tokiói látogatásán.
„Abból az egyszerű okból nem adunk Leopard 2-eseket, hogy teljességgel elengedhetetlenek a védelmi stratégiánk szempontjából” – jelentette ki a görög miniszterelnök, akit a japán sajtó mellett az ERT görög közszolgálati televízió is idézett. Emlékeztetett arra, hogy ismét kiéleződött Athén és Ankara viszonya a Földközi-tenger keleti medencéjében több lakott és lakatlan sziget hovatartozását illetően.
Bár Görögország rendelkezik Europában a legnagyobb Leopard-harckocsi állománnyal – a Leopard 2-es típusból 350 darabbal, a Leopard 1-esből pedig 500-zal –, nem válik meg egytől sem, mert fenyegetve érzi magát a szintén NATO-tagállam Törökországtól.
Törökország és Görögország között régóta feszültséget kelt a migráció, tengeri határaik, a kölcsönös légtérsértések, valamint az utóbbi években a Földközi-tenger keleti medencéjében felfedezett hatalmas földgázkincs kiaknázásának lehetősége.
Ukrajnának 120-140 modern nyugati harckocsit kell kapnia az első segélyhullámban szövetségeseitől – jelentette ki Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter keddi sajtótájékoztatóján.
„A hozzájárulások első hullámában az ukrán fegyveres erők 120-140 darab korszerű harckocsit kapnak nyugati modellekből: Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams típusúakat, és nagyon számítunk a Leclerc harckocsikra is” – fejtette ki a tárcavezető.
Közölte, hogy a „harkocsi-koalíciónak” jelenleg 12 ország a tagja. Hozzátette, hogy ezeket az országokat azonban még korai megneveznie, mert némelyiküknek még formális döntéseket kell meghoznia.
Január 25-én a német kormány úgy döntött, hogy az ukrán fegyveres erőket Leopard-2 harckocsikkal látja el – emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál. Ugyanezen a napon Joe Biden amerikai elnök megerősítette az Egyesült Államok azon szándékát, hogy 31 darab M1 Abrams harckocsit szállítson Ukrajnának.
Norvégia a lehető leghamarabb, valószínűleg március végén német gyártmányú Leopard 2 harckocsikat küld Ukrajnába – írta az ukrán hírportál.
Újabb országok csatlakoztak az úgynevezett nyugati tankkoalícióhoz: Kanadával együtt már 12 ország tett ígéretet Ukrajnának, hogy fejlett harckocsikat küld a frontvonalra. Ma reggel a lengyel miniszterelnök bejelentette: a 14 Leoparddal együtt 60 felújított T–72-es tankot is küldenek Ukrajnába. Moszkva úgy reagált: ezek is ugyanúgy fognak égni, mint az előzőek.
Spanyolország és Kanada is ad Ukrajnának Leopard 2 típusú páncélosokat, a spanyol harckocsikat azonban először üzemképessé kell tenni – jelentették be Madridban és Ottawában.
„Már értesítettük az ipart, mert Zaragozában egy sor Leopard 2A4-es van, amelyek már jó ideje üzemképtelenek” – húzta alá a spanyol tárcavezető. Mint mondta, meg kell vizsgálni, hogy melyeket lehet ismét üzemképessé tenni, hogy tervezni lehessen a szállítást.
Miután Németország szerdán belegyezett a német gyártmányú harckocsik átadásába Ukrajnának saját készleteiből, a harcjárművek szállításához egy sor nyugati ország, köztük Spanyolország és Kanada is csatlakozott. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök ugyanakkor még nem említett pontos számot, hogy a fegyveres erők állományából hány darab páncélost engedne át katonai segély gyanánt. Robles ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a kérdést még meg kell vitatni a szövetségesekkel.
Spanyolország összesen több mint 108 Leopard 2A4-es típusú harckocsival rendelkezik, amelyeket használtan vett Németországtól. A harckocsik közül 55 az észak-afrikai spanyol exklávék, Ceuta és Melilla területén szolgálnak, a többi Zaragozában található. Robles tavaly nyáron beszélt arról, hogy a zaragozai állomány „teljesen lepusztult”, bevethetetlen állapotban van.
Anita Anand kanadai védelmi miniszter szerint Ottawa négy darab Leopard 2 harckocsit küld Ukrajnának, miután Németországtól megkapta a szükséges exportengedélyt. Mint mondta, ez jelentősen segíteni fog az ukrán fegyveres erőknek.