kulcsár edina
Már megint újabb iratok kerültek elő.
Az amerikai elnök wilmingtoni otthonában hat újabb minősített dokumentumot találtak a nyomozók.
Az amerikai igazságügyi minisztérium nyomozói hat újabb titkosított dokumentumra bukkantak Joe Biden elnök wilmingtoni otthonában pénteken – írta a BBC. Az elnök ügyvédje szombaton kiadott közleményéből kiderül:
Ahogy az a cikkből is kiderül, először tavaly november 2-án, a Penn Biden Centerben, az elnök által alapított agytröszt irodájában találtak államtitkokat tartalmazó dokumentumokat. Az Egyesült Államok félidős választásai előtt azonban az ügyészség nem hozta nyilvánosságra az elnökre nézve terhelő bizonyítékokat. Később, december 20-án, az elnök Delawareben, Wilmingtonban lévő házának garázsában, majd könyvtárában is minősített dokumentumokra bukkantak.
A politikai vihart kavaró botrány után Joe Biden azt mondta, hogy miután megtalálták a dokumentumokat, csapatával átadták azokat az igazságügyi minisztérium Nemzeti Levéltárának. Az újabb hat minősített irat megtalálása azért is okozhat komoly fejtörést Joe Bidennek, mert hamarosan be kell jelentenie, hogy indul-e a 2024-es elnökválasztáson.
Ráéghet Joe Bidenre a titkosított iratok hanyag kezelése miatt indult nyomozás, amely egyben rég nem látott lehetőséget adhat a republikánus többségű képviselőháznak is. A választási ígéretükben Joe Biden elnök családi vagyongyarapodásának kivizsgálását ígérő republikánusok számára nagy előrelépést jelenthet, hogy múlt héten az elnök delaware-i otthonában is államtitkokat tartalmazó dokumentumokra bukkantak, ahol a korábban szintén botrányba keveredett fia, Hunter Biden él. Hunter akkor került a médiafigyelem középpontjába, amikor elhagyta a laptopját, az arról kiszivárgott levelezések pedig azt a gyanút keltették, hogy apja révén kötött dollármilliós üzleteket például Kínában és Ukrajnában.
A szombati hír, miszerint újabb titkosított kormányzati dokumentumokat találtak Joe Biden elnök delaware-i házában, veszélybe sodorta az elnök pozícióját, s egyben tovább rontotta az igazságügyi minisztérium hitelességét – olvasható a New York Post véleménycikkében. Miután a múlt hét elején több titkosított állami dokumentumot találtak Joe Biden korábbi irodájában, a propagandamédia még azzal vette védelmébe az elnököt, hogy „ő nem Donald Trump”. Azonban néhány nappal később a hatóságok újabb titkosított dokumentumokra bukkantak az elnök delawaer-i házának garázsában, azt követően pedig a ház könyvtárában is. Végül csütörtökön a legfőbb ügyész elrendelte az eset feltárását, a propagandamédia lelkesedése pedig alább hagyott.
A szerző úgy véli, az elnök számára kifejezetten rosszkor jött a botrány, mivel a képviselőházban republikánus többség jött létre. A republikánusok megfogadták, hogy lekövetik annak a több millió dollárnak az útját, amelyet Hunter Biden és Jim Biden (az elnök bátyja) külföldön kapott, és amelyből Joe Biden már az Obama-adminisztráció alelnökeként is részesülhetett. Az elnök ellenzéke azt gyanítja, hogy Joe Biden alelnökként, később pedig elnökként is szívességeket tehetett a kifizetőinek.
Ahogy arra a szerző emlékeztetett, az első adag titkosított dokumentum a Penn Biden Centerben bukkant fel, amelyet az Ivy League iskola hozott létre 2017-ben Joe Bidennek, amikor leköszönt az alelnöki tisztségből. A New York Post adatgyűjtése szerint ezt követően
mindezt pedig annak ellenére, hogy mindössze kilenc egyetemi hallgató kötött szerződést velük.
A szerző kiemelte, bár a kínai kommunista párt számos amerikai egyetemet finanszírozott, hogy megvásárolja a szimpátiájukat, illetve kémeket delegáljon.
A szerző szerint Hunter Biden az apja előretolt embere volt, aki segített áthidalni a család magánvagyonának gyarapítása és Joe Biden köztisztsége között meglévő törvényi akadályokat. Mint felidézte, Joe Biden már 2013-ban, az Obama-adminisztráció embereként is magával vitte Huntert Pekingbe, ahonnan egy másfél milliárd dolláros befektetéssel tértek vissza Washingtonba. Majd hasonló mintázat rajzolódott ki az ukrajnai üzletek kapcsán is.
Felidézve a Hunter Biden laptopjáról kiszivárgott levelezéseket, a szerző arra is rámutatott, hogy Joe Biden ragaszkodott hozzá, hogy a fia jelen legyen minden olyan egyeztetésen, amely közte és a Pennsylvaniai Egyetem akkori rektora között zajlott. Később az egyetem és a Penn Biden Center együttműködésén keresztül bukkant fel Kathy Chung is, aki Hunter ajánlása révén került az akkori alelnök csapatához. Chung tehetséges összekötőnek bizonyult Hunter üzleti terveinek megvalósításához az Egyesült Államok kormány által.
Amint a cikk rámutatott, a titkosított dokumentumok miatt kirobbant botrány óta az ügyészség Kathy Chungot is kihallgatta. A Pennsylvaniai Egyetem korábbi rektora, Amy Guttmann azonban szerencsésebbnek bizonyult, mivel Joe Biden elnöki győzelmét követően az Egyesült Államok berlini nagykövete lett.
Öt újabb bizalmas minősítésű jelzéssel ellátott oldal került elő Joe Biden amerikai elnöknek a delaware-i Wilmingtonban lévő otthonából – közölte múlt szombaton az elnök ügyvédje, hozzátéve, hogy az iratokat azonnal átadták az igazságügyi minisztérium illetékeseinek.
Richard Sauber csütörtökön utazott Wilmingtonba, hogy jelen legyen az ott korábban talált, bizalmas jelzésű dokumentum átadásában az igazságügyi minisztériumnak. Mint mondta: az átvizsgált anyagban öt további „minősített jelzésű” lapot találtak, így összesen hat lapot adtak át.
Merrick Garland amerikai igazságügyi miniszter csütörtökön Robert Hur személyében független különleges ügyészt nevezett ki az iratok ügyében indított vizsgálat lefolytatására.
Az elnök a hétvégét wilmingtoni házában tölti feleségével, Jill Bidennel, akit szerdán megműtöttek.
Az amerikai képviselőház republikánus képviselői pénteken szintén vizsgálatot kezdeményeztek a helytelenül tárolt titkos dokumentumok kezelésével kapcsolatban.
Kábítószerfüggő volt, rendszeresen szórakoztatta magát prostituáltakkal, és a legmagasabb szintű kínai hírszerzéshez kötődő üzletemberekkel üzletelt Hunter Biden, Joe Biden amerikai elnök fia abban az időszakban, amikor az elnök delaware-i házában élt, ahol a múlt héten titkosított amerikai állami dokumentumokat talált az ügyészség.
A Breitbart amerikai portál a Hunter Biden laptopjáról kiszivárgott dokumentumok alapján azt állítja, hogy az elnök fia 2017 és 2019 között élt a delaware-i címen, és ebben az időszakban jelentős üzleti kapcsolatokat épített ki a Kínai Kommunista Párt hírszerzésének legmagasabb köreihez tartozó üzletemberekkel.
A Breitbart szerint Joe Biden állami tisztségvállalása már az elejétől fogva segítette családja sikereit. A kínai titkosszolgálatok üzleti köreivel pedig már 2015 végén elkezdődött üzletelni Hunter Biden, amikor az apja alelnöki tisztséget látott el az Obama-adminisztrációban.
Később a közeledésből személyes találkozó és üzlet lett. Hunter 2017 elején Miamiban találkozott a CEFC vezetőjével, Je Csian-minggal, akitől első körben kapott egy 80 ezer dollár értékű gyémántot. Az értékes drágakő Hunter Biden e-mailjeinek tanúsága szerint a későbbi válása során a vagyonmegosztás körüli civakodás tárgya is volt, amely szintén erősíti azt az állítást, miszerint értékes ajándékot fogadott el a kínai hírszerzés köreitől.
Hunter Biden laptopjáról származó fénykép, amelyen a CEFC elnökétől, Je Csien-mingtől (Ye Jianming) kapott gyémánt látható (Forrás: Breitbart)
Kilenc nappal a miami találkozó után azonban már nem tárgyi ajándék érkezett Hunterhez, hanem keményvaluta.
2017 áprilisa és 2018 szeptembere között a CEFC és leányvállalatai dollármilliókat juttattak el Bidenékhez (főleg Hunterhez, de a pénz egy része Joe Biden bátyjához és sógornőjéhez, James és Sara Bidenhez folyt be). Ez idő alatt Joe Biden találkozott Hunter üzleti partnereivel is, miközben szigorúan titkos és érzékeny információs dokumentumok hevertek például a Penn Biden Center szekrényében és a wilmingtoni garázsban.
Az elnök fiának laptopjáról kiszivárgott levelezések alapján több utalás is beazonosítható, amelyek között van négymillió dolláros és több százezer dolláros tétel is, amelyek Hunterhez, valamint az elnök testvéréhez és sógornőjéhez vándoroltak. A gyanú szerint a családi osztozkodásból az elnök maga is részesült.
Ahogy a cikk felidézte, Peter Schweizer újságíró bestsellert írt az ügyről.
Így a nála talált titkosított állami dokumentumok tovább erősítik az Biden elnök korrupciógyanús ügyének súlyosságát.