kulcsár edina
Egy 191 kg súlyú katonát azért kellett nemrég kirúgni a brit hadseregtől mert az éves kötelező alkalmassági teszteket sem tudta teljesíteni.
A brit hadsereg 145 ezer aktív katonája közül 40 ezer kórosan elhízott vagy túlsúlyos, ami a teljes állomány több mint 25 százaléka - írja kormányzati statisztikákra hivatkozva a Daily Mail online kiadása. A bulvárlap beszámolója szerint az elhízás lényegében vírusszerűen terjed a fegyveres erők soraiban, ami azon túl, hogy egészségügyi válságot idézett elő, jelentősen lerontotta a hadsereg ütőképességét is.
Mailnek Richard Kemp nyugalmazott brit ezredese azt mondta a Daily Mailnek, hogy a nyilvánosságra hozott statisztika a vezetőség kudarcát bizonyítja, mivel elsősorban az ő felelősségük, hogy az állomány tagjai fittek és egészségesek maradjanak.
Hagyni, hogy a katonák egészsége ilyen szinten leromoljon, lényegében ugyanaz, mintha egy fegyverrendszert vagy harci járművet hanyagolnánk el oly mértékben, hogy az működésképtelen legyen a döntő pillanatban
- fogalmazott a veterán, aki különösen aggályosnak nevezte, hogy a regisztrált túlsúlyos katonák vagy katonanők közül mindenki a szolgálati ideje alatt hízott el.
A sajtóban megjelent statisztikák szerint 2010 óta mintegy 5200 elhízott katonát kellett elbocsájtani a brit hadseregtől, mert testsúlyuk miatt orvosilag alkalmatlannak minősítették őket a szolgálatra. A legkirívóbb eset egy 191 kg súlyú katona menesztése volt, aki az éves kötelező alkalmassági teszteket sem tudta teljesíteni. Az elhízási hullám ráadásul nem csak az állomány fizikai erőnlétének csökkentését eredményezte, hanem számos más betegséget is előidézett. Például több mint 1100 katonánál alakult ki kettes típusú cukorbetegség, 1113-nál diagnosztizáltak magas vérnyomást, és 100-nál szívbetegséget. Ezen felül 2014 óta 850 katonának írtak fel fogyókúrás tablettákat, 60-at pedig zsírleszívásra köteleztek.
A hadsereg korábbi parancsnoka, Francis Richard Dannatt azt mondtaa Mailnek, hogyha az "elhízott katonákat" nem lehet rábírni a fogyásra, akkor "el kell őket bocsátani", mert kövér emberekre egyetlen haderőnek sincs szüksége.
A mindenkori uralkodó védelmét is ellátó Brit Királyi Testőrség (Coldstream Guards) hivatalban lévő őrmestere pedig úgy fogalmazott, hogy "minden probléma forrása az úgynevezett testpozitív életmód, mely önelégültséget idéz elő, és káros hatással van a fiatal katonák és újoncok életére".