Marics Peti
A legtöbb európai vezetőtől eltérően, Macron a józanság hangján beszélt az orosz-ukrán háborúról.
Hosszabb hangvételű interjút közölt Emmanuel Macronnal az El País spanyol napilapnap online kiadása. A csütörtökön megjelent írásban számtalan izgalmas témáról, többek közt az "európai projektről", a kontinens gazdaságának állapotáról és kilátásairól, az energiaválságról, valamint a jobb- és baloldali pártok viszonyáról is értekezett a francia elnök, de a legérdekesebb kijelentéseit kétség kívül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban fogalmazta meg. Például azt mondta, hogy ebben a konfliktusban ugyan Oroszország az agresszor, de ettől függetlenül az orosz egy "nagyszerű nemzet", amely most az új "sorsát" keresi. A Nyugatnak pedig nem szabadna célul kitűznie Moszkva térdre kényszerítését, mert bárhogy is érjen véget ez a háború, Oroszország ugyanúgy az európai realitás része fog maradni, ahogy eddig is az volt.
- fogalmazott Macron, aki szerint Oroszország most hasonló belső válsággal küzd, mint a Szovjetunió összeomlása után, amikor az országnak lényegében teljesen újra kellett szerveznie önmagát. Emellett a francia elnök kihangsúlyozta, hogy a Nyugatnak elvi kötelessége Ukrajna mellett állnia, de a tartós béke megteremtéséhez szükség van a párbeszédre, mert az emberek döntéseit meg lehet változtatni, a földrajzot viszont nem. Oroszország Európa része fog marad, bármi is történjék ebben a háborúban.
Más témákkal kapcsolatban Macron azt mondta, hogy az európai demokráciák válságban vannak, mivel szerinte „egyfajta fáradtság és a kollektív cselekvési képesség elvesztése” érezhető rajtuk. Továbbá kiemelte, hogy válsághelyzetekben a szélsőségek és a demagógia jobban működnek, mert egyszerű üzenetet közvetítenek az emberek számára.. Megígérte azonban, hogy „visszaszerzik az irányítást”.