tóth gabi
Egy hatvan év fölötti férfi lövöldözött.
Egy hatvan év fölötti férfi lövöldözött a francia fővárosban pénteken egy kurd kulturális központ közelében. Eddig legalább három halálos áldozat van és több súlyos sérült. A környéken az eset után zavargás tört ki, amelyben tizenegy rendőr megsérült.
A francia Le Monde című lap internetes portálja arról számolt be, hogy a pénteki párizsi lövöldözésben három kurd aktivista vesztette életét.
A támadó egy hatvan év feletti férfi volt, aki hét vagy nyolc lövést adott le. A rendőrség az elkövetőt lefegyverezte, és őrizetbe vette. A férfit egy évvel ezelőtt már letartóztatták, amiért karddal támadt emberekre egy párizsi migránstáborban.
Az eset után Gérald Darmanin belügyminiszter a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján elmondta, az elkövetőt büntetett előélete ellenére nem ismerték a titkosszolgálatok, és nem volt „regisztrálva szélsőjobboldali személyként” – írta a Le Monde.
A BBC viszont arról ír, hogy Anne Hidalgo polgármester állítása szerint a gyilkosságokat egy „szélsőjobboldali aktivista” követte el.
A Le Monde közvetítéséből az is kiderül, ugyan arra egyelőre semmilyen jel nem utal, hogy a támadó William M. kurdellenes török nacionalista lenne, a helyiek törökellenes szólamokat kiabáltak a belügyminiszter sajtótájékoztatója alatt.
Miután a tárcavezető befejezte az újságírókhoz intézett beszédét, zavargás tört ki, amelyben a Le mond szerint eddig legalább tizenegy rendőr sérült meg.
Időközben háromra emelkedett a párizsi lövöldözés halálos áldozatainak száma. A lövöldözés a francia főváros 10. kerületének kurdok lakta városrészében történt. Sajtóhírek szerint a támadó egy hatvan év feletti férfi volt, aki hét vagy nyolc lövést adott le. A rendőrség az elkövetőt lefegyverezte, és őrizetbe vette. A férfit egy évvel ezelőtt már letartóztatták, amiért karddal támadt emberekre egy párizsi migránstáborban.
Az MTI tudósítása szerint Alexandra Cordebard kerületi polgármester közölte, hogy három sebesült közül két embert válságos állapotban szállítottak kórházba. A helyszínen nyilatkozva hozzátette, hogy egyelőre nem tudni a lövöldözés pontos okát.
A gyanúsított ellen szándékos emberölés, gyilkossági kísérlet és erőszak miatt indult nyomozás, de nem zárták ki azt sem, hogy a férfi etnikumok elleni gyűlöletből cselekedett.
A rendőrség lezárta az érintett területet, és arra kérte az embereket, hogy lehetőleg kerüljék el az egyébként boltokkal teli utcát.
Emellett 2013-ban három kurd aktivistát lőttek le, akik közül az egyik nő a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) délkelet-törökországi szakadár kurd szervezet alapítója volt. A gyilkossággal kapcsolatban egy török állampolgárt tartóztattak le, ám felmerült a gyanú, hogy a török titkosszolgálatnak is köze lehet az incidenshez.
Törökország régóta harcol a PKK ellen, melyet nem csak Ankara, de az EU és az Egyesült Államok is terrorista szervezetnek minősített.
Összecsapások törtek ki romák és észak-afrikaiak között, miután a múlt héten elgázoltak egy 14 éves marokkói fiút.
December 14-én szerdán, a Franciaország-Marokkó vb-elődöntő utáni zavargásokban egy agresszívan fellépő csoport megrohant egy személyautót és letépte róla a francia zászlót a dél-franciaországi Montpellier népszerű Mosson kerületében. A megijedt sofőr sietve elindult és elgázolt két személyt, akik közül az egyik, egy 14 éves, észak-afrikai származású fiú életét vesztette. A volán mögött ülő férfi ezután elmenekült, majd a baleset helyszíne közelében elhagyta járművét. A rendőrség gyorsan megtalálta az autót, sofőrjét azonban nem.
Miután az autó nem volt lopott, a sofőrt gyorsan azonosították. Kiderült, hogy a rendőrség által keresett személy a cigány közösségből származott. A feszültség emiatt nem sokkal később akkorára nőtt, hogy csütörtökről péntekre virradó éjszaka a rendőrségnek meg kellett erősítenie jelenlétét a Mosson körzetben,
– írja a Le Figaro. A kivezényelt rendőröket aztán fiatalokból álló csoportok támadták meg, akik barikádokat emeltek és szemeteskonténereket gyújtottak fel. A biztonsági erők válaszul könnygázt lőttek ki.
Az elvesztett vébé döntő után zavargások törtek ki több francia városban. Autókat törtek össze, gyújtogattak az utcákon. A meccs persze megint csak ürügy volt: részben a kormánnyal elégedetlen franciák, részben migránsok megint lehetőséget láttak a pusztításra.
A nizzai Jean Médecin sugárúto összecsaptak a rendőrökkel a gyújtogatók, akik szemeteskukákat is felgyújtottak. "Soha nem láttam ilyet. Az indokolatlan erőszak kirobbantása megbocsáthatatlan "– mondta a rendőrség egyik magas rangú tisztje.
rendőrök egy idő után visszavonultak, gyakorlatilag elmenekültek a gyújtogatók elől.
De zavargások voltak Párizsban, Nantes-ban, Marseille-ben, Bordeaux-ban és más városokban is.
Szabadon engedték pénteken 19 év után egy nepáli börtönből azt a francia állampolgárságú férfit, akit egy amerikai turista meggyilkolásáért ítéltek 20 évi börtönbüntetésre, de az 1970-80-as években feltehetőleg számos más gyilkosságot is elkövetett.
A nepáli legfelsőbb bíróság szerdán rendelte el a Thaiföldön Kígyónak is nevezett, most 78 éves Charles Sobhraj szabadlábra helyezését idős korára hivatkozva. A több mint húsz hátizsákos turista megölésével gyanúsított sorozatgyilkos már útban van Franciaország felé. Ügyvédje szerint a nepáli hatóságok a lehető leghamarabb haza akarták küldeni, és ez egybeesett Sobhraj kívánságával is. A katmandui francia nagykövetség sietve kiállította a hazautazásához szükséges dokumentumokat.