kulcsár edina
Már a bíróságon is járt.
Tovább szeleteli az ellenzéket Jakab Péter, ma már független országgyűlési képviselő, a Jobbik korábbi elnöke, aki új párt megalapítását ígérte, ám egyelőre csak egy mozgalmat hozott létre, amelyhez állítása szerint már most húszezer a „Nép Pártján” álló ember csatlakozott. Azt egyelőre nem tudni, hogy leghűségesebb jobbikos bajtársai, az ököritófülpösi disznótor egyik „hőse”, Földi István és a a zsidó származású embereket „tetűcsúszdásoknak” nevező borsodi Bíró László csatlakozott-e az új, egyelőre még nem pártként működő politikai közösséghez.
Jakab Péter, a Jobbik bukott elnöke pénteken közösségi oldalán tudatta, hogy hivatalos értesítést kapott arról, hogy a bíróság az egyesülési törvény szerint bejegyezte a Nép Pártján Mozgalmat, amelyhez szavai szerint máris húsz ezren csatlakoztak. „Új ellenzéket építünk új emberekből. Jobboldaliakból, baloldaliakból, magyarokból, akik nem alkusznak a rezsimmel, ellenben küzdenek ellene a végsőkig! A parlamentben ma még egyedül vagyok. Az országban már nem. Sokan vagyunk, többen leszünk, szerveződünk” – írta közösségi oldalán.
A Jobbik júliusban leváltott elnöke és frakcióvezetője a nyáron még azt ígérte, hogy új pártot alapít, ám a most bejegyzett „mozgalma” pusztán egyesület, s nem párt. Videóüzenetében arról beszél, hogy amit „Szent István ezer évvel ezelőtt felépített, az ma rohad a korrupciótól, köszönhetően annak, hogy ma ebben az országban a lopásért nem kézlevágás jár, hanem parlamenti szék dupla fizetéssel, a népnek meg marad az ezerforintos kenyér és a megfizethetetlen gázszámla. Üres tányér, hideg szoba, ez lesz.” Az ellenzékről megjegyezte, a választások óta nem tesz mást „minthogy számolgatja a saját halottait a csatamezőn.”
A politikus arról nem tett említést, hogy az új mozgalmában vele tartanak-e egykori jobbikos hívei, a szatmári, ököritófülpösi tavaly decemberi disznótoron erőszakoskodó Földi István, illetve a borsodi Bíró László, aki az ellenzék közös jelöltje volt a szerencsi időközi választáson, s azzal vált hírhedtté, hogy a zsidókat tetűcsúszdásoknak, Budapestet pedig Judapestnek nevezte. Jakab egyébként, miután a Jobbik elnökségének támogatását elveszítette, éppen a szatmári erőszakoskodás feltételezett elkövetőjét, Földit szerette volna elnökké választani, ám a párt küldöttgyűlése tervét leszavazva Gyöngyösi Márton európai parlamenti képviselőt választotta elnökké.
Jakab egyébként néhány nappal a bíróság bejegyző végzése előtt egy másik videóban arról beszélt, hogy 2014-ben azért nem lehetett a Jobbik miskolci országgyűlési képviselőjelöltje, mert a pártelnökség megakadályozta a jelölését, mivel anyai ágon zsidó származású felmenője van. Ő akkor - ahogyan fogalmazott - padlót fogott amiatt, hogy így bélyegezte meg a párt, 2020-ban viszont, amikor mégis elnökké választották a Jobbikban, akkor elégtételt érzett. Közölte azt is, hogy elnökké választásakor maga kezdeményezte Kulcsár Gergely volt országgyűlési képviselő eltávolítását a Jobbikból, mert számára az elfogadhatatlan volt, hogy párttársa egy holokauszt megemlékezésen beleköpött a Duna-parti cipőkbe.
Ebben a videóban arról is beszél, hogy a Jobbik most „összekacsintott” a Fidesszel, ezzel talán kimondatlanul is jelezni kívánta, hogy a Nép Pártja Mozgalom számára volt pártja már vállalhatatlan irányt vett. A zászlóbontáson az sem derült ki, hogy Jakab egykori kabinetfőnöke, Molnár Enikő főtitkár asszony csatlakozott-e a mozgalmához.
Azt ígérte, a Parlamentnem kihasznál minden adandó alkalmat arra, hogy a "nép pártján" képviselje az őt támogatókat, a tizenegy lehetőségből azonban mindössze hármat használt ki Jakab Péter. A Jobbikból kilépett politikus akkor sem szociális kérdésekről beszélt.
Mindössze három alkalommal élt eddig Jakab Péter a napirend utáni felszólalás lehetőségével, pedig a Jobbikból augusztusban kilépett politikus korábban váltig állította: akár késő este is minden adandó alkalmat meg fog ragadni arra, hogy a nép pártján képviselje az őt támogatókat – derült ki a Magyar Nemzet összeállításából. A lap azt írja, az Országgyűlés mindeddig tizenegy ülésnapot tartott, így Jakab Péternek tizenegy alkalma volt a felszólalásra. A három ehhez és a volt pártelnök vehemenciájához képest nagyon kevés.
Pedig a sajtóban és közösségi oldalán is azt hangoztatta korábban, hogy nem fog csöndben maradni, és minden fontos ügyet a parlament elé visz. A Facebook-oldalán például visszaszólt Gyöngyösi Mártonnak az egyik bejegyzésében: „Volt olyan »ellenzéki« pártelnök, aki azt mondta, maradjak most csendben. A válaszom az volt: »nem«.”
Szeptember végén pedig egy újságírói kérdésre, Jakab azt felelte: „Immár nem az ülés elején, hanem a legvégén – éjfél körül – mondhattam el, mit gondolok erről a hazug rablóbandáról.” De szerinte az igazság éjfélkor is és a hátsó sorban is igazság marad.
Felszólalásait tekintve egyébként az exjobbikos politikus nem túl fantáziadús, mind a háromszor a parlament feloszlatásáról, előre hozott választásokról és kormányváltásról beszélt, amit egyetlen ellenzéki párt sem támogat.