tóth gabi
Marad a rezsicsökkentés, újabb két évig igénybe lehet venni a babaváró támogatást és a falusi csokot, és a gyermeket vállaló nők 30 éves korukig nem fizetnek szja-t.
A soha nem látott mértékű drágulás régóta komoly gondot okoz a családoknak, a kormány éppen ezért jövőre is számos segítséget kíván nyújtani a leginkább rászorulóknak. Az egyik legfontosabb támogatási forma jövőre is a rezsicsökkentés lesz, aminek a fenntartásával továbbra is meg kívánja védeni a kormány a magyar családokat az energiahordozók szankciós felárától. Ez azt jelenti, hogy az átlagfogyasztásig a hazai lakossági felhasználók továbbra is a legolcsóbban jutnak földgázhoz, és a második legalacsonyabb áron villamos energiához Európában.
A kormány 2024-ig meghosszabbította az új lakásások építéséhez, illetve vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatások elérhetőségét. Ennek része, hogy 2024 december 31-ig kitolták az építési, illetve vásárlási költségek áfájának visszaigénylését 5 millió forintig.
A használt lakás vásárlásához, illetve bővítéséhez igényelhető családi otthonteremtési kedvezmény (csok) szabályait kiegészítették, az alábbiak szerint: „Nem vehető igénybe a támogatás, ha az igénylő az általa 5 éven belül elidegenített lakás tulajdonjogát kívánja így visszavásárolni.”
Szintén fontos módosítás, hogy meghosszabbították a falusi csok igénylésének lehetőségét, mégpedig 2024. december 31-ig.
A babaváró támogatás is elérhető lesz a jövőben is, mivel a kormány 2024-ig hosszabbította meg a hitel igénybevételének lehetőségét.
Kiemelt jelentőségű lesz az a támogatás, amelynek részeként a kormány kiterjeszti a szja-mentességet a 30 év alatti, gyermeket vállaló nők számára.
Nagy könnyedség az is, hogy jövőre is marad a Babaváró hitel is, ami az egyik legnépszerűbb konstrukció a gyereket vállalók körében. A babavárót 10 milliós összegben igényelhetik a házaspárok, és amennyiben 3 gyermek születik, a hitel teljes összege támogatássá válik, a kamatmentességhez pedig már egy gyermek is elég.
Januártól nem változnak a rezsicsökkentett szint felett fizetendő áram- és gázárak sem, így nem nőnek az egyetemes szolgáltatásra jogosult mintegy hatmillió fogyasztó terhei sem.
Jövőre változik a Gyermekgondozási díj bruttó maximális összege is, az eddigi 280 ezer forintról 2023-ban 324 ezerre emelkedik majd. Tovább emelkedik majd a diplomás Gyed is: az alapképzésben tanuló hallgatóknak 162 ezer forintra, míg a mesterképzésben résztvevőknek 207 ezer forintra.
Januártól többet kapnak azok a szülők is, akik beteg gyermeket nevelnek, akik tartósan beteg, vagy súlyos fogyatékossággal élő gyermeket nevelnek. Ez az összeg januárban már 232 ezer forint lesz. A családokat érintő ellátások összege a minimálbér emelkedésével együtt nő.