kulcsár edina
Lehet, hogy elkezdett észhez térni Brüsszel?
Migrációs reformra készülhet az Európai Unió, legalábbis a legtöbb tagállam abban bízik, hogy a februári intézkedések reformot hoznak a bevándorláspolitikában. Egyre többen képviselik azt az álláspontot, amit Magyarország: vagyis, hogy a migrációs válságot helyben kell kezelni és nem szabad a problémát behozni Európába. Közben a nyomás fokozódik: Szerbiában rengetegen várnak arra, hogy illegálisan jussanak be az Európai Unióba – számolt be az M1 Híradó.
„Túl sok a probléma, nem jutunk át. A szerb rendőrök mindig elkapnak, elveszik a telefont, a pénzt, így nehéz lesz eljutni Olaszországba” – mondta egy afgán migráns.
A szerb rendőrség folyamatosan figyeli a befogadóközpontot és környékét, ezért az utóbbi időben kevesebb incidens történt.
„Nagyjából 150-en vannak odabent. A szabadkai taxison nem vállalják egyébként, hogy a migránsokat Horgos irányába fuvarozzák, ugyanis a rendőrség különleges egységei erősen ellenőrzik a taxisokat is, és nem engedik őket, hogy – az illegális bevándorlókat – a határ közelébe vigyék. Emiatt legfeljebb a makkhetesi erdőbe szállítják őket, azt is este, illetve az éjszakai órákban. Egyébként az utóbbi hetekben jelentősen csökkent a Szabadkára és egyáltalán Észak-Bácskára nehezedő migrációs nyomás” – jelentette az M1 helyszíni tudósítója.
Míg hét évvel ezelőtt Magyarország egyedül maradt a migráció elleni küzdelemben, mostanra már a legtöbb tagállam sürgeti Brüsszelt, hogy találjon megoldást a bevándorlási krízisre.
Az Európai Bizottság azonban érdemi javaslattal még nem állt elő, csak a kötelező szétosztási kvótát erőlteti – erre mutatott rá az M1-en nyilatkozó szakértő. Vargha Márk, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője elmondta: februárban születhet valamiféle döntés a migrációs nyomás kezelésére. Több ország azon az állásponton van, amit Magyarország a kezdetektől képvisel, vagyis hogy az unión kívül kell kezelni a problémát.
„Több tagállam is fölvetette már, hogy kezdjük ott, hogy a kérelmeket Európán kívül bíráljuk el, hogy ebbe az irányba fog-e elmenni a svéd elnökség és a svéd bizottság, azt nem tudjuk, februárban kiderül, hogy mit tesznek le az asztalra” – fejtette ki.
A szakértő emlékeztetett: a 2015 óta tartó migrációs válság kezelésére még csak próbálkozások voltak, Brüsszel nem a megfelelő intézkedésekkel avatkozott be. Bár 18 ország vállalta a kvóta rendszert, a számok azt igazolják, hogy ez kudarcba fulladt.
Továbbra is rengeteg migráns vár arra Szerbiában, hogy bejusson az Európai Unió területére. Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1-en arról beszélt: míg tavaly ilyenkor összesen 114 ezer határátlépési kísérletet regisztráltak a hatóságok, idén ez a szám már most elérte a 260 ezret.
Bankautomata előtt álldogálnak a migránsok a szerbiai Sid központjában. Pénzt vesznek fel, amit általában aztán euróra váltanak. Az embercsempészek ugyanis csak ezt a pénznemet fogadják el. Egy migránstól nagyjából 5-6 ezret követelnek. Az emberek a jobb élet reményében vágnak neki a drága útnak. Egyikük például Olaszországba tartana. „Ott nagyon jó emberek vannak. Jó munkám lesz, és sok pénzt fogok keresni. Ott minden nagyon szép, ezért minél előbb el akarok jutni oda” – mondta.
„Nem érzik magukat biztonságban az emberek. Egy ismerősöm házába a tetőn keresztül mentek be. Többen is voltak. Nem tudom, hogyan sikerült bemászniuk. Ott akartak aludni, és lopni a házból. A rendőrök zavarták ki őket” – mesélte egy helyi férfi.
„Kommandós voltam Afganisztánban. Sokat harcoltam a seregben a tálibok ellen, ezért sok gondom volt az országomban. Elszöktem a hazámból. Most Németországba tartok” – mondta ez az afgán migráns.
„Én már éltem Svédországban. Öt évig voltam ott. Rossz dolgokat tettem, ezért kitoloncoltak onnan. Azóta megjavultam, és most ismét oda tartok. A magyar határon akarok átjutni az unióba. Tudom, hogy erősen védik, de minket marokkóiakat semmi sem riaszt vissza.” – mondta a férfi, aki azt nem árulta el, hogy mit követett el Svédországban
„260 ezret elérte idén a magyar határon elfogottak száma, 114 ezer volt tavaly ilyenkor” – mondta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1-en. Bakondi György arról beszélt: idén rekordszámú migráns próbálkozott magyarországra szökni. Jelezte: az eddigi tapasztalatok azt mutatták, hogy december közepére a téli időjárás miatt valamelyest mérséklődik az illegális határátlépési kísérletek száma, idén azonban már ez sem jellemző. Kijelentette: „Nemhogy mérséklődne, hanem növekedést mutat, és nem csak a magyar határnál mutat növekedést, hanem Törökországtól végig, a balkáni útvonalon mindenütt jelentős. Kezdődik a görög-török határon, a szigetekre is, meg a zöldhatáron érdeklődők számát tekintve is igaz. A bulgár határra is igaz, majd végig a Balkánon. Ezért arra kell számítani, hogy az év hátralevő időszakában is, és a jövő év elején is ezek az erőszakos, csoportos fellépések folytatódnak.” Az ORFK adatai szerint csak szombaton majdnem ezer migránssal szemben kellett intézkedni.ű
Több mint négyszáz migránst tartóztattak fel a határvédelmet végző magyar rendőrök pénteken, és eljárást indítottak tíz embercsempész ellen – derül ki a Police.hu-n közzétett napi összesítőből.
A rendőrség pénteken összesen 296 határsértőt tartóztatott fel és 131 főt megakadályozott a hazánk területére történő illegális belépésben – közölték a police.hu oldalon.
Bács-Kiskun megyében a járőrök négy esetben 19 határsértőt tartóztattak fel Hercegszántó, Kecskemét, Baja és Balotaszállás területén.
Csongrád-Csanád megyében a járőrök tizenöt esetben 228 határsértőt tartóztattak fel Szeged, Ásotthalom, Szatymaz, Csanádpalota, Röszke, Üllés és Ruzsa területén.
Békés megyében, Battonya külterületén 3; Győr-Moson-Sopron megyében, Nagycenk külterületén 7, Röjtökmuzsajon 9, Mosonmagyaróvár külterületén 2; Nógrád megyében, Salgótarjánban 8; Pest megyében, Inárcs külterületén 18; Veszprém megyében, Hajmáskér külterületén 1; Budapesten 1 határsértőt tartóztattak fel.
Ismét razziáztak a szerb rendőrök Horgoson. Ezúttal mintegy százötven migránst gyűjtöttek be, mindannyiukat dél-szerbiai befogadóközpontokba szállították el. A hatóságok azóta fokozták a jelenlétüket a környéken, hogy nemrég az illegális bevándorlók egymásra lövöldöztek a többségében magyarok lakta határ menti faluban – számolt be róla az M1 Híradója.
Horgosra egyelőre visszatért a nyugalom. Tóth Zoltán, a helyi közösség elnöke szerint a hatóságok folyamatosan keresik az elrejtőző illegális bevándorlókat. „Próbálják azokat a migránsokat is begyűjteni, akiket visszatoloncolnak Magyarország területéről. Valószínűleg híre ment annak közöttük is, hogy milyen rendőri fellépés történik itt a faluban, így ők nem nagyon jönnek be a településre. A környező elhagyatott helyeken próbálnak elbújni” – mondta.
A helyiek most nagyobb biztonságban érzik magukat.
„Viszonylag biztonságban vagyunk. Most így jobb, hát szétnéznek, mit látnak, most nincsenek nagyon migránsok. De tegnap mentünk arra a határ felé, arra meg voltak megint. Szóval ez úgy van, hogy tízet elvisznek, öt meg visszajön, szerintem” – mondta egy helyi lakos.
Másfél hete a szerb rendőrség felszámolta a környéken lévő migránstanyákat. A hatóságok akkor több mint ezer bevándorlót szállítottak befogadóközpontokba. Többen azonban újból visszatértek.
Az egyenruhások azóta razziáznak állandóan, hogy Horgoson nemrég migránsbandák lövöldöztek egymásra. A térfigyelő kamerák felvételein jól látszik, hogy kalasnyikovokkal felszerelve, csoportosan vonultak a bevándorlók. Úgy tudni, marokkói és pakisztáni férfiak támadtak egymásra, a lövöldözésben tucatnyian megsérültek.
„A határainkra nehezedő nyomás az nem csillapodik, hanem növekszik” – mondta Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára.
A déli határzár már hét éve védi Magyarországot – erre emlékeztetett egy videóban. Dömötör Csaba arról is beszélt, hogy a migránsok egyre erőszakosabbak. Felidézte, hogy legutóbb novemberben rendőrökre lövöldöztek embercsempészek az M5-ös autópályán. Az államtitkár felhívta a figyelmet, hogy „ebből is látszik, hogy ez a határzár nemcsak politikai, nemcsak jogi, hanem fizikai támadás alatt is van. Ezért is ragaszkodunk ahhoz, hogy továbbra is védje Magyarország határait.”
Évek óta nem tapasztalt nyomás alatt van a déli határkerítés – ezt mutatják a számok is. Míg 2020-ban mintegy 34 ezer esetet regisztráltak, 2021-ben már több mint 107 ezer, idén az év első 11 hónapjában pedig 252 ezer alkalommal intézkedtek a hatóságok a migránsokkal szemben.
A jelenlegi fokozott migrációs nyomás nagyrészt a bevándorláspárti brüsszeli politika következménye, márpedig Európa mindaddig nem lesz biztonságban, amíg nem tudja megállítani az illegális migrációs folyamatokat – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Máltán.
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a máltai kollégájával, Ian Borggal folytatott tárgyalását követően arról számolt be, hogy Európa két rendkívül súlyos biztonsági kihívással szembesül párhuzamosan, az ukrajnai háború és az egyre erősödő migrációs nyomás következményeivel.
Rámutatott: vannak országok, amelyek egyszerre vannak kitéve ennek a két jelenségnek, ilyen Málta és Magyarország is. Hazánk idén már 263 ezer illegális határátlépési kísérletet akadályozott meg, ahogy a szigetország is a Földközi-tengeren keresztül érkezők emelkedő számáról tett jelentést – mondta.
„Európában összességében nő a migrációs nyomás, és ez nagyrészt annak a következménye, hogy Brüsszel továbbra is egy migrációt támogató, ösztönző politikát visz” – szögezte le.
„Mindaddig nem leszünk biztonságban a migráció tekintetében, amíg Brüsszel nem változtat migrációpárti politikáján, és amíg végre nem beszélünk világosan és egy hangon, s nem mondjuk ki, hogy csak azok jöhetnek Európába, akik jogosan tudnak ide jönni” – tette hozzá.
Az EU nem dughatja homokba a fejét: a Csehország által bevezetett ideiglenes határellenőrzés is rámutat, hogy a kontinensen áthaladó jelenlegi migrációs áramlások kihasználják a szabad mozgást – mutat rá a Politico című brüsszeli lap cikke, amely alátámasztottnak véli Orbán Viktor magyar és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök migrációs politikáját.
A Cseh Köztársaság és Szlovákia között az ideiglenes határellenőrzés miatt „kialakult egy újabb szakadék az Európai Unióban, és ez mindenkit aggodalommal tölthet el” – véli a Politico, mely cikkében úgy látja: általános érvényű, az eddigi uniós migrációs politikát felülíró üzenete van ennek a lépésnek.
Prága egyoldalú lépése, a határellenőrzés visszaállítása a cseh–szlovák határon (a schengeni megállapodás ideiglenes felfüggesztésével) „azután történt, hogy az előző évhez képest 1200 százalékkal nőtt az illegálisan az országba belépők száma. Ezek többségükben fiatal, szíriai férfiak” – írja a lap.
A Politico által ismertetett, szigorúbb határellenőrzés elrendelése már a többedik ilyen lépés cseh részről szeptember óta.
A fokozódó illegális migráció hatására Prága már szeptember 27-én ideiglenesen visszaállította a határellenőrzést a Szlovákiával közös határátkelőhelyeken. Első körben ez az intézkedés tíz napra lépett életbe. Október 16-án Vít Rakusan cseh belügyminiszter bejelentette, hogy kormánya várhatóan további egy hónappal meghosszabbítja a szlovák határ fokozott ellenőrzését.
Az SME című szlovák lap angol nyelvű kiadása, a The Slovak Spectator december 5-én riportot közölt a szlovák–cseh határátkelőről, Jókútról (Kuty), ahol hatalmas sátortáborokba gyűlnek a Csehországon át Németországba eljutni igyekvő, illegális migránsok, megkeserítve az ott élő lakosság mindennapjait. A lap cikkéből kiderül: a szlovák hatóságok azzal is próbálkoztak, hogy „visszajuttassák” Magyarországra a migránsokat – ám Budapest elzárkózott ettől.
Jókúton élő lakosok elmondták a lap riporterének, hogy a migránsok megérkezése óta félnek gyermekeiket egyedül iskolába küldeni, s a kicsik nem játszhatnak a szabadban. A négyezer lelket számláló városban komoly problémának tartják az utcákon nagy csoportokban mozgó migránsokat, s a lap megjegyzi: a lakosság a Pozsonytól egy órára fekvő sátorváros felszámolását várja el a kormánytól.
A Politico emlékeztet: „Olaszország és Franciaország között egy másik elkeseredett vita robbant ki a tengerből kimentett migránsok miatt.”
„Az a felfogás, hogy a szabad mozgást a tömeges migrációs áramlások veszélyeztetik, már nem csak a Meloni-félék vagy a konzervatív szövetségesnek számító Orbán Viktor magyar miniszterelnök által képviselt, marginális nézet. A Cseh Köztársaság erősen EU-párti belügyminisztere, Vít Rakusan is erre az elvre hivatkozott, amikor megindokolta a Szlovákiával szembeni határellenőrzéseket” – írja a Politico.
A visszaállított határellenőrzések rámutatnak, hogy az egyre súlyosbodó válságban a szabad mozgás is veszélybe került – figyelmeztet a lap. (Ismert: a személyek joga az Európai Unión belüli szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz mint a négy alapszabadság egyike, képezi az uniós polgárság egyik alappillérét is – a szerk.)
Az EU-nak szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy bár a migránsok jobb élet utáni vágya érthető, a migrációs politika jelenlegi helyzete – amely az ideérkezők újraelosztására helyezi a hangsúlyt – nem ígér hosszú távú megoldást sem a migránsok helyzetére, sem az uniós polgárok lappangó elégedetlenségére – fogalmaz a Politico. A brüsszeli lap szerint egyértelmű, hogy az Európai Unió nem teheti meg, hogy homokba dugja a fejét, hanem – például – véget kell vetnie a migrációval szemben keményen fellépő politikai pártok démonizálásának.
Ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy be kell ismerni, hogy Orbánnak és Melolinak igaza van. Ám el kell fogadni: a migráció egyre fontosabb kérdés az uniós polgárok számára. Ezt a bevándorlással szemben fellépő pártok közelmúltbeli választási győzelmei is bizonyítják – szögezi la a Politico.
Továbbra is rengeteg migráns vár arra Szerbiában, hogy bejusson az Európai Unió területére. Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1-en arról beszélt: míg tavaly ilyenkor összesen 114 ezer határátlépési kísérletet regisztráltak a hatóságok, idén ez a szám már most elérte a 260 ezret.
Jelezte: az eddigi tapasztalatok azt mutatták, hogy december közepére a téli időjárás miatt valamelyest mérséklődik az illegális határátlépési kísérletek száma, idén azonban már ez sem jellemző. Kijelentette, „nemhogy mérséklődne, hanem növekedést mutat, és nem csak a magyar határnál mutat növekedést, hanem Törökországtól végig, a balkáni útvonalon mindenütt jelentős. Kezdődik a görög–török határon, a szigetekre is, meg a zöldhatáron érdeklődők számát tekintve is igaz. A bolgár határra is igaz, majd végig a Balkánon. Ezért arra kell számítani, hogy az év hátralevő időszakában is és a jövő év elején is ezek az erőszakos, csoportos fellépések folytatódnak.”
Szijjártó Péter aláhúzta, hogy az NGO-k összejátszanak az embercsempész-hálózatokkal, és a Földközi-tengeren gyakorlatilag már az embercsempész-maffia részeseivé váltak, ekképpen pedig közösen nyomás alá helyezik az európai szuverén országokat, ők akarják eldönteni azt, hogy nekünk kiket kellene beengedni.
„Ma Nyugaton ezeket a szervezeteket hősként állítják be, holott ezek bűnbandák részeseivé váltak” – fogalmazott.
Kitért az ukrajnai háborúra is, amelynek nyomán földrajzi elhelyezkedése miatt Magyarország és Málta is súlyos problémákkal néz szembe, előbbi az energiaellátás válsága, utóbbi a hajózást érintő korlátozások miatt.
A két ország ezért egyetért abban, hogy minél előbb békére van szükség, s egyik fél sem szállít fegyvert Ukrajnának – jelentette ki.
A miniszter kiemelte, hogy Budapest és Valletta politikailag a legtöbb kérdésben hasonló álláspontot képvisel, ilyen például az, hogy az Európai Unióra szuverén országok integrációjaként tekintenek.
„Nem támogatjuk, hogy az egyhangúság helyett az EU-s döntéshozatal a minősített többség irányába mozduljon el. Nem támogatjuk, hogy az Európai Unió újabb hatásköröket vegyen el a tagállamoktól, és szeretnénk azt elérni, hogy minden egyes tagállammal szemben Brüsszel tisztelettel viselkedjen, függetlenül annak az országnak a méretétől” – mondta.
A miniszter méltatta a kétoldalú együttműködést, kifejtve, hogy az mindkét félnek sok hasznot hozott. Közölte, a kereskedelmi forgalom több mint 60 százalékkal bővült, valamint a turisztikai forgalom is jelentősen erősödött. Mintegy 41 százalékkal nőtt a magyarok által Máltán eltöltött vendégéjszakák száma, és idén eddig kétszer annyi máltai turista érkezett Magyarországra, mint tavaly egész évben – tette hozzá.