Marics Peti
Egyre durvább a játszma.
Újra embercsempészt üldöztek a rendőrök a fővárosban. Egy lengyel kisteherautót akartak ellenőrizni a rendőrök még Biatorbágynál, ám a jármű nem állt meg és Budapest irányába hajtott. A grúz sofőr útközben 11 autóval ütközött, köztük egy rendőrautóval is, két egyenruhás megsérült. A hajsza végül az első kerületben ért véget, az embercsempész menekülni próbált, de hamar elfogták a rendőrök. A kisteherautó rakterében 35-en utaztak, szír és marokkói állampolgárok – számolt be róla az M1 Híradója.
Felvétel készült arról, ahogy kedden késő este egy fehér furgont üldöznek a rendőrök. A lengyel rendszámú furgont még az M1-es autópályán akarták ellenőrizni. A jármű – mint később kiderült grúz állampolgárságú – sofőrje azonban nem állt meg, helyette a főváros irányába indult el.
A sofőr menekülés közben több autónak is nekihajtott. Budaörsön három, Budapesten, a Budakeszi úton, az Attila úton és a Szilágyi Erzsébet fasoron további hét autónak ütközött. Sőt az egyik rendőrautónak is nekihajtott, abban két egyenruhás sérült meg.
– mondta Csécsi Soma, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője.
A kisteherautó rakteréből 35 illegális migráns került elő, akik szír és marokkói állampolgároknak vallották magukat.
November közepén csak a szerencsén múlott, hogy nem történt tragédia, amikor a rendőrökre célzott, és rájuk is lőtt egy embercsempész az M5-ös autópályán. A furgont egy iraki férfi vezette, aki – a keddi esethez hasonlóan – nem állt meg a rendőrök jelzésére.
Az embercsempészek menekülés közben többször is a rendőrökre lőttek. Végül a Terrorelhárítási Központ emberei fogták el őket.
November közepéig már több mint 50 százalékkal többet fogtak el a hatóságok az előző évhez képest. Míg 2020-ban 368-at, tavaly már több mint ezret kapcsoltak le. Idén pedig november közepéig minden korábbinál többet, 1708 embercsempészt fogtak el a rendőrök.
Már öt átlagos magyar börtönt töltenek meg az embercsempészek. Ezt írja közleményében a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága. Eszerint már több mint 2500 ilyen bűnözőt tartanak fogva a hazai börtönökben, számuk pedig folyamatosan emelkedik. A fogvatartottak összlétszámának már 13 százalékát teszik ki az embercsempészek. 90 százalékuk külföldi, csaknem 73 országból.
Egyre több bevándorló torlódik Szerbia déli részén. Presevónál ezernél is többen várakoznak arra, hogy továbbinduljanak a magyar határ felé, de a rendőrség folyamatosan feltartóztatja őket. A helyiek aggódnak: attól tartanak, hasonló helyzet alakulhat ki, mint a szerb–magyar határ mentén, ahol többször lövöldözés tört ki a bevándorlók között – számolt be róla az M1 Híradója.
Mindennapos látvány Presevóban az, hogy migránsok imádkoznak a befogadóközpont udvarán. Egyre többen várakoznak, hogy tovább mehessenek Szerbia északi részére. Napközben nagy csoportokban közlekednek a város utcáin. Folyamatosan telefonálnak, intézkednek, keresik a továbbjutási lehetőségeket.
„Belgrádba akarok menni, de a rendőrség nem engedi. Nem tudom, miért nem mehetünk el innen, de akkor is elmegyünk. A rendőrség és a biztonsági emberek is gondot jelentenek. Megpróbáltam vonatjegyet venni, de a biztonságiak nem engedték. A taxisok nagyon sok pénzt kérnek az útért, de nekem nincs pénzem” – panaszkodott egy afgán férfi.
„Elmentünk a buszállomásra, de a sofőr nem adott nekünk jegyet. Nem tudom miért jelent ez gondot. Belgrádba akarok menni, onnan pedig Horgosra” – mondta egy másik migráns.
Egy illegális bevándorló az M1 stábjának arról beszélt, hogy korábban már járt a magyar–szerb határ közelében, de nem jutott át a határkerítésen.
„Kétszer is elfogott a rendőrség Szabadkánál. Ott lövöldözések is voltak, a maffia tagjai nagy problémákat okoztak. Én nem akartam senkinek gondot okozni, csak át akartam menni Magyarországra. Innen Presevóról most nem enged minket tovább a rendőrség. Ez nagy gond, mert a pénzünk is elfogyott, de mi nem adjuk fel” – panaszkodott.
„Őszintén szólva katasztrofális itt a helyzet. A gyerekek nem mehetnek ki egyedül az utcára, muszáj vezetnünk őket mindenhová. Féltjük a gyerekeinket, attól tartunk, hogy megtámadják őket” – mondta el az M1 stábjának egy helyi lakos.
A város vezetősége próbál mindent megtenni azért, hogy megőrizze a nyugalmat, és fenntartsa a rendet a településen.
„Megijedtek itt az emberek a Szabadkán történtek miatt, féltek, nehogy ugyanaz itt is megtörténjen. Azt gondolom, hogy sikerül felügyelnünk a helyzetet. A rendőrség rendszeresen ellenőrzi és felügyeli a rendet. Gyakrabban kell takarítási akciókat szerveznünk, de ebben az önkormányzat és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága is segítségünkre van. Fontos a jó szervezettség, mert anélkül nem tudnánk rendet tartani. Nem könnyű, de mindent megteszünk a rend érdekében” – mondta a helyi közösség elnöke.
Presevó területén több mint ezer migráns várakozik arra, hogy folytathassa útját Európa felé. Számuk pedig napról napra növekszik.
Ezernél is több migráns torlódott fel a szerb–észak-macedón határ közelében. A fokozott rendőri intézkedések miatt ugyanis egyre nehezebben tudnak átjutni az országon. Közben egyre nő a feszültség közöttük. Egy marokkói migráns az M1 stábjának arról beszélt: már az afgán maffia is megjelent közöttük.
A szerbiai Presevóban található befogadóközpont környékén az utóbbi időben ugrásszerűen megnőtt a migránsok száma. Ezzel együtt pedig a feszültség is nőtt közöttük. Mostanra nemcsak a rendőrökkel, hanem egymással is egyre többször kerülnek összetűzésbe – számolt be az M1 Híradója kedden.
„Sok problémánk van itt az emberekkel. Én a jobb élet reményében keltem útra. Magyarország felé megyek, onnan akarok eljutni Franciaországba. Nagyon nehéz az út, most már a szerb rendőrség sem engedi, hogy folytassuk az utat” – mondta egy marokkói migráns.
Ám ez eltörpül egy másik, sokkal nagyobb probléma mellett.
„Igen, nagyon sok a probléma. Nagyon sok szíriai van itt, de marokkóiak és pakisztániak is vannak. A migránsok meglopják egymást, sok a tolvaj az erdőben is. Az afgán maffia is jelen van közöttünk, ami szintén tovább nehezíti a dolgunkat” – mondta.
A presevói befogadóközpontban jelenleg is több mint ezer migráns tartózkodik. Itt a szerb–észak-macedón határnál több okból is átalakulni látszik a migrációs helyzetkép. Ennek következménye, hogy a magyar–szerb–osztrák migrációs csúcstalálkozón az országok vezetői sürgették, hogy az európai unió védvonalát tolják délebbre.
De Szerbiában nem csak itt súlyos a helyzet. A befogadóközpontokban az illegális bevándorlók száma mára a négyezerhez közelít. Ennél azonban jóval többen is tartózkodhatnak az országban. Mind arra várnak, hogy az Európai Unió területére szökhessenek. Tervüket pedig mielőbb meg akarják valósítani. Ezért ahol csak tudnak próbálkoznak. A magyar határ közelében is folyamatos a jelenlétük. Az elmúlt 24 órában közel félezren próbáltak meg illegálisan átszökni Magyarország, azaz az Európai Unió határán.
Több mint négyszáz illegális migránst állítottak meg a hatóságok. Összesen 259 határsértőt tartóztattak fel, és 156 főt megakadályoztak a hazánk területére történő illegális belépésben.
A rendőrség 2022. december 26-án a 0 óra és 24 óra közötti időszakban összesen 259 határsértőt tartóztatott fel, és 156 főt megakadályozott a hazánk területére történő illegális belépésben – olvasható a police.hu oldalon.
Bács-Kiskun megyében a rendőrök öt esetben összesen 37 határsértőt tartóztattak fel Kiskunfélegyháza, Szeremle, Kunbaja és Kiskunmajsa közigazgatási területén.
Csongrád-Csanád megyében a járőrök 10 esetben összesen 214 határsértőt tartóztattak fel Ásotthalom, Röszke és Szatymaz közigazgatási területén.
Győr-Moson-Sopron megyében a járőrök egy esetben 6, Komárom-Esztergom megyében egy esetben 2 határsértőt tartóztattak fel.
Az elmúlt 24 órában Bács-Kiskun megyében öt, Csongrád-Csanád megyében tíz esetben a rendőrök összesen 156 főt akadályoztak meg a hazánk területére történő illegális belépésben.
Magyarország területén az elmúlt 24 órában tiltott határátlépés miatt 4 embert, közokirat-hamisítás miatt 1 embert fogtak el a hatóságok.
A kormánynak 2022-ben is Magyarország biztonsága volt az első, a háború ügyében a békét szorgalmazzuk, a migráció ügyében pedig Európa védelmét – jelentette ki a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfői videonyilatkozatában.
Rétvári Bence a kormány közösségi médiafelületére feltöltött videóban arról beszélt: 2015 óta szinte teljes mértékben magyar forrásból biztosítják Európa déli határszakaszának védelmét, és a nyomás a déli határszakaszon évről évre nő.
– ismertette.
Rétvári Bence hangsúlyozta: Brüsszel politikája nem változott. Továbbra is folyamatosan jönnek az újabb és újabb javaslatok, amelyek a migrációt ösztönöznék – tette hozzá.
– emelte ki. Hozzátette: sokszor felfegyverkezve, fegyverekkel, szúró-vágó eszközökkel ostromolják a magyar déli határt, amelyet hősiesen és higgadtan védenek a magyar rendőrök és a magyar határvadászok.
Az államtitkár rámutatott: az illegális migráció egyik legnagyobb haszonélvezői az embercsempészek. Ma már minden kilencedik rab a magyar börtönökben embercsempész, és jól látni, hogy ezek a bűnszervezetek milyen óriási hasznot húznak az illegális migrációból – jelezte.
Közölte:
„Minden nap küzdeni fogunk Magyarország biztonságáért, mert számunkra Magyarország biztonsága a legfontosabb” – fogalmazott az államtitkár.
Azonnali segítségnyújtást szorgalmaz, és tiltja a migránsok áthelyezését az egyik civilhajóról a másikra a római belügyi tárca új szabályzata, melyet Matteo Piantedosi belügyminiszter a szerda esti kormányülésen mutat be.
Az év utolsó kormányülésen elfogadták a migrációra, valamint a nem kormányzati szervezetek (NGO) földközi-tengeri tevékenységére vonatkozó intézkedéscsomagot. A törvényrendelet az olasz közlönyben való megjelenésével lép hatályba a következő napokban. A jogszabályok részleteit majd a parlament dolgozza ki.
Az intézkedéscsomag tartalmát Luca Ciriani, a parlamenttel való kapcsolatokért felelős miniszter jelezte előre a RAI1 köztelevíziónak nyilatkozva.
Elmondta, hogy az illegális bevándorlás feltartóztatását célzó rendelet mindenekelőtt a migránsokat szállító nem kormányzati szervezetek (NGO) hajóinak tevékenységét kívánja szabályozni „korlátozásokkal és szankciókkal”.
„Olaszország nem lehet az egyedüli célállomása az Észak-Afrikából induló migrációnak. Az NGO-k nem tevékenykedhetnek szabályok nélkül (..) a belügyminiszter világos szabályokat akar lefektetni, melyek megsértése esetén szankciók lépnek életbe. Úgy gondolom, egy komoly országnak ezt kell tennie” – mondta Luca Ciriani.
Matteo Piantedosi korábban jelezte, hogy még az év vége előtt új magatartási kódexet akar bevezetni a Földközi-tengeren aktív civilhajók számára.
A jelenlegi gyakorlat szerint a Líbia és Olaszország közötti tengeren tucatnyi, kettő kivételével külföldi NGO által fenntartott hajó tartózkodik, melyek a fedélzetre emelt embereket majdnem kizárólag a dél-olaszországi partokra szállítják.
A belügyminisztérium tervezete szerint az olasz kikötőkben csak azok a hajók köthetnek ki, melyek az első csoport fedélzetre vétele után azonnal biztonságos kikötő megjelölését kérik az olasz hatóságoktól, és el is indulnak a megjelölt helyszínre.
A rendelkezés elfogadhatatlannak tartja, hogy a mentést hirdető civilhajók napokig várakozzanak annak érdekében, hogy minél több embert össze tudjanak gyűjteni. Az olasz hatóságok számára kizáró tényezőnek számít az is, ha a csoportokat az egyik civilhajóról a másikra helyezik át. Mindez ugyanis nem mentési műveletre, hanem szervezett migrációra utal a belügyminisztérium olvasata szerint.
Az új biztonsági intézkedések között szerepel az előírásokat megsértő hajók lefoglalása és megbírságolása akár ötven ezer euróig terjedő összeggel.
Róma azt is akarja, hogy a külföldi felségjelzésű hajókon kezdődjék meg a nemzetközi menedékkérelmet igénylők azonosítása az esetleges áthelyezések felgyorsítása érdekében. Matteo Piantedosi soha nem titkolta nézetét, miszerint a civilhajókkal érkezőket a hajót működtető szervezet országának kell befogadni.
Csütörtök reggel várják Ravenna kikötőjébe az Ocean Viking nevű hajó érkezését 113 emberrel a fedélzetén. Az SOS Mediterranee francia szervezet hajója 2015 óta szállítja az embereket az olasz partokra: idén novemberben történt meg először, hogy a hajó a franciaországi Toulon kikötőjébe ment, majd újabb mentőútra indult, és most ismét Olaszországba tért vissza.
A belügyi tárca adatai szerint az év eleje óta szerda estig több mint 102 ezren érkeztek az olasz partokra. Tavaly ugyanekkor a számuk 66 ezer felett volt.