kulcsár edina
Sok évnyi hullámverés után.
Benjámin Netanjahu volt izraeli miniszterelnök, a Likud párt elnöke megkapta a kneszet képviselői többségének, a 120-ból 64 honatyának a
támogatását új kormánya megalakításához – jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet csütörtökön.
A kneszet honatyáinak többsége Netanjahut javasolta az ország új kormányának megalakítására Jichák Hercog államelnöknek, és ezért Hercog vasárnap várhatóan felkéri az új – Izrael harminchetedik – kabinetjének létrehozására.
Hercog az utóbbi napokban konzultációkat tartott a pártok képviselőivel arról, hogy melyik politikust bízza meg a kormányalakítással. Netanjahu mellett Jaír Lapid felkérését is javasolták, de csak pártjának, a Van Jövő (Jes Atíd) nevű centrista pártnak 24, a múlt keddi választásokon a parlamentbe bejutott képviselője.
A következő kormányról szóló szerdai egyeztetéseken Hercog arra figyelmeztetett, hogy az egész világ aggódik a radikális jobboldali Itamar Bengvir esetleges bevonása miatt az új kormánykoalícióba.
Bengvir a belbiztonsági miniszter tárcájára tart igényt. 2007-ben elítélték arabok elleni rasszista uszítás, valamint az Izrael és az Egyesült Államok feketelistáján szereplő Meir Kahane tanításait követő Kach mozgalom támogatása miatt. Kahanét 1990 novemberében egy New York-i szállodában meggyilkolta egy egyiptomi-amerikai dzsihadista.
Itamar Bengvir csütörtökön Meir Kahane emléke előtt tisztelgett meggyilkolásának 32. évfordulóján.
„Nem titok, hogy én nem Kahane rabbi vagyok, nem támogatom az összes arab deportálását, és nem fogok törvényeket hozni a nemek szerinti külön strandokról, bár az biztos, hogy fellépünk és mindent megteszünk azért, hogy a terroristákat kiutasítsuk az országból, valamint Izrael zsidó jellege, a telepek és zsidó identitása érdekében” – mondta Bengvir.
A Zsidó Erő (Ocma Jehudit) nevű párt élén álló Bengvir a Palesztin Hatóság feloszlatását szeretné elérni, emellett azt is, hogy zsidók imádkozhassanak az Óvárosban található Templomhegyen, ahol a status quo -t rögzítő jelenlegi egyezmények szerint csak a muzulmánok gyakorolhatják hitüket.
Bengvír a múlt héten sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az új Netanjahu-kormányban a belbiztonsági miniszteri tárcára tart igényt. A Zsidó Erő párt közösen, pártszövetségben indult Becalel Szmotrics vallásos, telepeseket képviselő Vallásos Cionizmus nevű tömörülésével, és 14 képviselői helyet szereztek a 120 tagú izraeli parlamentben, a kneszetben.
Pénteken bejelentették, hogy a koalíciós tárgyalásokat is közösen akarják folytatni a Likud párttal a leendő kormány felállításáról. Bengvír az utóbbi napokat Eilaton töltötte, miközben Netanjahu vasárnap már találkozott Szmotriccsal.
Vasárnap a Likud elnöke már megkezdte nem hivatalos koalíciós tanácskozásait, és találkozott az ultraortodox askenázi Egyesült Tóra párt képviselőivel is. Ezeken a ynet értesülése szerint bejelentette, hogy mindenekelőtt viszonylag csekély megállapodás alapján el akarja osztani a tárcákat, és csak később határozzák meg a kormányzás alapelveit, hogy ne keltsenek fölösleges pánikot a közvéleményben.
Smotrics és több ultraortodox politikus is tiltakozott ez ellen, sőt egyikük, Móse Gafni kiszállt a Netanjahuval folytatott megbeszélésekből, és megtagadta társaitól annak lehetőségét, hogy először kormányzati esküt tegyenek, és csak ezt követően kössék meg a megállapodásokat.
Az ultraortodox Egyesült Tórapárt azt követeli, hogy még a kormány megalakulása előtt szülessen kötelezettségvállalás egy olyan törvény elfogadásáról, amely a kneszet alá rendelné az alkotmánybíróságként is működő legfelsőbb bíróságot, ugyanis megfosztaná az alkotmányellenesnek ítélt törvények érvénytelenítési jogától. Erről választási ígéreteiknek megfelelően egyszerű többséggel, 61 honatya támogatásával akarnak dönteni a győztes pártok.
A Netanjahuval szemben álló pártok szerint egy ilyen reform alapjában változtatná meg Izrael jogállami berendezkedését, mert megfosztaná jogi védelmüktől és alárendelné a kneszet többségének a kisebbségeket, ezzel felszámolná a jogállamiság fékjeinek és ellensúlyainak rendszerét.
Jarív Levin, a Likud koalíciós tárgyalásokkal megbízott politikusa korábban kijelentette, hogy pártja a következő izraeli kormány gyors megalakítására törekszik. A választásokon győztes, Netanjahut támogató jobboldali-vallásos tömb pártjai előzőleg közölték, hogy az igazságszolgáltatási rendszer reformjára, a fegyverhasználati szabályok megváltoztatására, a vallási reformok visszaállítására, a műanyag csomagoló és tálalóeszközök megemelt adójának visszacsökkentésére, és drágábbá tett cukros üdítőitalok korábbi árának helyreállítására törekednek.
Aktív szövetségépítés zajlik a magyar és az izraeli jobboldal között, az izraeli jobboldal megbízható és jó szövetségese a magyar konzervatívoknak – közölte Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója közösségi oldalán.
Az Alapjogokért Központ főigazgatója az elmúlt napokban megbeszélést folytatott az izraeli választásokon győztes, Benjamin Netanjahu vezette Likud külügyi igazgatójával, Eli Hazannal, valamint Ron Dermerrel, Izrael korábbi washingtoni nagykövetével is.
Szánthó Miklós hozzátette, a helyi konzervatív politikusokkal, újságírókkal, kutatóintézetekkel történt találkozókon egyetértés volt abban, hogy a progresszió világszerte átfogó támadást indított civilizációnk zsidó-keresztyén kulturális talapzata, a nemzeti identitás és állami szuverenitás, valamint a család és a gyermekek ellen.
Mivel Izraelben is úgy látják, hogy mindez globális jellegű, az Isten, haza, család hármas egységét óvni igyekvőknek közösen kell fellépniük – mutatott rá a főigazgató.
„Emiatt is elengedhetetlen, hogy megvalósítsuk végre a liberálisok rémálmát, a nemzeti erők nemzetközi összefogását. Izraelben is ugyanazt a liberális ármánykodást tapasztalják, mint mi Magyarországon a balos sajtó vagy a nyílt társadalom hálózatához tartozó ügynökirodák részéről, ezért erős az igény a közös ellenakcióra” – fejtette ki az Alapjogokért Központ főigazgatója.
Emlékeztetett arra, hogy Benjamin Netanjahuék győzelmét követően Izraelben is változások jönnek, az izraeli és a magyar jobboldal pedig jó és megbízható szövetségese egymásnak.
„A magyar jobboldal az izraeliek szemében is példaként, motorként, iránytűként funkcionál, de szükségünk van szövetségesekre. A központ ezen dolgozik – most már izraeli partnerekkel együtt, akik nagyra értékelik a CPAC Hungaryt is –, hiszen együtt erő vagyunk, szerteszét viszont gyöngeség” – tette hozzá Szánthó Miklós.
Akár a jobboldali koalíció létrejötte is múlhat a gendertanulmányok beszüntetésén Izraelben, miután a vallásos cionista szövetség egyik tagja bejelentette, csak akkor támogatja a koalíciót, ha betiltják az LMBTQ-propagandát az általános iskolákban.
Az LMBTQ-propaganda betiltását követeli Avigdor „Avi” Maoz, a Noam párt elnöke Izraelben. A Noam párt a vallásos cionizmus szövetség részeként jutott be a kneszetbe, a múlt heti izraeli választáson. Maoz kijelentette, attól teszi függővé, hogy támogatja-e Benjamin Netanjahu kormányát, hogy az támogatja-e azt a törvényjavaslatot, amellyel a párt betiltaná a gendertanulmányokat az általános iskolákban.
A jobboldali 14-es csatornának adott interjúban Maoz azt mondta, hogy bár feltételei vannak egy esetleges Benjamin Netanjahu vezette kormányba való belépéshez, ő mindenképpen támogatná a koalíciót – írja a The Times of Israel.
A vallásos cionizmus szövetség a novemberi választáson 14 mandátumot szerzett az izraeli törvényhozásban, és várhatóan meghatározó szerepe lesz a Netanjahu vezette kormánykoalícióban. A szövetségben a Noam mellett szerepel még az Itamar Ben-Gvir vezette Otzma Jehudit (Zsidó Erő) párt és a Bezalel Smotrich vezette Vallásos Cionizmus.
A vallásos cionizmus szövetség több tagja és támogatóik a választásokat követő napokban kifejtették a „Pride” rendezvények visszaszorítására irányuló terveiket. Maoz a múlt héten arról beszélt, hogy azon fog dolgozni, hogy beszüntessék a Jeruzsálemben évente megrendezett Pride-felvonulást, és jelezte, megpróbálja visszavonatni a konverziós terápiára vonatkozó tilalmat is.
A politikus pártja 2019-ben robbant be a politikai színtérre egy sor figyelemfelhívó – a baloldal szerint provokatív – politkai hirdetéssel, amelyekben az volt a szlogen, hogy
A párt azt állítja,
Az The Times of Israel felidézte, Maoz egy tavalyi interjúban arról beszélt, hogy „megkísérlik megtervezni a tudatunkat, megváltoztatni a fogalmainkat. Egy évtizeddel ezelőttig bármelyik gyereket meg lehetett kérdezni, mi a család. Azt válaszolta volna: egy apa, egy anya és a gyerekek”.