Létrehozva: 2022.11.10.

Majdnem kétszer annyiba kerül az energia Európában, mint egy éve

És még nincs itt a tél...

Szerző Ripost

A villamosenergia- és gázárak Európa-szerte az egekbe szöktek, a legtöbb európai fővárosban a tavalyihoz képest közel kétszeresére nőttek a számlák – derül ki a lakossági energiaár-index (HEPI) adataiból. Harminchárom európai országot, köztük az EU-tagállamokat vizsgálták.

Az adatok szerint Európában a földgázszámlák az elmúlt évben 111 százalékkal emelkedtek, az áram ára pedig átlagosan 69 százalékkal nőtt – számolt be az Oilprice.com. A portál által idézett Euronews számításai szerint ez a kettő együttesen 90 százalékos növekedést jelent a háztartások energiaszámláiban az elmúlt évben.

 

A jelentés szerint a jelentős emelkedés okai között szerepel a járvány utáni gazdasági újraindulás, a kedvezőtlen időjárás, a megnövekedett kereslet, továbbá ezek együttes kombinációja.

A magas energiaszámlák fejfájást okoznak az európai kormányoknak: megszaporodnak a sztrájkok és a tiltakozások, és nő az energiapolitikával szembeni elégedetlenség. A megélhetési költségek Európa nagy részén már most is túl nagy terhet jelentenek az energiaválság miatt, és ez a válság csak súlyosbodni fog, miután az orosz olajra, majd az üzemanyagokra vonatkozó uniós embargók hatályba lépnek.

 

Az Energie-Control Austria és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) megbízásából készült nemzetközi ár-összehasonító vizsgálat októberben is több európai fővárosban regisztrált jelentős energiaár-növekedést.

A lakossági fogyasztók által fizetendő villamos energia ára Dublinban 44, Rómában 30, Bécsben 24, Berlinben pedig 15 százalékkal emelkedett szeptemberhez képest.

A magyar fogyasztók villamosenergia-költségei októberben sem emelkedtek. A nemzetközi ár-összehasonlítás eredményei szerint a magyar fogyasztók a rezsivédett árkategóriába tartozó átlagfogyasztás (2.523 kWh/év) esetén a második legolcsóbb árat (9,17 eurocent/kWh) fizették a villamos energiáért. Azok a háztartások, akik 20 százalékkal többet fogyasztanak a megadott éves átlagfogyasztásnál, azok 10,56 eurocent/kWh áron juthattak villamos energiához, ami szintén a második legolcsóbb ár európai összehasonlításban.

A HEPI legutóbbi jelentése szerint Európa egyes részein az energiaárak rekordmagasságot értek el, máshol viszont az árak valójában csökkentek, legalábbis októberben. A hír nem olyan jó, mint amilyennek első pillantásra tűnik: a csökkenés a kormányzati beavatkozás, azaz az energiatámogatások eredménye.

Az európai kormányok megpróbálják enyhíteni a háztartások és a vállalkozások pénzügyi fájdalmát, hogy elkerüljék a további elégedetlenséget.

Egyedül Németország mintegy 200 milliárd dollárt költ majd ilyen megküzdési intézkedésekre, beleértve az energiaárak felső határát egy bizonyos fogyasztási szintig.

Amíg októberben több európai fővárosban is jelentősen emelkedtek a háztartásokat terhelő rezsiköltségek, addig a meghatározott éves átlagfogyasztással rendelkező magyar háztartások Európában az egyik legalacsonyabb áron juthattak földgázhoz és villamos energiához – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) az MTI-vel szerdán.

Az Energie-Control Austria és a MEKH megbízásából készült nemzetközi ár-összehasonító vizsgálat több európai fővárosban is jelentős energiaár-növekedést regisztrált.

 

A kutatás szerint a lakossági fogyasztók által fizetendő villamos energia ára Dublinban 44, Rómában 30, Bécsben 24, Berlinben pedig 15 százalékkal emelkedett szeptemberhez képest, míg a földgázért Rómában 97, Luxembourgban 64, Lisszabonban 58 százalékkal kellett többet fizetni, mint egy hónappal korábban.

Kiemelték: a magyar fogyasztók villamosenergia-költségei októberben sem emelkedtek. A nemzetközi ár-összehasonlítás eredményei szerint a magyar fogyasztók a rezsivédett árkategóriába tartozó átlagfogyasztás évi 2523 kilowattóra (kWh) esetén a második legolcsóbb árat (9,17 eurocent/kWh) fizették a villamos energiáért. Azok a háztartások, akik 20 százalékkal többet fogyasztanak a megadott éves átlagfogyasztásnál, azok 10,56 eurocent/kWh áron juthattak villamos energiához, ami szintén a második legolcsóbb ár európai összehasonlításban.

A rezsicsökkentett áron vásárolható földgáz a múlt hónapban Magyarországon volt a legolcsóbb – írták.

Átlagfogyasztás (63 645 megajoule) esetén a földgázért továbbra is a magyar fogyasztók fizették a legalacsonyabb árat (2,52 eurocent/kWh). Az átlagot 20 százalékkal meghaladó fogyasztás esetén a magyar háztartások 5,12 eurocent/kWh áron jutottak földgázhoz, amely európai összehasonlításban a második legkedvezőbb ár.

Az új olasz kormány 9,5 milliárd eurót szán a családok és a vállalkozások energiaköltségeinek támogatására, a következő egy évben pedig további csaknem 20 milliárd eurót.

Ezzel a kormány a rendelkezésére álló költségvetési forrás kétharmadát az energia drágulás ellen használja fel. Az országban ezekben a napokban elindult a fűtési szezon.

„Néhány nappal ez előttig még több mint 30 fokot mértek itt Rómában is, most a hőmérő higanyszála ennek a felére csökkent, Milánóban, Torinoban, Velencében már bekapcsolták a fűtőtesteket, Bolognában és Firenzében a következő órákban indul el az idei őszi-téli szezonban a fűtés, Rómában pedig november 8-ától, és naponta 11 órát lehet majd fűteni a lakásokat, hogyha erre szükség lesz” – számolt be az M1 római tudósítója.

A rezsidrágulás ellen tüntettek a szicíliai Palermóban. A megmozduláson vállalkozók, családosok, nyugdíjasok és diákok is részt vettek. Az energiárak drágulása és az infláció mintegy ötszázezer embert érint Olaszország déli területén, ahol a lakosság nagy része eddig is hátrányos körülmények között élt. Az olasz kormány szerdán dönt arról, hogyan segítik a családokat és a vállalkozásokat – számolt be róla az M1 Híradója.

„A pandémia is nehéz időszak volt, most az energiaválság tetőzte a helyzetet, kivonulnak az utcára elsősorban a kisiparosok, a kézművesek, gondoljunk a Nápoly vagy Szicília utcáin látható kerámiaüzletekre. A családok, a nyugdíjasok és a fiatalok is, elsősorban az egyetemisták, akiknek családjai már nem tudják fizetni egy másik városban a lakbért és a rezsiköltséget, nagyon sokan kénytelenek elhagyni a felsőoktatást, az egyetemeket” – jelentette az M1 tudósítója.

Drágább bérletek, hidegebb ülések, gyorsabb felvonók – ilyen változásokra számíthat az, aki az idei télen is Ausztriában tervezi a síelést. Az energiaárak drasztikus drágulása miatt nyugati szomszédunkban is különféle intézkedéseket terveznek, hogy ki tudják gazdálkodni a megemelkedett költségeket. A híres bécsi karácsonyi vásár díszkivilágítása is jóval szerényebb lesz a megszokottnál – hangzott el az M1 Híradóban.

Már összeszerelték a híres adventi vásár bejáratát a bécsi városháza előtt. Az óriási gyertyák fényét és a díszkivilágítást két hét múlva kapcsolják fel. Néhány éve még fényárban úszott Bécs belvárosa a karácsonyi időszakban.

Európa egyik leglátogatottabb adventi forgataga azonban idén más lesz, mint amit az elmúlt években.

„A híres bécsi kivilágítást is szűkítik majd az idei karácsonyra. Ez azt jelenti, hogy csak LED-es izzókat szerelnek majd fel a Rathaus platz-ra és környékére, azonban egy érdekesség, hogy idén negyven fával kevesebbet fognak majd feldíszíteni. És ez a fényfüzér, ez a pazar kivilágítás egy órával rövidebb ideig fog majd idén üzemelni” – jelentette az M1 tudósítója Bécsből.

Az elmúlt években heteken át rengeteg volt az árus és kézműves a bécsi adventi vásárban. Ez is jelentősen megváltozik idén.

A korábbinál jóval kevesebb árus lesz idén, az árusoknak ugyanis sokkal drágább idén kiállítaniuk a termékeiket. A termékek is drágultak, a fuvarköltségek is és a bérleti díj is.

Sokan pedig azzal is számolnak, hogy vevőből is kevesebb lesz idén, elsősorban a szankciós infláció miatt.

Egy osztrák férfi a Híradónak arról beszélt, hogy az infláció és a magas rezsiköltségek miatt sokan nem engedhetik majd meg maguknak, hogy itt vásároljanak.

„Az átlagos osztrák háztartásoknak érezhetően drasztikusan növekedtek a rezsiköltségei az utóbbi hónapokban, és sajnos nem látszik javulás. Véleményem szerint az infláció miatt az átlagbérből élő emberek egyre jobban odafigyelnek a mindennapi költéseikre is” – nyilatkozta a férfi.

De nemcsak a karácsonyi idény, hanem az síszezon is más lesz Ausztriában

– erről az osztrák nemzeti idegenforgalmi hivatal egyik vezetője beszélt a pénzcentrumnak.

Oskar Hinteregger szerint a sípályák üzemeltetői várhatóan csökkentik majd a hóágyúk, és a fűtőberendezések használatát és a világítást is hamarabb lekapcsolhatják. A tervek szerint a felvonók gyorsabban járnak majd, mert az gazdaságosabb, és az ülésfűtést is lejjebb tekerhetik.

Szakemberek azt mondják: akik ausztriai telelést terveznek, azoknak a tavalyihoz képest 10-15%-kal drágább szállásköltséggel és 20%-kal magasabb éttermi költségekkel kell számolniuk most télen.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek