tóth gabi
És még nincs itt a tél...
A villamosenergia- és gázárak Európa-szerte az egekbe szöktek, a legtöbb európai fővárosban a tavalyihoz képest közel kétszeresére nőttek a számlák – derül ki a lakossági energiaár-index (HEPI) adataiból. Harminchárom európai országot, köztük az EU-tagállamokat vizsgálták.
Az adatok szerint Európában a földgázszámlák az elmúlt évben 111 százalékkal emelkedtek, az áram ára pedig átlagosan 69 százalékkal nőtt – számolt be az Oilprice.com. A portál által idézett Euronews számításai szerint ez a kettő együttesen 90 százalékos növekedést jelent a háztartások energiaszámláiban az elmúlt évben.
A jelentés szerint a jelentős emelkedés okai között szerepel a járvány utáni gazdasági újraindulás, a kedvezőtlen időjárás, a megnövekedett kereslet, továbbá ezek együttes kombinációja.
A magas energiaszámlák fejfájást okoznak az európai kormányoknak: megszaporodnak a sztrájkok és a tiltakozások, és nő az energiapolitikával szembeni elégedetlenség. A megélhetési költségek Európa nagy részén már most is túl nagy terhet jelentenek az energiaválság miatt, és ez a válság csak súlyosbodni fog, miután az orosz olajra, majd az üzemanyagokra vonatkozó uniós embargók hatályba lépnek.
Az Energie-Control Austria és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) megbízásából készült nemzetközi ár-összehasonító vizsgálat októberben is több európai fővárosban regisztrált jelentős energiaár-növekedést.
A lakossági fogyasztók által fizetendő villamos energia ára Dublinban 44, Rómában 30, Bécsben 24, Berlinben pedig 15 százalékkal emelkedett szeptemberhez képest.
A HEPI legutóbbi jelentése szerint Európa egyes részein az energiaárak rekordmagasságot értek el, máshol viszont az árak valójában csökkentek, legalábbis októberben. A hír nem olyan jó, mint amilyennek első pillantásra tűnik: a csökkenés a kormányzati beavatkozás, azaz az energiatámogatások eredménye.
Az európai kormányok megpróbálják enyhíteni a háztartások és a vállalkozások pénzügyi fájdalmát, hogy elkerüljék a további elégedetlenséget.
Amíg októberben több európai fővárosban is jelentősen emelkedtek a háztartásokat terhelő rezsiköltségek, addig a meghatározott éves átlagfogyasztással rendelkező magyar háztartások Európában az egyik legalacsonyabb áron juthattak földgázhoz és villamos energiához – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) az MTI-vel szerdán.
Az Energie-Control Austria és a MEKH megbízásából készült nemzetközi ár-összehasonító vizsgálat több európai fővárosban is jelentős energiaár-növekedést regisztrált.
A kutatás szerint a lakossági fogyasztók által fizetendő villamos energia ára Dublinban 44, Rómában 30, Bécsben 24, Berlinben pedig 15 százalékkal emelkedett szeptemberhez képest, míg a földgázért Rómában 97, Luxembourgban 64, Lisszabonban 58 százalékkal kellett többet fizetni, mint egy hónappal korábban.
Kiemelték: a magyar fogyasztók villamosenergia-költségei októberben sem emelkedtek. A nemzetközi ár-összehasonlítás eredményei szerint a magyar fogyasztók a rezsivédett árkategóriába tartozó átlagfogyasztás évi 2523 kilowattóra (kWh) esetén a második legolcsóbb árat (9,17 eurocent/kWh) fizették a villamos energiáért. Azok a háztartások, akik 20 százalékkal többet fogyasztanak a megadott éves átlagfogyasztásnál, azok 10,56 eurocent/kWh áron juthattak villamos energiához, ami szintén a második legolcsóbb ár európai összehasonlításban.
A rezsicsökkentett áron vásárolható földgáz a múlt hónapban Magyarországon volt a legolcsóbb – írták.
Átlagfogyasztás (63 645 megajoule) esetén a földgázért továbbra is a magyar fogyasztók fizették a legalacsonyabb árat (2,52 eurocent/kWh). Az átlagot 20 százalékkal meghaladó fogyasztás esetén a magyar háztartások 5,12 eurocent/kWh áron jutottak földgázhoz, amely európai összehasonlításban a második legkedvezőbb ár.
Az új olasz kormány 9,5 milliárd eurót szán a családok és a vállalkozások energiaköltségeinek támogatására, a következő egy évben pedig további csaknem 20 milliárd eurót.
Ezzel a kormány a rendelkezésére álló költségvetési forrás kétharmadát az energia drágulás ellen használja fel. Az országban ezekben a napokban elindult a fűtési szezon.
„Néhány nappal ez előttig még több mint 30 fokot mértek itt Rómában is, most a hőmérő higanyszála ennek a felére csökkent, Milánóban, Torinoban, Velencében már bekapcsolták a fűtőtesteket, Bolognában és Firenzében a következő órákban indul el az idei őszi-téli szezonban a fűtés, Rómában pedig november 8-ától, és naponta 11 órát lehet majd fűteni a lakásokat, hogyha erre szükség lesz” – számolt be az M1 római tudósítója.
A rezsidrágulás ellen tüntettek a szicíliai Palermóban. A megmozduláson vállalkozók, családosok, nyugdíjasok és diákok is részt vettek. Az energiárak drágulása és az infláció mintegy ötszázezer embert érint Olaszország déli területén, ahol a lakosság nagy része eddig is hátrányos körülmények között élt. Az olasz kormány szerdán dönt arról, hogyan segítik a családokat és a vállalkozásokat – számolt be róla az M1 Híradója.
„A pandémia is nehéz időszak volt, most az energiaválság tetőzte a helyzetet, kivonulnak az utcára elsősorban a kisiparosok, a kézművesek, gondoljunk a Nápoly vagy Szicília utcáin látható kerámiaüzletekre. A családok, a nyugdíjasok és a fiatalok is, elsősorban az egyetemisták, akiknek családjai már nem tudják fizetni egy másik városban a lakbért és a rezsiköltséget, nagyon sokan kénytelenek elhagyni a felsőoktatást, az egyetemeket” – jelentette az M1 tudósítója.
Drágább bérletek, hidegebb ülések, gyorsabb felvonók – ilyen változásokra számíthat az, aki az idei télen is Ausztriában tervezi a síelést. Az energiaárak drasztikus drágulása miatt nyugati szomszédunkban is különféle intézkedéseket terveznek, hogy ki tudják gazdálkodni a megemelkedett költségeket. A híres bécsi karácsonyi vásár díszkivilágítása is jóval szerényebb lesz a megszokottnál – hangzott el az M1 Híradóban.
Már összeszerelték a híres adventi vásár bejáratát a bécsi városháza előtt. Az óriási gyertyák fényét és a díszkivilágítást két hét múlva kapcsolják fel. Néhány éve még fényárban úszott Bécs belvárosa a karácsonyi időszakban.
„A híres bécsi kivilágítást is szűkítik majd az idei karácsonyra. Ez azt jelenti, hogy csak LED-es izzókat szerelnek majd fel a Rathaus platz-ra és környékére, azonban egy érdekesség, hogy idén negyven fával kevesebbet fognak majd feldíszíteni. És ez a fényfüzér, ez a pazar kivilágítás egy órával rövidebb ideig fog majd idén üzemelni” – jelentette az M1 tudósítója Bécsből.
Az elmúlt években heteken át rengeteg volt az árus és kézműves a bécsi adventi vásárban. Ez is jelentősen megváltozik idén.
A korábbinál jóval kevesebb árus lesz idén, az árusoknak ugyanis sokkal drágább idén kiállítaniuk a termékeiket. A termékek is drágultak, a fuvarköltségek is és a bérleti díj is.
Egy osztrák férfi a Híradónak arról beszélt, hogy az infláció és a magas rezsiköltségek miatt sokan nem engedhetik majd meg maguknak, hogy itt vásároljanak.
„Az átlagos osztrák háztartásoknak érezhetően drasztikusan növekedtek a rezsiköltségei az utóbbi hónapokban, és sajnos nem látszik javulás. Véleményem szerint az infláció miatt az átlagbérből élő emberek egyre jobban odafigyelnek a mindennapi költéseikre is” – nyilatkozta a férfi.
– erről az osztrák nemzeti idegenforgalmi hivatal egyik vezetője beszélt a pénzcentrumnak.
Oskar Hinteregger szerint a sípályák üzemeltetői várhatóan csökkentik majd a hóágyúk, és a fűtőberendezések használatát és a világítást is hamarabb lekapcsolhatják. A tervek szerint a felvonók gyorsabban járnak majd, mert az gazdaságosabb, és az ülésfűtést is lejjebb tekerhetik.
Szakemberek azt mondják: akik ausztriai telelést terveznek, azoknak a tavalyihoz képest 10-15%-kal drágább szállásköltséggel és 20%-kal magasabb éttermi költségekkel kell számolniuk most télen.