tóth gabi
Történelmi fordulat.
Joe Biden amerikai elnök nyilatkozatban gratulált szerdán a republikánusoknak a képviselőházi többség megnyeréséhez, amivel elismerte a demokraták vereségét a múlt heti félidős kongresszusi választáson, és egyben készségét fejezte ki az együttműködésre.
A Fehér Ház szerda esti közleményében az elnök azt írta, hogy a múlt heti választások megmutatták az amerikai demokrácia erejét és ellenállóképességét.
A republikánusok képviselőházi vezetőjéhez, Kevin McCarthyhoz azzal a kijelentéssel fordult, hogy "készen áll az alsóházi republikánusokkal a közös munkára, hogy az amerikai családok számára eredményeket hozzanak".
A választók világosan beszéltek arról, hogy költségeik csökkentését, választási szabadságuk megvédését és a demokrácia megőrzését várják - írta Joe Biden, hozzátéve, hogy mindenkivel együttműködik - legyen az republikánus vagy demokrata -, aki szintén hajlandó vele együttműködni ezen célok elérésének érdekében.
Az amerikai félidős választásokat egyfajta közvélemény-kutatásnak tartják, amelynek során az amerikaiak kifejezhetik a véleményüket a regnáló elnökről, kormányáról és tevékenységéről. A mostani választások eredményeiből az látszik, hogy az Egyesült Államok választói nem elégedettek Bidennel, a republikánusokat sokkal többen támogatták. Míg 2020-ban az elnökválasztáson Biden 7 millióval több szavazatot kapott, mint Trump, addig most, a félidős választásokon a demokrata jelöltek – az eddigi eredmények alapján – majdnem 5 millió szavazattal kevesebbet kaptak, mint a republikánusok.
Az elmúlt két évben Joe Biden demokrata amerikai elnök támogatottsága folyamatosan csökkent a felmérések szerint, míg a 2020-as elvesztett választás után Donald Trump és a republikánusok is erősödni tudtak.
A múlt heti félidős választásokkor készített felmérést a CBS News, amely során
A MEGKÉRDEZETTEK 66 SZÁZALÉKA AZT VÁLASZOLTA, HOGY NEM SZERETNÉ, HA JOE BIDEN 2024-BEN ÚJRA ELINDULNA AZ ELNÖKVÁLASZTÁSON.
Ha csak a demokraták válaszait vizsgáljuk, az ő köreikben sem sokkal népszerűbb az elnök, tízből csak négy demokrata szeretné, ha Biden 2024-ben megint indulna az elnökválasztáson, derült ki egy másik felmérésből.
A többség nem szeretné, ha Joe Biden újra elindulna az elnökválasztásonFORRÁS: GETTY IMAGES/2022 GETTY IMAGES/ALEX WONG
Eszerint Biden megítélése is sokat változott a hivatala alatt: 43 százalék látja őt egy alapvetően pozitív szereplőnek, míg 50 százalék nem, emellett 51 százalék nem helyesli az elnök politikáját.
EZZEL SZEMBEN A REPUBLIKÁNUSOK TÖBBSÉGE ÖRÜLNE, HA DONALD TRUMP ÚJRA INDULNA AZ ELNÖKVÁLASZTÁSON.
Trump helyi idő szerint kedd este Floridában bejelentette, hogy 2024-ben újra indul az Egyesült Államok elnöki tisztségéért. Azt mondta, ez a kampány nem róla szól, hanem az amerikai emberekkel közösen zajlik majd, és azokkal a kérdésekkel foglalkozik, amelyek az embereket érintik.
18Donald Trump volt amerikai elnök és felesége, Melania Trump volt First Lady a november 15-i floridai eseményen, ahol Trump bejelentette, hogy újra indul az elnöki tisztségért 2024-ben
FORRÁS: GETTY IMAGES VIA AFP/2022 GETTY IMAGES/JOE RAEDLE
Biden támogatottságának zuhanása a két évvel ezelőtti elnökválasztás és a mostani félidős választások eredményein is látszik.
MÍG 2020-BAN AZ ELNÖKVÁLASZTÁSON BIDEN 7 MILLIÓVAL TÖBB SZAVAZATOT KAPOTT, MINT TRUMP, ADDIG MOST, A FÉLIDŐS VÁLASZTÁSOKON A DEMOKRATA JELÖLTEK – AZ EDDIGI EREDMÉNYEK ALAPJÁN – MAJDNEM 5 MILLIÓ SZAVAZATTAL KEVESEBBET KAPTAK, MINT A REPUBLIKÁNUSOK.
Vagyis a szenátusi, képviselőházi és kormányzóválasztásokon ennyivel többen voksoltak a republikánus jelöltekre, akik nagyrészt Trump támogatását is élvezték.
A félidős választások eredményeiből az is látszik, hogy magát a Demokrata Pártot többen támogatják, mint az elnököt, azaz még saját pártjának szavazói körében sem kap támogatást Biden. Ez, és a tény, hogy az elnök néhány hét múlva betölti a 80. életévét, arra enged következtetni, hogy akadhat belső kihívója a következő választásokat megelőző előválasztáson, erről Szikra Levente, az Alapjogokért Központ elemzője beszélt korábban az Origónak.
Ugyan a szavazatszámlálás a demokratáknak kedvező levélszavazatok elképesztően hanyag szabályozása miatt még mindig tart, keddre eldőlt, hogy a republikánusok győzelmet arattak a félidős választásokon, visszaszerezték az irányítást az amerikai politikai rendszerben kulcsfontosságú képviselőházban. Miután a költségvetési kérdésekről itt döntenek, ezzel Joe Biden a következő két évre tehetetlenné vált. A jelenlegi állás szerint a kongresszus alsóházában a képviselőházban megszerezte a többséget a jobboldal,
A KORMÁNYZÓVÁLASZTÁSOK SORÁN ÁLLAMI SZINTEN ELÉRT SIKEREIK - TOVÁBBRA IS TÖBB KORMÁNYZÓJUK LESZ, MINT A DEMOKRATÁKNAK - PEDIG MEGALAPOZHATNAK EGY SIKERES ELNÖKVÁLASZTÁSI KAMPÁNYT 2024-BEN.
Szikra Levente, az Alapjogokért Központ elemzője értékelte az Origónak az amerikai félidős választás eddig ismert eredményeit.
A félidős választás eredménye hogyan befolyásolhatja a háborút annak tükrében, hogy a leendő új házelnök, McCarthy nem támogatja az Ukrajnának juttatott anyagi támogatásokat?
A háborúra közvetlen hatása nem lesz, hiszen az ehhez való amerikai hozzáállás külpolitikai kérdés, amely elsősorban az elnök hatáskörébe tartozik. Joe Biden mozgástere ennek ellenére szűkülhet ebben az ügyben is, hiszen a képviselőháznak döntő befolyása van az ország költségvetésére, pénzügyeire. Ebből következően
AZ ÚJ ÖSSZETÉTELŰ ALSÓHÁZ BÁRMIKOR HOZHAT OLYAN DÖNTÉST, AMELY CSÖKKENTI A HÁBORÚ KAPCSÁN ELKÖLTÖTT AMERIKAI PÉNZÖSSZEGEKET.
Fontos persze megjegyezni, hogy biztosra már csak azért sem mehetünk, mert a frakciófegyelem a nálunk megszokotthoz képest gyenge az Egyesült Államokban, így a házelnök álláspontja nem feltétlenül a teljes többség álláspontja, bár tény, hogy jelentős támogatottsága van a republikánusok körében McCarthy véleményének.
Egy biztos: Biden januártól már nem dönthet kénye-kedve szerint ebben az ügyben sem, mindenképp konzultálnia kell majd a jobboldallal.
Mi várható az amerikai-magyar kapcsolatokban?
Itt ismét arra utalnék elsőként, hogy a külpolitika az elnök hatásköre. Ebből adódóan a magyar-amerikai kapcsolatokra inkább a 2024-ben esedékes elnökválasztásnak lesz jelentős hatása. Ettől függetlenül az sem mellékes, hogy a most többséget szerzett republikánusok jóval barátságosabb és megértőbb módon viszonyulnak hazánkhoz és a magyar kormány politikájához is. A családok védelme, a bevándorlás elutasítása és a keresztény kultúra tisztelete mind olyan témák, amely kapcsán a magyar és az amerikai jobboldal között érték- és véleményazonosság áll fenn. Ezzel összefüggésben azt emelném még ki, hogy a képviselőház pénzügyi hatásköreiből adódóan lehetősége lesz csökkenteni az olyan külföldön elköltendő, ideológiai alapú programokra szolgáló forrásokat is, mint például az ún. független sajtó támogatására vonatkozó pályázatok támogatása.Egy szavazó 2022. november 8-án leadja szavazatát az amerikai félidős választásokon a Colorado állambeli Fruita városában, a Dinosaur Journey MúzeumbanFORRÁS: AFP/JASON CONNOLLY
Azt már biztosan kijelenthetjük, hogy a képviselőházban republikánus többség alakul majd ki, ami ugyanakkor kisebb arányú lesz, mint amiben előzetesen reménykedni lehetett. A szenátus még nem dőlt el, bármelyik párt megszerezheti a többséget, ugyanakkor a mostani állás szerint a demokraták vannak enyhe előnyben ebből a szempontból. A nyilatkozatom idején három állam eredménye bizonytalan még: Arizona, Georgia és Nevada. Előbbi államban a demokraták vezetnek, utóbbiban a republikánusok, Georgia pedig eredménytelen, minden valószínűség szerint második fordulóra lesz majd szükség. Ami biztos: amelyik párt e háromból legalább kettőt meg tud nyerni, azé lesz a szenátusi többség.
Az amerikai jobboldal győzelme a képviselőházban, segítheti, hogy meginduljanak az amerikai-orosz béketárgyalások?
A REPUBLIKÁNUSOK MIND A BEL-, MIND A KÜLPOLITIKAI KÉRDÉSBEN FOKOZHATJÁK MAJD A BIDEN ELNÖKRE GYAKOROLT NYOMÁST.
Ebben az értelemben nem kizárható, hogy felhívják majd az elnök figyelmét a tárgyalások fontosságára, ugyanakkor ez a kérdés elsősorban Joe Biden és kormánya döntésén fog múlni, emiatt én óvatos lennék az optimizmussal.
A CBS News arról kérdezte a választókat, hogy támogatják-e Joe Biden 2024-es indulását az elnöki székért. A válaszadók kétharmada nemmel válaszolt a kérdésre. Mit üzen ez?
Biden elnök népszerűsége alacsony. Látható a félidős választás eredményéből is, hogy magát a Demokrata Pártot többen támogatják, mint az elnököt, azaz még saját pártjának szavazói körében sem örvend egyértelmű támogatásnak Biden. Ez, és a tény, hogy az elnök néhány hét múlva betölti a 80. életévét, arra engednek következtetni, hogy akadhat belső kihívója a következő választásokat megelőző előválasztáson. Persze ezt most még nem tudjuk megmondani. Annyit lehet biztosan állítani, hogy
A DEMOKRATÁK BELSŐ MEGOSZTOTTSÁGA JELENTŐS, ÉS BÁR HAGYOMÁNY SZERINT A HIVATALBAN LÉVŐ ÉS ÚJRAINDULÓ ELNÖK ELLEN NEM SZOKÁS ELINDULNI AZ ELŐVÁLASZTÁSON, FENNÁLL AZ ESÉLYE, HOGY MOST EZ MÁSKÉNT LESZ.