tóth gabi
A köztársasági elnök a múlt héten az USA-ban járt.
A magyar családpolitika alapvetéseiről, az ehhez kapcsolódó kormányzati intézkedésekről, a támogató és ösztönző lépésekről, valamint a szabad döntés jogáról beszélt Novák Katalin köztársasági elnök az Ohio állambeli Franciscan University katolikus egyetemen kedden, egyesült államokbeli látogatásának zárónapján.
„Ne hagyjátok magatokat megfélemlíteni, amikor döntést kell hozni - ajánlotta a diákoknak, és Szent II. János Pál pápát idézve azt mondta: – Ne féljetek”.
Az előadását követő beszélgetésen a diákok Novák Katalint egyebek mellett a Magyarországot érő nemzetközi támadásokról, az értékek melletti kiállásról, a közép-európai együttműködésről, a keresztény közösségvállalásról, valamint Magyarország Oroszországhoz fűződő kapcsolatáról kérdezték. Utóbbival kapcsolatban a köztársasági elnök megerősítette: Magyarország álláspontja kristálytiszta, amikor elítéli az orosz agressziót Ukrajnában, és kiáll Ukrajna területi integritása mellett, ugyanakkor Oroszországgal pragmatikus kapcsolatra törekszik, hiszen a társadalom és gazdaság működését fenn kell tartani, amihez szükség van az orosz olajra és gázra. Megjegyezte, hogy a beszerzett energiahordozókért Magyarország fizet, az nem valamiféle ajándék. Hozzátette: a szankciókat tekintve is hasonló racionális és pragmatikus megközelítésre van szükség.
Steubenville 17 ezres város az Ohio folyó partján, közel Pennsylvania állam határához, katolikus egyeteme 3500 hallgatójával az Egyesült Államok egyik legnagyobb ilyen intézménye.
Novák Katalin Clevelandben, a Kossuth Lajos-szobránál tartott koszorúzáson idézte az egykori államférfi 1852-ben Ohio állam törvényhozásában a demokráciáról tartott beszédének részletét: „Minden a népért és mindent a nép által. Semmit a népről a nép mellőzésével”. A köztársasági elnök leszögezte: Magyarország még mindig ezekért az eszmékért és értékekért, valamint a demokráciáért küzd, azért, hogy az emberek dönthessenek arról, miként élnek.
Az eseményen részt vett és beszédet mondott Justin Bibb, Cleveland polgármestere, aki a nagyváros és Magyarország kapcsolatainak szorosabbra fűzését szorgalmazta, megemlítve, hogy Magyarország 13 Nobel-díjast adott a világnak, és Cleveland városának közelben álló egyetemén is több Nobel-díjas tanult.
A köztársasági elnök a clevelandi Szent Imre Katolikus Templom közösségében részt vett a Görgey Artúr cserkészcsapat foglalkozásán, majd beszédet mondott a templom ünnepségén, ahol egyben összegezte másfél hetes amerikai látogatását. Felidézte: egy héttel korábban New York-ban az ENSZ Közgyűlésén a béke üzenetét képviselte, amikor azt mondta, legalább azokban a szervezetekben, amelyek a béke követeiként jöttek létre, „legyen szó akár az ENSZ-ről vagy az Európai Unióról, amelyek mind békemisszióként jöttek létre, legalább itt gondolkodjunk, beszéljünk és tegyünk a békéért”.
Novák Katalin az amerikai magyar közösség felé azt a kérést fogalmazta meg: kétévnyi nagyon nehéz járványos időszak után tegyenek meg mindent azért, hogy a közösségek ismét megerősödhessenek, ne mondjanak le a fizikai együttlét fontosságáról, szépségéről és lehetőségeiről, hiszen ezzel tudják segíteni a fiatalokat abban, hogy az az ajtó, amelyik Magyarországra nyílik, soha ne csukódjon be.
Az emberi élet védelméről, a családok támogatásáról és a valódi szabadságról beszélt a magyar családpolitika és saját konzervatív értékválasztása alapján Novák Katalin köztársasági elnök a Kansas állambeli Benedictine College keresztény egyetemen egyesült államokbeli látogatása során.
Az államfő előadásában külön pontban foglalkozott azzal, amit számára a valódi szabadság és annak kiteljesítése jelent. Ennek része, ahogy fogalmazott, hogy senkinek ne kelljen a fősodorral tartania, hogy legyen választása, és igazán szabadon beszélhessen, gondolkodhasson és élhessen. A valódi szabadsághoz tartozik az is, hogy az ember nem teremtőként, hanem a teremtés részeként, teremtett lényként definiálja önmagát, tisztában van határaival és ismeri saját korlátait – mutatott rá.
Az igazi szabadság annak tudását is jelenti, hogy nem ő az egyetlen teremtmény, hanem közösségben létezik, ami megmutatja, hogy az egyén nem a cél, hanem tisztelnie kell a közösség más tagjait is, és szabad abban, hogy tisztelje a másikat – tette hozzá.
Az emberi élet védelméről szólva az államfő kiemelte, hogy minden az oktatással kezdődik, ami megmutatja az emberi élet szépségét, és azt is megtanítja, hogy hol kezdődik az emberi élet. A magyarországi lépéseket tekintve példaként említette, hogy az abortuszt tervező várandós nőknek két alkalommal tanácsadáson kell részt venniük, hogy megfontolhassák a döntést, amely egy emberi életről is szól. Fontos intézkedésnek nevezte azt, hogy már a terhesség idején is igénybe vehetők az állami családtámogatások, valamint, hogy Magyarország felgyorsította az örökbefogadási eljárást is.
A magyar családpolitika további lényeges pontjaként beszélt a családok pénzügyi támogatásáról, és felhívta a figyelmet, hogy erre a célra ma a magyar GDP 6,2 százaléka jut.
Az egyetem oktatói és diákjai előtt tartott beszédében idézte a magyar alaptörvény családokkal kapcsolatos kitételeit, miszerint a házasság egy férfi és egy nő között köttetik, valamint, hogy az anya nő, az apa férfi.
A felsőoktatási intézmény zsúfolásig megtelt előadótermében tartott előadásában Novák Katalin hangsúlyozta, azért látogatott el oda, mert a fiatalok jelentik a reményt.
Az államfő a diákok kérdéseire válaszolva a magyar gyermekvédelmi törvényről is beszélt, elmondta, annak lényege, hogy a szülőké az elsődleges felelősség gyermekük nevelésében, valamint – ahogy fogalmazott – „tisztelettel kell viseltetnünk a gyermekeink iránt". Emellett a jogszabály célja volt a figyelemfelhívás az úgynevezett woke- és LMBTQ-propagandára, amely az államfő megfogalmazása szerint nem a másik tiszteletéről szól, hanem épp az ellenkezőjéről, arról, hogy „ők nem tisztelik a gyerekeinket".
Az államfőt kérdezték a magyar uniós támogatások felfüggesztésére vonatkozó európai bizottsági javaslatról, amivel kapcsolatban az államfő az Európai Bizottság elnökének a Princeton Egyetemen elmondott beszédét hozta példaként. A néhány nappal korábbi beszédében a bizottság vezetője az olasz választások – akkor még várható – eredményét, illetve annak következményeit firtató kérdésre kijelentette: ha a választások után a dolgok nehéz irányba mennek, akkor Brüsszelnek megvannak az eszközei, ahogy Magyarország és Lengyelország esetében is. A köztársasági elnök értékelése szerint ez nyílt beismerése volt annak, hogy végső soron az embereket politikailag büntetik azért, mert olyan vezetőket választanak, akiket mások nem akarnak. „Számomra ez teljes mértékben szembe megy a demokráciával" – fogalmazott Novák Katalin.
Az előadás végén Novák Katalin az intézmény elnökétől, Stephen D. Minnistől átvette a Benedictine College Szent II. János Pál pápáról elnevezett díját.
Az államfő és a Sándor-palota delegációja ellátogatott a Sporting Kansas City labdarúgócsapat edzőközpontjába, ahol találkozott Sallói Dániellel, a klub játékosával, többszörös magyar válogatott labdarúgóval, akivel közösen nézték meg az Olaszország–Magyarország válogatott mérkőzést a Nemzetek Ligája utolsó fordulójában.
Novák Katalin egyesült államokbeli látogatása kedden Clevelandben a helyi magyarok rendezvényén zárult