tóth gabi
Ezt nyilatkozta az ukrán miniszterelnök.
A német IRIS-T légvédelmi rendszert dicsérte Denisz Smihal. Az ukrán miniszterelnök arról beszélt a Frankfurter Allgemeine Zeitung vasárnapi kiadásának, hogy bár a rakétaelhárító rendszer még csak egy hete van használatban, máris „sok-sok életet megmentett”, különösen Kijev térségében.
A politikus hozzátette: jelenleg csak egy ilyen rendszerük van, de nagyon várják a következő szállítmányt, amely az ukrán kormányfő szerint novemberben érkezhet meg.
Az energia-infrastruktúra elleni orosz támadások mögött Smihal azt gyanítja, hogy a Kreml „humanitárius katasztrófába akarja sodorni” Ukrajnát, ezzel újabb menekültválságot előidézve az EU-ban.
„Ha ugyanis Ukrajnában nincs áram, nincs fűtés, nincs víz, az újabb migrációs cunamit válthat ki” – fogalmazott Smihal.
Légiriadót rendeltek el pénteken több ukrajnai régióban, ezt az ukrán főváros hatóságai a Telegram-csatornán is megerősítették.
A figyelmeztetés elősorban Vinnicja, Dnyipro, Kijev, Kirovohrad, Mikolajiv, Poltava, Harkiv és Csernyihiv régiókban van érvényben.
Emellett az ukrán közszolgálati televízió beszámolt arról, hogy robbanások voltak Zaporizzsja városban.
Ihor Tyerehov, Harkiv polgármestere a Telegramon azt közölte, hogy robbanások történtek péntek reggel egy harkivi vállalat területén, találat ért egy adminisztratív-üzemi épületet, amely megrongálódott.
Az orosz erők az elmúlt hetekben fokozták az Ukrajnára mért rakétacsapásokat, amelyek fő célpontjai elektromos létesítmények voltak.
A déli, orosz ellenőrzés alatt álló Herszonban az ukrán erők egy kompátkelőhelyet vettek célba rakétákkal csütörtök este, a támadásban négyen életüket vesztették – közölte Kirill Sztremouszov, a Moszkva által kinevezett regionális kormányzóhelyettes. Javában zajlik a polgári lakosság, mintegy 50-60 ezer ember áttelepítése a Dnyeper jobb partjáról a folyó keleti, bal partjára a várható ukrán offenzíva miatt. Sztremouszov szerint az ukrán alakulatok repeszlövedékeket használtak a belövések során, a támadások fő célja a folyami átkelő forgalmának leállítása volt. A tisztségviselő a Szolovjov Live televíziós csatornán azt mondta, hogy a helyzet a védelmi vonalon a Herszoni területen változatlan, az ukrán erők támadási kísérleteit visszaverték.
Korábban a régió mentőszolgálata közölte, hogy az ukrán fegyveres erők 12 rakétacsapást mértek a herszoni polgári átkelőre, 11-et közülük a légvédelmi rendszerek megsemmisítettek, egy pedig egy híd közelében csapódott be.
Az orosz erők pénteken kétszer is rakétacsapást mértek a kelet-ukrajnai Harkiv városára, a támadások következtében több helyi lakos megsebesült – hozta nyilvánosságra Oleh Szinyehubov, a régió kormányzója.
Szinyehubov azt írta a Telegram üzenetküldő alkalmazáson, hogy a második csapás következtében hárman sebesültek meg. Azt megelőzően a reggeli órákban is támadás érte a megye központját, akkor hat helyi lakos szenvedett sebesüléseket. Az ukrán hatóságok információi szerint Sz-300-as légvédelmi rakétákkal lőtték az orosz erők a várost.
A délkeleti országrészben lévő Zaporizzsját is orosz rakétatámadás érte péntek reggel. A helyi hatóságok által közzétett információk szerint halálos áldozata ott sem volt a támadásnak, három lakos sebesült meg.
Szerhij Hajdaj, Luhanszk megyei kormányzó a Facebookon közölte, hogy a régióban jelenleg Szvatove környékén zajlanak a leghevesebb harcok. Az orosz erők az ukrán hadsereg által visszavett településeket lövik. A kormányzó szavai szerint az orosz támadók eközben elveszik a házát, lakását a helybelieknek az ellenőrzésük alatti településeken, ahová másokat költöztetnek be, vagy maguk foglalják el azokat.
Natalija Humenyuk, a dél-ukrajnai műveleti parancsnokság sajtóközpontjának vezetője egy tévéműsorban elismerte, hogy az éjjel valóban az ukrán erők lőtték a Herszon megyei Antonyivszkij hidat, de a támadás idején szavai szerint nem voltak a hídon civilek. Hozzáfűzte, hogy nem is lehettek, mert a támadást az orosz megszállók által elrendelt kijárási tilalom idejére időzítették.
Megismételte, hogy az ukrán hadsereg tűz alatt tartja az Antonyivszkij hidat mint az orosz erők utánpótlási útvonalát, de nem lőnek létfontosságú infrastrukturális létesítményekre és polgári lakosokra sem.
Humenyuk nem zárta ki, hogy orosz katonák civileknek öltözhettek, hogy az ukrán hadsereget békés lakosok elleni támadással vádolhassák. Megjegyezte, hogy számítottak ilyenfajta provokációra az orosz oldal részéről.
Jurij Szobolevszkij, a herszoni megyei tanács alelnöke korábban nyilvánosságra hozta, hogy
de szavai szerint „az átkelőn mozgó oszlopban nem voltak civil herszoni lakosok”.
Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője pénteki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a Németországtól kapott első IRIS-T légvédelmi rakétarendszer „átesett a harctéri tűzkeresztségen, és jól vizsgázott”. Részleteket nem hozott nyilvánosságra arról, hol és hogyan működik a rakétarendszer. Reményét fejezte ki, hogy Németország még több ilyen fegyverzetet fog küldeni a jövőben Ukrajnának.
Elmondta, hogy a rendszer harctéri eredményeit átadják a német félnek tanulmányozásra. „Az IRIS-T rendszert nyolc rakétával lehet felszerelni, elég erős eszköz, amely képes megsemmisíteni a légi célpontokat, rakétákat és drónokat, amelyek mostanában felénk repülnek” – fogalmazott a szóvivő.
Emlékeztették a fehéroroszokat arra, hogy Ukrajna soha nem fenyegette Fehéroroszországot, és soha nem reagált a Fehéroroszország területéről érkező orosz behatolásra és támadásokra.
Kijevben és környékén elkezdődtek az időszakos energiakorlátozások – közölte Olekszij Kuleba, a megye kormányzója. Szavai szerint a régióban nőtt az áramfogyasztás, ezért kényszerültek erre a lépésre. A lakosság az interneten tájékozódhat, hogy a lakóházában mely órákban nem lesz áram – tette hozzá.
Légi támadást indítottak a hajnali órákban az orosz csapatok a Kijevtől délkeletre lévő, közép-ukrajnai Cserkaszi-régióban.
Ezt a Regionális Katonai Igazgatóság vezetője, Igor Taburec jelentette be az Unian ukrán hírügynökség beszámója szerint.
Taburec közölte: a hatóságok már a helyszínen vannak, de a támadás következményeiről – így az esetleges áldozatokról – egyelőre nincsenek információk.
Az orosz hadsereg megerősíti a Dnyeper folyó feletti átkelőhelyeket – adta hírül a brit védelmi minisztérium a hivatalos Twitter-oldalán.
Bejegyzésükben azt írták:
A tájékoztató szerint évtizedek óta ez lehet az első alkalom, hogy az orosz hadseregnek uszályhidakra van szüksége.
Emlékeztetnek továbbá, hogy Ukrajnával folytatott háború során jelentős mennyiségű katonai áthidaló felszerelést és mérnöki személyzetet veszített Oroszország.
„Ha az uszályhíd megsérül, szinte biztos, hogy Oroszország gyorsan megpróbálja majd helyreállítani vagy kicserélni a sérült szakaszokat, mivel egyre nagyobb nyomás alá kerülnek az erőik és az átkelőhelyeik a Dnyeper folyón” – jegyzi meg a minisztérium.
Washington azon igyekszik, hogy még a tél beállta előtt megfelelő felszereléshez jusson az ukrán hadsereg. Egy nemrég Berlinben tartott NATO-találkozót követően egy névtelen nyugati forrás újságíróknak elmondta, hogy a katonai szövetség tagállamai már elkezdte a téli felszerelés biztosítását.
Az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei felgyorsítják a fegyverek, a téli felszerelés, valamint a drónok elleni technológia szállítást Ukrajnának – írja a Libertarian Institute.
Egy nemrég Berlinben tartott NATO-találkozót követően egy névtelen nyugati forrás újságíróknak elmondta, hogy a katonai szövetség tagállamai már elkezdte a téli felszerelés biztosítását, és hozzátette,
A nyugati vezetők, bár elismerik, hogy a téli viszonyok lassítják a csapatmozgásokat, de megvannak győződve arról, hogy Kijev a rossz körülmények ellenére is folytathatja majd az ellentámadásokat.
– mondta Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter egy múlt heti brüsszeli találkozót követően.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár visszhangozta Austin optimizmusát Ukrajna esélyeit illetően, hogy a hideg évszakban előrelépést érjen el az oroszokkal szemben.
– mondta Stoltenberg.