tóth gabi
Furcsa üzenetet küldött a pozsonyi kormány Brüsszelnek.
A szlovák kormányfő azt mondta: ha nem kapnak megfelelő segítséget az Európai Uniótól, akkor nem fogja tétlenül nézni a gazdasági összeomlást. Eduard Heger azt mondta: van egy B-tervük, amely arról szól, hogy a Szlovákiában megtermelt áramot nem exportálják tovább külföldre, hanem belföldön értékesítik – számolt be az M1 Híradó.
A drámaian emelkedő energiaárak miatt sokan szilárd tüzelőanyaggal akarnak fűteni idén télen Szlovákiában. A parlamenten kívüli, Szövetség nevű magyar párt szerint előfordulhat, hogy télen akár teljes erdőket fognak kiirtani a rászoruló emberek.
„Hogyha ez a mostani helyzet nem változik, illetve nem találnak rá valamilyen hatékony megoldást, akkor ezt a mostani helyzetet, a szankciókat egy humanitárius katasztrófa fogja követni, amikor is télen fagyponton lesz a hőmérséklet a lakásokban, és lesz olyan, aki nem tudja ezt kifizetni” – fogalmazott Gergely Papp Adrianna, a Szövetség párt Kassa-vidéki járási elnöke.
Egy évvel ezelőtt 70 eurót kellett fizetniük egy megawattóra áramért, ez mostanra 500 euróra nőtt. Januártól pedig további áremelkedések várhatók. Bár az ország jelentős mennyiségben termel atom- és vízenergiát, a legnagyobb energiaszolgáltató nagy tételekben adja ezt tovább külföldi kereskedőknek. Szlovákia pedig tőlük kénytelen visszavásárolni az elektromos áramot, akár ötszörös áron is.
Eduard Heger kormányfő már a hét közepén arról beszélt a Financial Times-nak, hogy a szlovák gazdaságot megöli az energiaválság. Arra figyelmeztetett, hogy ha nem kapnak több milliárd eurós támogatást Brüsszeltől, akkor kénytelenek lesznek államosítani az ország áramellátó infrastruktúráját.
Az uniós energiaügyi miniszterek pénteken Brüsszelben arról állapodtak meg, hogy rendkívüli adót vetnek ki az európai energiavállalatok extraprofitjára. Ebből fedeznék a lakosságnak és a cégeknek nyújtott energiaár-támogatásokat. A szlovák miniszterelnök ennek kapcsán hétvégén arra hívta fel a figyelmet, hogy a megállapodás nem rendelkezik az egyenlő uniós elosztásról.
Eduard Heger szerint a most elfogadott szabályokkal Szlovákia nem fog elegendő bevételt szerezni. Az ország fő energiatermelője ugyanis már előre eladta az energiát a következő évre külföldre, a jelenleginél jóval alacsonyabb áron.
A szlovák kormányfő hétvégén is megismételte korábbi kijelentését és arról beszélt:
„Partnereinknek, az európai országoknak is elmondtuk, hogy ha az Európai Unió nem segít nekünk anyagilag, akkor nem fogjuk engedni, hogy összeomoljon a gazdaságunk, ezért van egy B-tervünk. A Szlovákiában megtermelt áramot nem azok az országok kapják majd, amelyek megvették, hanem a saját állampolgáraink, cégeink” – mondta a szlovák kormányfő.
A szlovák villamosművek jelezte, hogy nem ért egyet a miniszterelnök ötletével. Az ugyanis egyet jelentene a cég államosításával. A nem teljesített szerződések pedig nemzetközi bírósági pereket vonnának maguk után.
A szankciók miatt nagy bajban van Szlovákia. Eduard Heger miniszterelnök egy lapinterjúban azt mondta: az ország gazdaságát az összeomlás fenyegeti a megugró áramdíjak miatt. A szlovák kormányfő úgy fogalmazott, hogy a háború miatt bekövetkezett jelentős áremelkedések megölhetik a gazdaságukat, ha nem kapnak több milliárd eurós támogatást Brüsszeltől. Heger figyelmeztetett: ennek híján a szlovák kormány kénytelen lesz államosítani az ország áramellátó infrastruktúráját – számolt be a szlovák helyzetről az M1 Híradója.
Már fűtik a Mohi atomerőmű legújabb, harmadik blokkját. A reaktort szeptember elején helyezték üzembe, és október elejére már maximális kapacitással termelhet. Ezzel pedig Szlovákia teljesen önellátóvá válik elektromos áramból.
A harmadik blokk beüzemelésével már kiegyensúlyozott energiaellátásunk lesz, ha pedig elindul a negyedik blokk is, akkor Szlovákia nagyobb mennyiséget tud exportra termelni – magyarázta az erőmű igazgatója.
Az atomerőműben előállított áram ráadásul sokkal olcsóbb is, mint az, amit a piacról szerezhet be Szlovákia. A szlovák családok ebből azonban jelenleg semmit nem érzékelnek – sőt, míg egy évvel ezelőtt 70 eurót kellett fizetniük egy megawattóra áramért, mostanra ez 500 euróra nőtt. Hasonló mértékben nőtt a gáz ára is. Sokan kétségbe esve várják az újabb drágulást, egy közvélemény-kutatás szerint a lakosság háromnegyede tart a közelgő téltől.
Eduard Heger kormányfő úgy nyilatkozott a Financial Timesnak adott interjúban, hogy
„Eduard Heger úgy fogalmazott, ha az ország nem kap több milliárd eurós támogatást Brüsszeltől, akkor kénytelen lesz végrehajtani az ország energiaellátásának államosítását. Elismerte, az uniós szankciós politika jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a villamos energia ára rekordmagasságokba szökött” – mondta Gallay Nagy Emese, az M1 tudósítója.
„A Szövetség országos vezetése nemegyszer határozottan fellépett és felszólította a kormányt, hogy az önkormányzatokat ne hagyja magára, és egy konkrét csomagot dolgozzon ki, amivel az önkormányzatok ezeket a megemelkedett rezsiköltségeket képesek lesznek kifizetni. Ez nagyon sok önkormányzatot úgymond a padlóra küldött. Nagyon sok önkormányzat nem tudta befejezni vagy elkezdeni a már megnyert pályázatát. A drámaian emelkedő energiaárak pedig magukkal hozták az infláció növekedését is, ami újabb bérkövetelésekhez vezetett, amelyek viszont tovább nehezítik a szlovák kormány helyzetét” – mondta Gergely Papp Adrianna, a Szövetség Kassa-vidéki járási elnöke.