kulcsár edina
Megsokszorozódtak az energetikai korszerűsítések.
Belső átalakulás jöhet ismét a munkaerőpiacon. Megsokszorozódtak az energetikai korszerűsítések, a távmunka pedig a járvány alattinál jóval kisebb mértékben nyerhet újra teret.
Jelenleg nagyon alacsony a munkanélküliség (augusztusban 3,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta), soha nem látott mértékű a foglalkoztatottság, és az üres álláshelyek száma pedig megközelítette már a százezret – mondta el a Magyar Hírlapnak Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő.
Rámutatott, ennyire erős alapokkal még soha nem rendelkeztünk korábban, és a legjobbak közt vagyunk az Európai Unióban is. A magyar munkaerőpiacon (még) nem tapasztalhatóak a háború káros gazdasági hatásai, például elbocsátások, gyárleállások.
Kiemelte, jelenleg hazánk az egyedüli olyan ország, ahová még jön az orosz gáz, ami nemcsak a téli fűtéshez szükséges, hanem számos ágazatban nélkülözhetetlen alapanyag. Gáz- és kőolajhiány miatt nem fog bezárni egyetlen vállalatunk sem. Az elemzők szerint jövőre lesz inkább érzékelhető a magyar gazdaságban az európai recesszió. Nagy kérdés, hogy ez a munkaerőpiacon összességében milyen folyamatokat jelent – emelte ki Szalai Piroska.
A szakértő rámutatott, a 2010 előtti pénzügyi válság idején hazánkban 2006–2010 között közel 200 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma éves átlagban, míg a járvány idején, 2019–2020-ban ennek negyedével(!), 50 ezerrel. Sőt míg az első esetben nyolc év kellett ahhoz, hogy visszaálljon a létszám a 2006-os válság előtti szintre (mint tudjuk, nálunk már 2008 előtt elkezdődött a válság, a foglalkoztatotti létszám esése), a járvány idején mindössze egyetlen negyedévben tapasztaltunk csökkenést, 2020 második negyedévében, és már a harmadik negyedévtől visszaállt a létszám, majd 2021. második negyedévétől jelentős növekedés mutatható ki – magyarázta.
Az összesített adatok mögött a járvány idején is jelentős belső átalakulások voltak tapasztalhatók. Jelentősen nőtt az építőiparban, a gyógyszergyártás területén és az infokommunikációs ágazatban dolgozók száma, és sokkal többen dolgoznak önfoglalkoztató vállalkozóként, nem alkalmazottként. Most is várható, hogy lesznek bővülő ágazatok. Az építőipar, a villamos berendezések gyártása, a villamosenergia- és gázellátás, a légkondicionálás, az ingatlanügyek, a szakmai, a tudományos és a műszaki tevékenység, az infokommunikációs ágazat minden bizonnyal továbbra is növekvő munkaerőigénnyel rendelkezhet Szalai Piroska szerint.
Látható, hogy most mind a lakosság, mind a vállalkozások energetikai korszerűsítése, beruházásai megsokszorozódtak. Ez a folyamat folytatódik jövőre is. A nyílászárók és a szigetelések korszerűsítése, a smart home, napelem- és hőszivattyúrendszerek telepítése rengeteg szakembernek ad munkát úgy a gyártásban, a kereskedelemben, az építőiparban, mint az informatikai és a műszaki szakértői tevékenységet végzők körében is – húzta alá.
Kapcsolódó kitérő: megfigyelhető volt korábban is, hogy gazdasági visszaesés idején a munkaerőpiac stabilitását a kkv-k adják. Egy mikrovállalkozás tényleg csak a legvégső esetben bocsát el alkalmazottat, míg egy nagyvállalat sokkal gyorsabban meghozza a leépítési döntéseket.
Kérdésünkre elmondta még, a járvány alatt nagyon sokunk munkáját sikerült megtartani távmunka, illetve később hibrid munkavégzés lehetőségével. A digitális oktatás keretében otthon tanuló kisgyerekek mellett minden családban valakinek otthon kellett maradnia, és ez számos esetben a munkahely elvesztését jelentette volna, ha nincs lehetőség legalább részleges otthoni munkavégzésre egyes munkakörökben. Ahogy a járvány visszaszorult, úgy hazánkban visszaállt a korábbihoz hasonló, nagyon alacsony szintre a távmunka. Szalai Piroska szerint az energiaköltségek miatt ismét bevezethetnek hibrid munkarendet, azonban a járványidőszaknál kisebb arányban.
A jövő évet a szakértő szerint jelentősen befolyásolja, hogyan alakul majd a háború, milyen eredményt hoznak a november 8-i amerikai választások, és milyen döntés születik november végén az uniós pénzek ügyében. Valószínűsíti, hogy ezek után fog megszületni a megállapodás a jövő évi minimálbérről – ekkor többet tudhatunk majd arról, hogy hogyan tartható fenn jövőre a rezsicsökkentés és az ársapkák rendszere.
A kkv-szektor járhat jól, ha felszabaduló munkaerő jelenik meg az álláspiacon.
Nemes-Nagy Szilvia, a Performia Hungary Kft. ügyvezető tulajdonosa az azuzlet.hu megkeresésére úgy fogalmazott, a változás már elkezdődött. Szerinte a munkavállalók most sokkal inkább megbecsülik a munkahelyüket, viszont a lelkiállapotuk rosszabbnak bizonyul.
A szakember szerint a Kata változása, az energiaárak robbanásszerű emelkedése, az infláció és a fizetőképes kereslet várható visszaesése mind abba az irányba mutat, hogy megint egy új időszak jöhet a munkaerőpiacon.
Csökkennek majd a munkavállalói elvárások, főleg a bérigény, mivel többen pályáznak ugyanarra a pozícióra, a magasabban képzett munkaerőt viszont nehezebb lesz megtartani a kis és közepes vállalkozásoknak.
Megjelent az úgynevezett passzív álláskeresés is, amikor van munkája valakinek, de nyitott az előnyös ajánlatok fogadására.
A szakértő szerint összefoglalóan elmondható, a pénz továbbra is kardinális dolog lesz a munkahelyválasztásnál, mindkét oldalnak kell egy kicsit engednie.
Friss bejelentés, hogy vissza nem térítendő kormányzati támogatást kaphatnak rezsiszámláikhoz az energiaintenzív kkv-k.
A kormány segítséget nyújt a működési költségek és a beruházások finanszírozásához.
A 2022. szeptember 17-i Kormányinfón többek között elhangzott, hogy a kormány Támogatási programot indít az energiaintenzív kkv-k számára. Besegítenek a beruházásokba és a működési költségekbe, olyan intenzív energiafogyasztó vállalkozásoknak, amelyeknek az árbevételük 3 százaléka felett alakul a fogyasztásuk. A feldolgozóipari kis- és középvállalkozásokat célzó program 2022. október 1-től indul és 2023 december 31-ig lesz érvényben.
Ezen kkv-k megvédésére az alábbi segítő programok jöttek létre:
- Működési költségek támogatása:
3 hónapra, azaz az évvégéig az energiaintenzív feldolgozóipari kkv-k energia számláinak a tavalyi év hasonló időszakához hasonlított növekményének az 50%-át megkapják támogatásként. A programot a Technológiai és Ipari Minisztérium bonyolítja le, ide kell a kkv-knak a pályázatot benyújtani.
- Beruházások támogatása:
A vállalkozásoktól kérik, hogy a munkahelyeket őrizzék meg és általuk foglalkozatottak száma 2023 év végéig ne csökkenjen a jelenlegi szint 90%-a alá.
Továbbá tárgyalások zajlanak a gyármentő és az új munkahelyvédelmi akciótervről, ezekről a következő hetekben várható döntés.