tóth gabi
Megsokszorozódott a dolgozó nyugdíjasok száma.
A dolgozó nyugdíjasoknak nem kell társadalombiztosítási járulékot fizetni, ezzel az érintettek havonta több milliárd forint adót spórolnak meg. A 2019. január 1-jén hatályba lépett adókedvezménynek köszönhetően jelentősen nőtt a dolgozó nyugdíjasok száma - tájékoztatott a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Míg a kedvező szabályok bevezetése előtt több mint 75 ezren, addig idén júniusban már több mint 161 ezren dolgoztak nyugdíj mellett - hangsúlyozta Tállai András. A nyugdíjasoknak csak a 15 százalékos személyi jövedelemadót (szja) kell megfizetniük, a járulékkal nem kell foglalkozniuk, vagyis az adókedvezmény lényegében 14 százalékos megtakarítást jelent - ismertette.
A nyugdíjasok járulékmentességének bevezetését megelőzően, 2018-ban bruttó százezer forintból 71 ezer forintot kapott meg egy dolgozó nyugdíjas, miután levonták tőle az szja-t és a járulékokat. Most már csak az szja-val kell számolni, így 85 ezer forinthoz juthatnak az érintettek - jelezte az államtitkár.
A szabály a vállalkozásoknak is kedvez. Érdemes nyugdíjast alkalmazni, mert a munkáltatók mentesülnek a 13 százalékos mértékű szociális hozzájárulási adó megfizetésének kötelezettsége alól. Egyben a korábban nyugdíjba vonult szakemberek felvételével olyan tapasztalat és tudás kerülhet a cégekhez és szervezetekhez, amely jelentős hozzáadott értéket jelenthet - hangsúlyozta Tállai András.
A nyugdíjasok ma számíthatnak a kormányra, amely egy olyan többgenerációs országban gondolkodik, ahol az időseknek is több megbecsülés jut - fogalmazott az államtitkár.
Felidézte, hogy a kormány, ahogy minden évben, idén a háborús gazdasági helyzetben is garantálja az inflációt követő nyugdíjemelést. A januári nyugdíjemelés után a háborús infláció miatt idén júliusban évközi nyugdíj-kiegészítés is érkezett a nyugdíjak vásárlóértékének megőrzése érdekében. Az ezen felüli kiegészítésről ősszel - az éves várható infláció mértékének ismeretében - tud majd dönteni a kormány.
Annak ellenére, hogy orosz-ukrán háború és a brüsszeli szankciós politika jelentősen megnöveli a költségvetés kiadásait, a magyar kormány továbbra biztosítja a nyugdíjasok védelméhez szükséges forrásokat, így az érintettek jövőre is számolhatnak a 13. havi nyugdíjjal - közölte Tállai András.
Hazánk bruttó hazai terméke (GDP) az előző év azonos időszakához viszonyítva 6,5 százalékkal nőtt a második negyedévben. A várakozásokat kétségtelenül felülmúló növekedés nyomán a nyugdíjasok több tízezer forintnyi pluszpénzhez juthatnak idén ősszel.
Nem várt módon teljesített a magyar gazdaság – a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a várakozásokat felülmúló növekedés az előző év azonos időszakához viszonyítva 6,5 százalékot tett ki. Fontos kiemelni, a bővüléshez leginkább az ipar, s azon belül az élelmiszer- és ital-, továbbá a villamos berendezések gyártása, míg a piaci szolgáltatások közül pedig döntően a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, valamint a szállítás és a raktározás adott hozzá sokat. A növekedést „mindössze” a mezőgazdaság – nem csekély részben az aszály miatti – brutális visszaesése hátráltatta.
A Pénzcentrum szerint ha kitartana – az eddigi 7,3 százalékos – növekedés, akkor a kormánynak nyugdíjprémiumot kellene fizetnie. Az időseknek járó novemberi juttatást a következőképp kalkulálták ki: összeszorozták a 3,5 százalék feletti részt és a novemberben esedékes nyugdíj negyedét (de maximum húszezer forintot). Így az idei prémium maximum hetvenhatezer forint lehetne.
Általános szakértői vélemény, hogy a magyar gazdaság a következő negyedévben kissé rosszabbul fog teljesíteni – ám az elemzők ennek ellenére az 5,5-6 százalék körüli GDP-javulást sem tartják kizártnak. Ha így számolunk, akkor akár ötvenezer forint is lehet a nyugdíjprémium összege.