Létrehozva: 2022.09.26.
Módosítva: 2022.09.26.

Giorgia Meloni alakíthat kormányt Olaszországban

90 százalékos a szavazatok feldolgozottsága.

Már közel biztosnak mondható, hogy a jobboldali pártok szövetsége nyerte a parlamenti választást Olaszországban vasárnap. A szövetség legerősebb pártjának, az Olasz Testvéreknek az elnöke, Giorgia Meloni alakíthat kormányt, amellyel ő lehet Olaszország első női miniszterelnöke, és a második világháborút követően az első olyan jobboldali kormányt alakíthatja meg, amelynek stabil többsége lesz a törvényhozásban. A választás kapcsán az elemzések megjegyzik, hogy Olaszország jelenleg számos olyan krízissel néz szembe, mint az energiaválság és a megugrott rezsiköltségek, vagy éppen az államadósság kimagasló szintje. Ebben a helyzetben pedig az olaszok egy eddig ki nem próbált politikai szövetségnek szavaztak bizalmat.

A győzelem pillanata.

Minden jel arra utal, hogy Giorgia Meloni lesz Olaszország első női miniszterelnöke, miután a vasárnapi választások végeredményhez közeli adatai azt mutatják, hogy a jobboldali tömbnek szilárd többség lesz a parlament mindkét házában – számolt be a Reuters hétfőn. A lap kiemelte, hogy a jobboldal olyan arányú győzelmet aratott, amely évek óta nem tapasztalt politikai stabilitást hozhat Olaszországnak.

Az olasz sajtó is egyértelműen Meloni győzelméről számolt be. „Giorgia Meloni nyert” – címmel jelent meg a legnagyobb példányszámú olasz napilap, a Corriere della Sera, a jobboldali Il Tempo pedig „Giorgián a sor” címmel futott be.

A Reuters emlékeztetett: Meloni és szövetségesei számos kihívással néznek szembe, beleértve a megugró energiaárakat, az ukrajnai háborút és az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságának újabb lassulását.  „Emlékeznünk kell arra, hogy nem a végponton, hanem a kiindulóponton vagyunk. Holnaptól kell bizonyítanunk, hogy értékesek vagyunk” – idézték a 45 éves Meloni szavait, amelyet a  Olasz Testvérek pártja támogatóihoz intézett hétfő reggel.

 

„Ha arra kérnek bennünket, hogy kormányozzuk ezt a nemzetet, megtesszük az összes olaszért, azzal a céllal, hogy egyesítsük az embereket, és arra összpontosítsunk, ami összeköt bennünket, nem pedig arra, ami elválaszt” – mondta, és hozzátette: Itt az ideje a felelősségvállalásnak.

 

Már 90 százalék fölött a szavazatok feldolgozottsága

Az eddigi eredmények alapján már kijelenthető, hogy az Olasz Testvérek több mint 26 százalékkal vezetnek, szemben a legutóbbi, 2018-as országos választáson elért mindössze 4 százalékkal. A jobboldali szövetség megválasztásával az olasz szavazók egy eddig nem próbált formációnak adtak bizalmat, hogy megoldást találjon az országot és nemzetüket érintő számos problémára. A Reuters azonban kiemelte, hogy Meloniék fő szövetségese, Matteo Salvini Ligája gyengébb eredményt ért el: a szavazatok mindössze 9 százalékát tudták megszerezni, miközben 2018-ban még 17 százalékos eredményt értek el. A lap arra is emlékeztetett, hogy Meloni az összes hagyományosan Salvinit támogató északi területen megelőzte szövetségesét. Meloni másik szövetségese, Silvio Berlusconi Forza Itáliája sem ért el kimagasló eredményt: 8 százalékot kaptak.

Mint írták, habár Meloni szövetsége az előrejelzések szerint kényelmes többséget fog szerezni a felső- és az alsóházban, tagjainak azonban számos kérdésben eltérő álláspontja van, amelyeket nehéz lehet összeegyeztetni.

A Reuters emlékeztetett: Salvini például erőteljesen megkérdőjelezi a Nyugat Oroszország elleni szankcióit, eltérő véleménnyel vannak, hogy miként kezeljék a megugrott energiaszámlákat, illetve számos ígéretet tettek, mint például az adócsökkentéseket és a nyugdíjreformot, amelyeket Olaszország nehezen engedhet meg magának.

A lap megszólaltatta Sarah Carlsont, a Moody’s hitelminősítő intézet vezető alelnökét, aki szerint a következő olasz kormánynak olyan adósságterhet kell kezelnie, amely ki van téve a negatív növekedésnek, a finanszírozási költségeknek és az inflációs folyamatoknak. Arra is kitértek, hogy Giorgia Meloni attól a Mario Draghi miniszterelnöktől veszi át Olaszország vezetését, aki korábban az Európai Központi Bank volt és 18 hónapos hivatali ideje alatt az EU döntéshozatalának középpontjába helyezte Rómát. A lap azt is aláhúzta, hogy Draghi szoros kapcsolatot ápolt Párizzsal és Berlinnel. Mint írták, Európában elsőként a spanyol és francia jobboldali ellenzéki pártok, valamint Lengyelország és Magyarország nemzeti konzervatív kormányai üdvözölték Giogria Meloni győzelmét. A Reuters szerint ezen politikai erőknek feszült a viszonyuk Brüsszellel.

A parlamenti többség adott 

A Reuters aláhúzta: 64 százalékos volt a választási részvételi arány, ami elmarad a négy évvel ezelőtti 73 százalékhoz képest.

Mint írták, a jobboldal teljes mértékben kihasználta Olaszország választójogi törvényét, amely a szavazás előtti szövetségeket építő pártok számára előnyös, ezzel szemben a balközép és a centrista pártok nem tudtak összekapaszkodni.

A balközép Demokrata Párt (PD) mintegy 19 százalékot szerzett, míg a baloldali, független Öt Csillag Mozgalom 15 százalék körüli eredményt ért el, ami a várakozásokat meghaladó eredmény. „Szomorú este ez az ország számára” – jelentette ki Debora Serracchiani, a PD vezető képviselője. A politikus szerint bár a jobboldalnak van többsége a parlamentben, de nincs többsége az országban.

Ma reggel együtt örülünk az olaszokkal - írta az igazságügyi miniszter.

„Gratulálok Giorgia Meloninak és szövetségeseinek. Olaszországban visszatért a jobboldal!” – reagált közösségi oldalán Varga Judit igazságügyi miniszter.

Utalva arra, hogy hétfő este a Puskás Arénában fogadjuk az olasz válogatottat, Varga Judit hozzátette: „Ma reggel együtt örülünk az olaszokkal, de azért remélhetőleg este csak mi fogunk örülni.”

Ha igazat jósolnak a felmérések, Olaszországnak történelme során először lehet női miniszterelnöke. Meloni tinédzser korában, aktivistaként kezdte pályáját, és hosszú út vezetett számára odáig, hogy legesélyesebb miniszterelnök-jelöltként várhassa a voksolás eredményét – írja cikkében a Politico.

1992 júliusában indult útjára egy úgy tűnik, sikeres politikai karrier, amikor egy 15 éves lány becsöngetett egy jobboldali diákmozgalom, az Ifjúsági Front római irodájába.

A bent tartózkodó, kizárólag férfiakból álló csoport megmosolyogta a lányt, aki jelentkezési lapját akarta leadni, hogy csatlakozhasson az ügyükhöz. A fiatal lány azonban fokozatosan elnyerte a bizalmukat, egyik vezető szerepet vállalta a másik után, miközben egyre feljebb lépdelt a ranglétrán.

Harminc évvel később Giorgia Meloni jó úton halad, hogy Olaszország első női miniszterelnöke legyen egy jobboldali koalíció élén,

legalábbis ha hinni lehet a vasárnapi választással kapcsolatos felméréseknek.

Mindez akkor, amikor Olaszország nehéz gazdasági helyzetben van, Európa a recesszió szélén áll, a brüsszeli szankciók fojtogatják gazdaságát, és Ukrajnában háború dúl.

Az Európai Unió harmadik legnagyobb gazdaságának vezetőjeként Meloninak nagy szerepe lesz abban, hogy alakítsa a blokk válaszait ezekre a válságokra. Ezért sokan teszik fel majd Brüsszelben és számos más fővárosban is a kérdéseket: ki is ő tulajdonképpen? Mi alakította az értékrendjét? Honnan jön? Hogyan is gondolkodik valójában?

A válaszokat részben a római Ifjúsági Frontban töltött korai időkből származó barátai és szövetségesei adták meg. Az eredeti csoport számos tagja ma már az Olasz Testvérek párban tölt be vezető pozíciót. Többen csatlakozhatnak majd Melonihoz az ország vezetésében.

Már a jobboldalhoz való tartozás is forradalminak számított

Azon a bizonyos 1992-es nyári napon Meloni valószínűtlen jobboldalinak tűnhetett. A római Garbatella meggyőződésesen baloldali negyedéből származott. A környékbeli iskolákban és egyetemeken a baloldal dominált. Már a jobboldalhoz való tartozás is forradalmi cselekedetnek számított.

„Egyikünk sem tudta volna elképzelni azt, ami a felmérések szerint megtörténhet” – mondta Nicola Procaccini, akivel egy időben csatlakozott az Ifjúsági Fronthoz, és aki most az Olasz Testvérek európai parlamenti képviselője.

Meloni saját elmondása szerint a kiváltó ok, ami a csatlakozásra késztette, az volt, hogy aznap meggyilkolták Paolo Borsellino maffiaellenes ügyészt. Társai szerint azonban az ügy melletti elkötelezettségét a lelkes hazafiság szilárdította meg.

Önéletrajzi könyvében Meloni azt írta, hogy baloldali tanárai az érettségi vizsgáját egyfajta politikai kirakatperré változtatták, mígnem jogi lépésekkel fenyegetőzött. „Nyilvánvalóan lázadtunk, hiszen a diákok többsége baloldali volt. De a motivációink ugyanazok voltak, mint ma”

– mondta Procaccini.

Az Ifjúsági Front csoport helyi ága Sirályok néven vált ismertté Richard Bach kultikus novellája, a Jonathan Livingston, a sirály után. Jonathanhoz hasonlóan ők is kívülállók voltak, akik egy nagyobb cél érdekében fogtak össze.

A Sirályok közül sokaknak bonyolult családi élete volt, és Meloni szerint alternatív családot kerestek. A saját apja, aki kommunista szavazó volt, elhagyta a családjukat.

A Sirályok tagsága nem részmunkaidős elfoglaltság volt. Politikájuk egész életüket átszőtte.

A csoport területi harcokat vívott a baloldali aktivistákkal, aminek gyakran az lett a vége, hogy a tagok meg is sérültek. Giovanbattista Fazzolari, aki ma szenátor, és Meloni egyik legközelebbi tanácsadója, így mesélt erről az időszakról: „Az egész generációnk néhány napot a kórházban töltött. Nekem sebeimet és a törött karomat látták el. Ez a normalitásunk része volt.” Procaccini szerint az aktivisták megpróbálták megvédeni a lányokat, de Meloni már akkor sem akart különleges bánásmódot.

Nagy hatással voltak rájuk a fantasy regények, amelyek gyakran az esélytelekről szóltak, akik összefogtak, hogy győzedelmeskedjenek a gonosz felett. Meloni kedvencei közé tartozott Stephen King Végítélet című regénye és Tolkien könyvei.

Egyszerre tiszteletlen és kedves

Annak ellenére, hogy Meloni férfias világban mozgott, időnként segített neki, hogy nő volt. Akkori mentora, Fabio Rampelli, aki ma a Testvérek parlamenti képviselője, azért választotta őt tartományi képviselőjelöltnek, „mert egyszerre volt tiszteletlen és kedves, és tökéletesen alkalmas volt arra, hogy eloszlassa a kemény, sztereotípiákra épülő szélsőjobboldali képet”.

Amikor Meloni 31 évesen Olaszország valaha volt legfiatalabb minisztere lett, kerülte a sofőrrel vezetett kormányautót, helyette a Minijével járt be a parlamentbe.

Azt állítja, hogy az apja távolléte miatti hiányérzet volt az, ami szüntelen munkára késztette.

Meloni politikai ideológiája elutasítja a progresszív értékeket, és az identitáspolitikát vallja magáénak: a nemzeti határok, a nemzeti érdekek és a hagyományos család védelmére épül.

Nehezményezi, hogy szerinte az elitista baloldal uralja a közbeszédet és az olasz intézményeket – különösen a tudományos életet és az igazságszolgáltatást.

Rendkívül fontosnak tartja a következetességet, és azt, hogy hű maradjon politikai gyökereihez. Gyakran aggódik amiatt, hogy a 15 éves Meloni hogyan ítélné meg mostani döntéseit – mondta róla Procaccini.  „Fontos számára, hogy az az érzelem, ami tinédzserként a politikához vezette, ne vesszen el.”

Ez az állandóság jó szolgálatot tett neki és pártjának a nehézkes koalíciós kormányok, a világjárvány és a gazdasági bizonytalanság viharos évei alatt, és segített neki szavazatokat szerezni a jobboldali rivális Liga párttól.

 

A „farkasfalka”

Bár van helye a rugalmasságnak, ha a politika úgy kívánja, Meloni mégis szövetségeseinek egy szűk csoportjára támaszkodik, akik évek óta mellette állnak. A kör, egy volt képviselő szavaival élve, „zárt”.

Ez a belső kör létfontosságú Meloni, a vezető megértéséhez. Amikor döntést kell hoznia, azt nem egyedül teszi. Először is konzultál azokkal, akik ismerik a témát – mondta Fazzolari. Könyvében Kiplinget idézi: „A farkas ereje a falka. A falka ereje a farkas.”

Fazzolari számára a farkasfalka ereje az, hogy 30 éve ismerik egymást. „Ez idő alatt mindannyian megismertük egymás erősségeit és gyengeségeit. Fokozatosan tapasztaltuk meg, hogy ki alkalmas a vezetésre, és ki nem” – mondta.

Egy koalícióban való kormányzás azonban elkerülhetetlenül kompromisszumokat követel.  Giorgia Meloninak most már új kihívásokkal kell majd szembenéznie.

 

Ez is érdekelhet

origo.hu

Váratlan hír érkezett Putyinról

origo.hu

Brutális, 43 fok feletti kánikulára és pusztító viharokra készülhetünk Budapesten

metropol.hu

Heti horoszkóp: Jobb, ha ez a csillagjegy nem tesz könnyelmű ígéretet!

mandiner.hu

Ismét beindultak a balos közvélemény-kutatók!

ripost.hu

Válassz egy holdat és kiderül, mi a legnagyobb titkod

origo.hu

Tíz férfival csókolózott Anne Hathaway

travelo.hu

Veteránjármű-kiállítás, koncertek és lampionos hajós felvonulás is lesz Esztergomban

origo.hu

Óriási sportélmény és show lesz a kanadai hokiválogatott budapesti meccse - videó

videa.hu

Káposztás kofta, sült szeretetgolyók fűszeres paradicsommártásban -receptvideó (hirdetés)

jatek.hirfm.hu

Nyerő ajándékok. Vigye el őket a Hír FM játékában (hirdetés)

ripost.hu

Elképesztően gondolkozik magáról 3 csillagjegy, ők nem kérnek bocsánatot

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

POLITIK

Újabb bizonyítékok Bajnaiék és Magyar Péter szövetségére

POLITIK

TikTok-iszlamisták radikalizálják a fiatalokat. Kalifátust akarnak létrehozni

POLITIK

Egymásra licitálnak Európában a háborúpárti politikusok, Brüsszel a tűzzel játszik

POLITIK

Brüsszelben úgy gondolják: a tömeges bevándorlás aranyat ér. Vajon kinek?

POLITIK

Hídpénz-botrány: Így juthatott vissza a pénz a Városházára

POLITIK

Karácsony elismerte, hogy sok kérdésben kamuzott

POLITIK

Ma tartja utolsó beszédét Brüsszelben Ursula von der Leyen

POLITIK

Az egri polgármester DJ Dominique megöléséről beszélt