kulcsár edina
A gázválság sok mindent átértékel.
A megmaradt német atomerőművek üzemidejének meghosszabbítása a gázválság óta újra napirendre került, és igencsak éles vitákat gerjesztett. Szerdán Olaf Scholz német kancellár is nyitottnak mutatkozott az erőművek üzemidejének meghosszabbítására, miután koalíciós partnere, az FDP az üzemidő meghosszabbítását kezdte követelni. Eközben a környezetvédők szerint a vita elvonja a figyelmet a takarékoskodásról és blokkolja az energiafordulatot. A jelenlegi törvények szerint a még működő három erőművet december végén le kellene kapcsolni a hálózatról.
Az FDP (Német Szabaddemokrata Párt) a gázválságra való tekintettel a három megmaradt német atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását követelte. Az orosz gáz hiánya komoly érvágást jelenthet a német gazdaság számára, ezzel pedig a megújuló energiára való átállást is gátolja. Ennek eredményeképpen már újra kellett nyitni az olaj- és széntüzelésű erőműveket is.
A Tagesschau német portál beszámolója szerint szerdán Scholz kancellár is nyitottságot mutatott az atomenergia használatának meghosszabbításának ügyében. A német kancellár szerint az erőművek kizárólag a villamosenergia-termelés szempontjából relevánsak, és annak is csak egy kis részét jelentik. Az atomerőművek üzemeltetése az év végén szűnne meg.
amelynek eredményei hamarosan rendelkezésre állnak. Rámutatott arra is, hogy különösen Bajorországban a szélenergia bővítése nagyon lassan haladt.
A német kancellár elmondta, megbízták a Robert Habeck gazdasági minisztert, hogy készítsen tervet a legrosszabb forgatókönyv esetére – számolt be a portfolio.hu.
A korábbi megállapítás egyébként az volt, hogy Németországnak elegendő energiaforrása van, így nincsen szüksége az atomerőművekre, azonban az orosz szállítások veszélybe kerülésével ez egy pillanat alatt megváltozhat – írta a Bloomberg.
Korábban a koalíciós pártok közül a Zöldek, melyek közé Habeck is tartozik kizárták az atomenergia használatát, most azonban a párt társelnöke már arról beszélt, hogy minden lehetséges megoldást megvizsgálnak, vagyis nem zárta ki élből a reaktorok további használatát.
Kormánypárti nyilatkozatok szerint komoly vitákhoz vezethet a kérdés, de elképzelhető, hogy a felek kompromisszumra jutnak. A Zöldek elképzelhető, hogy feladhatják az atomenergia-ellenességüket, ha cserébe az FDP beleegyezik, hogy sebességhatárt szabjanak meg a német autópályákon.
Az autópályákon történő sebességkorlátozás a szomszédos Ausztriában is napirenden van.
Az orosz gázszállítások leállásától való félelem miatt az FDP és különösen a CDU/CSU az atomerőművek üzemidejének meghosszabbítását szorgalmazza. Bettina Stark-Watzinger szövetségi kutatási miniszter megismételte pártja követelését:
Mario Czaja, a CDU főtitkára a sajtóban szólította fel Scholz kancellárt, hogy tegyen pontot a viták végére. „A napról napra súlyosbodó energiaválságra való tekintettel hanyagság és felelőtlenség lenne lemondani az éghajlatbarát atomenergiáról” – vélekedett a CDU politikusa.
A környezetvédelmi ernyőszervezet a Deutscher Naturschutzring (DNR) eközben arra figyelmeztetett, hogy a hosszabb üzemidőkről szóló vita akadályozza az energiafordulat szükséges végrehajtását. „Az üzemidő-hosszabbításról szóló vita elvonja a figyelmet a következetes megtakarítások szükségességéről, és blokkolja az energiafordulatot” – mondta Kai Niebert, a DNR elnöke.
Azok, akik most új működési engedélyeket akarnak kiadni, vagy akár új fűtőelemeket akarnak rendelni, „mindenekelőtt az ország fiataljait teszik ki kiszámíthatatlan kockázatoknak” – vélelmezte Niebert. Hozzátette, hogy
Az erőművek újraindítása csak átmeneti időszakra szól, hogy így biztosítsuk az energiaforrásokat a tél végéig, s mindent megteszünk annak érdekében, hogy szembeszálljunk a klímaválsággal –jelentette ki Olaf Scholz német kancellár szombaton közzétett videóüzenetében.
A kancellár fájdalmát fejezte ki amiatt, hogy az orosz gázszállítások leállása és így az energiaellátás bizonytalansága miatt tizenhat, már korábban leállított olaj- és széntüzelésű erőművet indítanak újra, további tizenegynek pedig a tél végéig meghosszabbították a működési engedélyét.
Noha Scholz „keserűnek” nevezte a helyzetet, hangsúlyozta, hogy ez csupán átmeneti időszakra szól.
„Németország a legsikeresebb iparosodott országok közé tartozik, ez azonban azt jelenti, hogy rengeteg széndioxidot bocsátunk ki. Épp ezért kell még több erőfeszítést tennünk (a klímavédelem érdekében)” – mondta.
Mint elmondta, ilyen intézkedések közé tartozik az a törvényjavaslat is, amely a megújuló energia széleskörű elterjedését segítené elő, s amelyet a parlament nemrégiben fogadott el.
Scholz mindemellett Robert Habeck alkancellárral, Németország gazdasági és klímavédelmi miniszterével közösen utasította el három német atomerőmű üzemelésének meghosszabbítását az év végétől, szerintük ugyanis ez nem elégítené ki az ország energiaszükségleteit.