tóth gabi
Sok a különös egybeesés.
Olekszij Vadaturszkij a hét végén halt meg egy rakétatámadásban, könnyen lehet, hogy a halálával üzenni akart Moszkva.
Egyre többen suttognak arról Ukrajnában, hogy célzottan az ukrán milliárdost, Olekszij Vadaturszkijt akarták megölni az oroszok, nem pedig találomra lőttek ki rakétákat Mikolajiv városára. Az ukrán üzletember, akit gabonamágnásként is emlegettek, vasárnap halt meg feleségével együtt, amikor rakéta csapódott be a házukba – írja a Világgazdaság.
Vadaturszkij – akinek vagyonát 450 millió dollárra becsülték – azon kevés szupergazdag üzletember egyike volt Ukrajnában, aki, bár a szovjet blokk felbomlása után gazdagodott meg, mégis elképesztő népszerűségnek örvendett. Elsősorban búzát termesztett, de emellett volt olyan cége, amely marhákat tenyésztett, egy másikkal pedig napraforgóolajat állított elő. Vállalatának külön flottája volt, amellyel gabonát, olajat és acélt is szállítottak a Fekete-tengeren. Egészen a háború kitöréséig.
Amikor az oroszok benyomultak Kelet- és Dél-Ukrajnába, Vadaturszkij több üzlete is leállt, nem tudtak termeszteni és szállítani sem. A milliárdos ennek ellenére sem hagyta el hazáját, inkább éjt nappallá téve dolgozott azon, hogy az ukrán gabonaszállító hajók ismét kifuthassanak a tengerre. Erre éppen ma, egy nappal a halála után került sor, vagyis a rakétatámadás időzítése valóban vet fel kérdéseket.
A rakéta a házának hálószobájába csapódott be. Ukrajnában több politikus is azon az állásponton van, hogy nem lehetett véletlen a csapás. Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij tanácsadója szerint az, hogy a milliárdos kastélyának egyetlen pontját lőtték rakátéval, egyértelművé teszi, hogy az oroszok pontosan tudták, hol lesz Vadaturszkij, és biztosra mentek.
Az üzletember kiiktatásával ugyanis a gabonaszállítások egyik legfőbb mozgatórugóját ütötte ki Moszkva, Kijevnek pedig most találnia kell egy megfelelő embert a pozícióra. Ez hosszú ideig is eltarthat, ami az oroszok malmára hajtja a vizet. Mások szerint is üzenet lehetett a milliárdos megölése Oroszország részéről, mégpedig a többi ukrán milliárdosnak.
Ukrajna elnöke vasárnap arról beszélt, hogy a háború hatásainak következtében az ország mezőgazdasági teljesítménye a megszokott mennyiség felét érheti csak el idén – írta a Reuters.
Az elsődleges célunk, hogy az orosz invázió által előidézett globális élelmiszerválságot mérsékeljük, és megtaláljuk a módját a gabonafélék alternatív módon történő szállításának
– tette hozzá Volodimir Zelenszkij a Twitteren.
Ukrajna a világ egyik legfontosabb gabonaszállítója, azonban a Fekete-tengeren lévő kikötőinek orosz kézre kerülésének, illetve orosz tengeri blokád alá vonásának következtében mezőgazdasági termékei nehezen jutnak el a vásárlókhoz.
Ebben kis könnyebbséget jelent az ENSZ és Törökország irányítása alatt július 22-én köttetett megállapodás, amely biztosítja a gabonát szállító hajók biztonságos áthaladását.
Az egyik ilyen kikötőben pénteken az ukrán infrastrukturális miniszter úgy nyilatkozott, hogy Ukrajna készen áll a gabonaszállítás megkezdésére, és reméli, hogy az első hajók már a héten elindulhatnak.
Augusztus 1-jén megkezdődött a gabona exportja Ukrajnából – közölte vas Ibrahim Kalin, a török elnök szóvivője, amelyről a TASZSZ tudósított.
Az első gabonát szállító hajó hétfőn reggel hagyhatta el az ukrán kikötőt
– mondta az NTV csatornán elhangzottak szerint. A hajók berakodása már befejeződött.
„Csupán egy-két apró probléma van hátra, ha ezeket estig megoldják, akkor reggel van lehetőség arra, hogy a hajók kifussanak” – tette hozzá Kalin.
A CNN Turk tévécsatorna szerint az első ukrán gabonát szállító karaván 16 szárazföldi teherhajóból áll majd. Ezek augusztus 3-án érik el a török felségvizeket, a hajókat drónok fogják követni. Emellett az isztambuli Közös Koordinációs Központ képviselői műholdak segítségével ellenőrzik a sikeres áthaladást.
Július 22-én Isztambulban írták alá azt a dokumentumcsomagot, amely a világpiac élelmiszer- és műtrágyaellátásának megoldását hivatott szolgálni.
Libanon lefoglalt egy árpa- és búzaliszttel megrakott hajót, mert erős a gyanú, hogy a rakományt Ukrajnából lopták el – közölte Ghassan Oueidat államügyész. A bejrúti ukrán nagykövetség annyit fűzött hozzá magyarázatul, hogy a vízi járművet az oroszok által megszállt Krím félszigeten fekvő Feodosiában rakodták meg, és hogy az áru a délkelet-ukrajnai Zaporizzsjából, Mikolajivból és Herszonból származik.
A nagykövetség azzal vádolja Oroszországot, hogy a három régió megszállása alatt több mint 500 ezer tonna gabonát tulajdonított el. Közben Oroszország tagadja a vádakat, és meghirdette a gabonaszállítások újraindítását a megszállt kikötőkből.
A Krímből származó gabonaszállítmányok azóta, hogy Oroszország februárban megszállta Ukrajnát, jelentősen megugrottak. Pedig az Európai Unió és az Egyesült Államok szankciókkal sújtja a Krímből való exportot.
A Laodicea nevű teherhajó július 27-én érkezett az észak-libanoni Tripoliba a Bloomberg által megfigyelt hajómegfigyelési adatok szerint. A vízi járművet mindaddig visszatartják, amíg Libanon vizsgálatot folytat a rakomány eredetével kapcsolatban – mondta Oueidat a Bloombergnek. Az Equasis európai adatbázis szerint a hajó bejegyzett tulajdonosa a Syria Mar Shipping Ltd. Az Egyesült Államok 2015-ben mind a vállalatot, mind a vízi járművet szankciókkal sújtotta a Bassár el-Aszad elnök szíriai kormányával való kapcsolatuk miatt.