kulcsár edina
Egyre durvább a helyzet.
Szinte már a 2015-ös állapotokat idézi a migrációs helyzet Belgrádban. A szerb fővárost ellepik az illegális migránsok, a jó időnek köszönhetően az éjszakákat is a szabad ég alatt töltik. A befogadótáborok tele vannak, az utánpótlás pedig folyamatos. Ezt pedig a magyar határon is érezni. Egy nap alatt több mint 850 migránssal szemben kellett intézkedniük a magyar rendőröknek és katonáknak – számolt be az M1 Híradója.
Szinte már rá sem lehet ismerni az egykor csendes és nyugodt parkra Belgrád központjában. Teljesen elfoglalták a migránsok. A helyiek inkább már elkerülik a környéket, azt mondják, a helyzet naporól napra romlik.
„Itt élek a közelben. Mindennapos látvány, hogy elárasztják a parkot a migránsok. Itt fekszenek egész nap, és az éjszakákat is itt töltik. Gyakran vannak összetűzések is közöttük, és sokszor provokálják a helyieket is. Ez a hely nagyon közel van a főváros központjához. Nincs rendjén, hogy idepiszkítanak” – panaszkodott egy helyi lakos.
A migránsok láthatóan otthonosan érzik magukat. Elfoglalják a padokat, a füves területeken leterített takarókon pihennek. Vannak, akik az ivókutat tisztálkodásra, hajmosásra használják. Ezután pedig, amint tudnak, továbbindulnak.
– mondta egy afgán férfi.
Belgrádtól nem messze, Obrenovacban sem jobb a helyzet. Ráadásul folyamatosan érkezik az utánpótlás. Az itt működő befogadóközpont megtelt, így már nem mindenkinek jut hely.
„Sokan két-három napja érkeztek ide. Nincs hol aludnunk, és nagyon sok probléma van közöttünk, ezért minél előbb folytatni akarjuk az utat. Mindannyian Európába tartunk” – mondta az egyik bevándorló.
Egy másik migráns arról beszélt az M1-nek, hogy több országhatáron is gond nélkül sikerült átjutnia. Ugyanakkor szerinte a magyar határt védik a legerősebben, és nem érti miért nem engedik át rajta.
„Németországba vagy Franciaországba megyek, még nem döntöttem el. Nekünk, afgánoknak nagyon sok problémánk van. Egymás között is feszült a hangulat, mert nagyon nehéz átjutnunk a határon” – panaszkodott a férfi.
Magyarország déli határát folyamatos nyomás alatt tartják az illegális migránsok. Csak kedden több mint 850 határsértővel szemben kellett intézkedniük a rendőröknek és katonáknak. A legtöbben Csongrád-Csanád megyében próbálkoztak, de a déli határ mentén szinte mindenhol volt dolguk a hatóságoknak.
Így Románia felől sincs megállás. Egy háztartási gépekkel megrakott kamionban találtak 50 férfit a csengersimai átkelőnél. Magyarországon át szerettek volna Ausztriába jutni. És nem ők voltak az egyedüliek.
Míg a román hatóságok szigorú határellenőrzéssel próbálják vsszatartani az illegális migránsokat, a szerb belügyminisztérium rendszeres razziákat szervez a magyar–szerb határ mentén. A horgosi határátkelő közeléből nemrég több mint 300 bevándorlót szállítottak el, korábban ott alakítottak ki illegális sátortábort.
Ezek az akciók azonban csak átmeneti megoldást jelentenek, a migránsokat ugyanis nem tántorítják el a razziák, néhány napon belül visszatérnek.
.
A traktoros tiltakozók azt nehezményezik, hogy a szerb mezőgazdasági minisztérium korlátozta a haszonnövények felvásárlási árát. Ugyanakkor hozzáférhető üzemanyag- és műtrágyaárakat követelnek, és azt is szeretnék elérni, hogy a napraforgó tonnánkénti ára legalább 700 eurót, azaz közel 280 ezer forintot tegyen ki.
– mondta az egyik gazda.
A tüntetők követelései között szerepel az is, hogy az őszi munkálatok idején a töltőállomásokon legyen egységes az üzemanyag ára, és engedélyezzék a napi többszöri tankolást.
„Sok termelőnek mintegy ötven kilométert kell utaznia az első benzinkútig, ahol hatvan liter üzemanyagot tankolhat naponta. Az érvényben lévő előírások alapján nem szállítható üzemanyag külön tartályokban. A termelőknek nem kifizetődő ennyit utazniuk az olcsóbb üzemanyagért, és az előírt mennyiség is nagyon kevés. Ezt a problémát mindenképpen meg kell oldani” – nyilatkozta egy demonstráló.
A vajdasági kormány elnöke azzal nyugtatta az újvidéki gazdálkodókat, hogy a szerb földművelésügyi miniszter konkrét és egyértelmű javaslatokat fogalmazott meg a problémáik megoldására, amelyek elegendőek ahhoz, hogy befejezzék a tiltakozást. Ám a termelőket ez nem győzte meg: addig folytatják a tüntetést, amíg nem kapnak biztosítékot arra, hogy követeléseiket teljesítik