kulcsár edina
A kialakult nézeteltérések miatt...
Az orosz Gazprom közölte az Engie francia energiacéggel, hogy a „felek közötti szerződésekkel kapcsolatos nézeteltérések miatt” a mai naptól csökkenti a gázszállítást Franciaországba – írta meg a Liner.hu.
A Guardian által szemlézett közleményben a francia energiacég azt írja, az Engie már biztosította az ügyfelei és saját részére is a szükséges gázmennyiséget, és megannyi intézkedést hoztak annak érdekében, hogy csökkentsék azon közvetlen pénzügyi és fizikai hatásokat, amelyek a Gazprom gázszállításainak leállításából adódhatnak – közölte a Liner.hu.
Nem sokkal a bejelentés után a francia energiaügyi minisztérium egyik tisztviselője kijelentette, a gázszállítások további csökkentése nem veszélyezteti Franciaország energiaellátását.
A portál szerint a tisztviselő úgy fogalmazott, már felkészültek arra, hogy a Gazprom különböző okokra hivatkozva csökkenteni fogja a gázszállítást Franciaországba, ennek okán pedig előzetesen már gondoskodtak az ellátási források diverzifikálásáról, valamint készleteik lehetőség szerinti maximális feltöltéséről.
A Gazprom már megkezdte a már leszerződött mennyiségek feletti gázszállítást Magyarországnak - közölte Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára Facebook-bejegyzésében.
Az államtitkár a szombati bejegyzésben azt írta, a Magyarország szomszédságában zajló háború és az arra adott szankciós válaszok miatt Európa súlyos energiaellátási válsággal néz szembe.
A drámai földgázár-emelkedés ellenére a kérdés ma már elsősorban nem is az, hogy mennyibe kerül a gáz, hanem az, hogy lesz-e elég a téli időszakra - hívta fel a figyelmet Menczer Tamás.
A politikus hangsúlyozta, hogy Magyarország élen jár a gáztárolók fogyasztásarányos töltöttsége területén. A 32 százalék feletti szint normális időkben elegendő is lenne - különösen, hogy az európai átlag 20 százalék alatt van - de most sajnos nem normális időket élünk, így abszolút biztosra kell mennünk - fogalmazott. „Ezért döntött korábban úgy a kormány, hogy a már leszerződött mennyiségeken felül még mintegy 700 millió köbméter földgázt kell beszerezni” - tette hozzá az államtitkár.
„A mai európai piaci viszonyokat ismerve egyértelmű, hogy ekkora mennyiség beszerzése oroszországi források nélkül lehetetlen, ezért Szijjártó Péter miniszter a közelmúltban Moszkvában folytatott tárgyalásokat, amelyeket több kereskedelmi egyeztetés követett. Ezek megállapodáshoz vezettek, amelyek nyomán a Gazprom tegnap reggel megkezdte a már leszerződött mennyiségek feletti szállítást. Első ütemben augusztus végéig naponta 2,6 millió köbméter pluszmennyiség érkezik délről a Török Áramlat vezetéken keresztül, a szeptemberi ütemtervről pedig már zajlanak az egyeztetések” - ismertette Menczer Tamás.
„Magyarország kormányának kötelessége biztosítani az ország biztonságos földgázellátását, s ezen kötelességünket teljesítjük is” - áll a bejegyzésben.
Az európai uniós gáztárolási rendeletben előírtak szerint hazánknak november 1-jéig az ország ötéves átlagfogyasztásának 35 százalékát kell kötelezően betárolnia. A hazai gáztárolókban már augusztus 25-én 226,7 millió köbméterrel több földgáz volt, mint az uniós előírás – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal.
Az Európai Unió gáztárolási rendelete augusztustól novemberig havi bontásban írja elő az egyes országok számára betárolandó földgázmennyiségeket – emlékeztet az energiahivatal közleménye.
A rendeletben meghatározott ütemezés alapján Magyarországnak november 1-jéig ötéves átlagfogyasztása 35 százalékát kell kötelezően betárolnia, ami 3,65 milliárd köbméter.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal augusztus 25-ei adatai szerint az öt magyarországi gáztárolóba 3,88 milliárd köbméter földgázt tároltak be, ami 226,7 millió köbméterrel több az unió által november 1-jére előírt mennyiségnél.
Az eddig betárolt mennyiség az elmúlt 5 éves átlagfogyasztás 37,17, az éves lakossági fogyasztás 98(!) százaléka.
A fogyasztásarányos feltöltöttség tekintetében Magyarország európai uniós összehasonlításban a negyedik legjobb.
Az összkapacitást tekintve a magyar tárolók töltöttségi szintje 61,31 százalékos.