tóth gabi
„Nagyon nagy ”esélyt lát egy, a társadalmat kettészakító viszály kirobbanására.
"Népfelkeléstől" tart Frans Timmermans zöld átmenetért felelős uniós biztos, ha a télen az európaiak nem fognak tudni befűteni – derül ki az európai biztos Guardiannak adott interjújából. Ebben a szituációban az európaiak nem az "indulatok hűtését" várják el a politikai vezetőktől hanem hogy megoldják, vagy legalább enyhítsék azokat a problémákat, amiket részben ők okoztak – reagált Hortay Olivér, a Századvég energetikai üzletágának vezetője.
„Nagyon nagy ”esélyt lát egy, a társadalmat kettészakító viszály kirobbanására az Európai Bizottság jelenlegi alelnöke az idei tél magas energiaárai miatt – közli az euronews.com–
A zöld átmenetért felelős uniós biztos „népfelkeléstől” tart abban az esetben, ha a tél kezdetéig nem sikerül kezdeni valamit az európai energiaválsággal. Ha idén télen az európaiak nem fognak tudni befűteni,
Hogy ez ne történhessen meg, a biztos akár még a szénhez is visszanyúlna, és véleménye szerint ez a klímaváltozás elleni küzdelmet sem vetné vissza – feltéve, hogy csak rövidtávú kilengésről van szó.
„Biztosítanunk kell, hogy a tél közeledtével az emberek ne maradjanak hidegben, és hogy az iparunk a jelen körülmények között is a lehető legjobban működjön, mivel az egyetlen dolog, ami Putyin malmára hajtja a vizet, az a társadalmunk megosztottsága” – így Timmermans.
“Elég régóta vagyok a politikában, több mint harminc éve, hogy tudjam: az emberek csak az azonnal érezhető válsághelyzetek miatt aggódnak, a hosszútávúak miatt nem. És ha nem sikerül kezelnünk a jelenlegi helyzetet, akkor a hosszútávút sem fogjuk tudni – fogalmazott.
Saját bevallása szerint Timmermans legfőbb célja így most az, hogy legkésőbb november elsejéig megnyugtassa az uniós polgárokat: nem kell fűtési válsággal szembenézniük. Akár kőszenet is felhasználnának. ”
Timmermans, az Európai Bizottság zöld átmenetért felelős biztosa, és egyben az EU képviselője a klímaválságról tartott nemzetközi tárgyalásokon is tartotta magát ahhoz, hogy egy „rövidtávú” visszatérés a fosszilis erőforrásokhoz még összeegyeztethető a COP26-on, a glasgow-i klímacsúcson elfogadott irányelvvel, miszerint a globális hőmérséklet-változást az iparosodás előtti szinthez képest maximum 1,5 fokkal emelkedik.
A Greenpeace környezetvédő szervezet egyik aktivistája motoros siklóernyővel tiltakozik a dattelni szénerõmûnél 2020. május 20-án. (Fotó: MTI/EPA/Friedemann Vogel)
Az Európai Parlament a héten szavazta meg, hogy a földgázt és az atomenergiát is “tiszta energiának” fogadja el – a klímavédők legnagyobb csalódására, akik attól tartanak, hogy így a klíma megmentését célzó ütemtervet nem lehet majd tartani a folyamatosan növekvő energiaárak miatt.
Timmermans nyilatkozata több szempontból is felháborító – reagált Facebook-bejegyzésében Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágának vezetője.
A holland politikusnak rendkívüli felelőssége van a mostanra kialakult helyzetben – így Hortay.
Bejegyzésében kiemelte: az elmúlt hónapokban
Timmermans és energiaügyi biztos kollégája, Kadri Simson március óta azt állítják, hogy az európaiak támogatják az embargót, holott a kutatások éppen ennek az ellenkezőjét bizonyítják.
Az európai energiapiac strukturális problémái – amelyek már a háború előtt is hozzájárultak az energiaválság kialakulásához – jelentős részben Timmermans korábbi, elhibázott szakpolitikai törekvéseinek (például a hagyományos belső kapacitások leépítésének, a hosszú távú szerződések megszüntetésének, vagy az energiaárakat mesterségesen megemelő karbonkvótáknak) a következményei.
amik tovább súlyosbítják a helyzetet.
Hortay másrészt rámutatott: az elmúlt hónapokban Timmermans nyilatkozatai és intézkedései azt mutatták, hogy a biztos a háztartásokra hárítaná a kibontakozó súlyos helyzet következményeit és ez (jogosan) növelte az európaiak felháborodását. Áprilisban például Timmermans azt javasolta, hogy az európaiak “fűtsenek kevesebbet, járjanak biciklivel és mosás helyett szellőztessék ki inkább a ruhákat” – idézte.
Hortay bejegyzésében azt is hangsúlyozta: Timmermans szociális érzéketlenségét jól mutatja, hogy nem az energiaszegénnyé váló háztartások tömegei, hanem a politikai következményekkel járó “lázadás” miatt aggódik és, hogy ezt a közvélemény további manipulációjával orvosolná. Az energiaárak emelkedése és az ellátási nehézségek elsősorban nem azért jelentenek problémát, mert növelik az elégedetlenséget és így csökkentik a klímavédelem ügyének támogatottságát hanem, mert őszre családok millióit taszíthatják kiszolgáltatott helyzetbe. Ebben a szituációban az európaiak nem az “indulatok hűtését” várják el a politikai vezetőktől hanem, hogy megoldják, vagy legalább enyhítsék azokat a problémákat, amiket részben ők okoztak – fogalmazott.
Végül elképesztő, hogy Timmermans továbbra is mennyire lenézi az európaiakat
– zárta bejegyzését Hortay, hozzátéve: mindenki tisztában van vele, hogy a széntüzelés fokozása hátráltatja a klímavédelmet. Ezzel együtt a szénerőművek beindítását indokolhatja a társadalmi válság elkerülése, de az biztosan nem, hogy Timmermans meggyőzőbben tudja vele hűteni az indulatokat.
Ráadásul, Timmermans hiába próbálja meggyőzni az európaiakat arról, hogy nem lesz fűtési válság, ha a saját bőrükön érzik azt. Vajon miért nem lehet őszintén beszélni a jelenlegi helyzet súlyosságáról és arról, hogy annak kezelése olyan döntéseket igényel, aminek más területen negatív következményei lesznek? – tett fel a kérdést az üzletág-vezető.
Kanadában veszteglő turbinán múlhat Németország gázellátása, amit pont az oroszellenes szankciók akadályoznak a visszatérésben. Így most Kanadának könyörögnek a németek, hogy küldjék vissza a szervízelés miatt Kanadában veszteglő turbinát. Robert Habeck szerint e nélkül adut adnak Vlagyimir Putyin kezébe, hogy ne indítsa újra az Északi Áramlat-1-et a karbantartás után.
Robert Habeck német gazdasági miniszter és alkancellár nyilvánosan sürgette a kanadai kormányt, minél előbb küldjék vissza az Oroszország elleni szankciók hatálya alá eső, de az Európába irányuló gázáramlás szempontjából létfontosságú turbinát, számolt be a Világgazdaság hírportál.
A miniszter a Bloombergnek adott nyilatkozatában hangsúlyozta, az ország rövidtávú gázellátása múlhat azon, hogy a turbina még jövő hétfő előtt érkezzen vissza Európába.
Berlin az elkövetkező hónapokban kénytelen lehet adagolni az energiát, ami sújtja a vállalkozásokat és a fogyasztókat, és recesszióba sodorhatja Európa legnagyobb gazdaságát.
„Szükségünk van Az Északi Áramlat-1 kapacitására ahhoz, hogy feltöltsük a tárolóinkat” – mondta Habeck, aki azt is hangsúlyozta, hogy „a feltöltött németországi tárolókapacitások nemcsak a német, hanem az európai piac és az európai ellátás biztonsága szempontjából is fontosak” – mondta Robert Habeck.
A zöld politikus szerint a létfontosságú felszerelés leszállítása esetén Vlagyimir Putyin orosz elnöknek nem lenne hivatkozási alapja arra, hogy ne indítsa újra a gázszállítást, amitől egyre többen tartanak.
– tette hozzá.
A kérdéses turbinát a Siemens építette, és javításra küldték Montrealba, de a Justin Trudeau miniszterelnök kormánya által múlt hónapban bejelentett, az orosz olaj- és gáziparral szembeni szankciók miatt ott ragadt. Habeck elismerte, hogy a kanadai szankciók jogi kötöttséget okoznak, de előállt erre egy javaslattal.
– mondta a miniszter.
Kanadai illetékesek egyelőre diplomatikusan reagáltak a német kérésre.
„Ezután is súlyos árat fizettetünk a Putyin-rezsimmel, amíg folytatódik az indokolatlan invázió. Továbbra is támogatni fogjuk európai barátainkat és szövetségeseinket azáltal, hogy dolgozunk az energiapiacok stabilizálásán és az energiaellátásra vonatkozó hosszú távú és fenntartható megoldások kidolgozásán” – reagált Ian Cameron, Jonathan Wilkinson természeti erőforrásokért felelős miniszter szóvivője e-mailben a Bloombergnek.
Bár a Gazpromnak vannak Oroszországban turbinái, a cég állítása szerint nem mindegyik működőképes, és az illetékes állami hatóság leállította a rendszeres karbantartásra váró berendezések használatát.
Robert Habeck német gazdasági miniszter továbbra is igyekszik megnyugtatni a lakosságot, az ország gázellátása a közeljövőben várhatóan megszűnő Oroszországi szállítások ellenére is biztosítva lesz, írja a Kronen Zeitung német hírportál.
Robert Habeck szerda este a német közszolgálati televízióban beszélt arról, az őszre és a télre tervezett áremelések „háztartásonként a négy számjegyű tartományba esnének. Ez pedig egy család havi bevétele is lehet.”
A zöld politikus a kieső orosz gázszállítmányok helyett továbbra is életképes alternatívaként számol a megtakarítással, terveik szerint a jövőben kevesebb gázt kell villamosenergia-termelésre fordítani, helyette ismét a széntüzelésű erőműveket állítanák nagyobb arányban használatba. A Bundestag várhatóan csütörtök késő este szavaz a vonatkozó törvénymódosításokról.
Robert Habeck Oroszország gázszállítások leállításáról szóló döntését „gazdasági támadásnak” minősítette, hozzátéve, „nem vagyunk passzívak”, ugyanakkor elismerte, „ a helyzet súlyos”.
Ausztriával ellentétben, ahol a háromlépcsős gázvészhelyzeti terv korai figyelmeztetési szintje továbbra is érvényes, Berlin két hete már riasztási fokozatot hirdetett ki.