kulcsár edina
Azt hitték, talán majd most...
A baloldali pártok megpróbáltak a tüntetők „hátán" bekerülni a hírekbe és politikai hasznot húzni az esemény el a Magyar Hírlapnak Nagy Ervin politikai elemző.
A vakációt megelőző baloldali seregszemle néhány nap alatt siralmas kudarcba fulladt. Az ellenzéki pártok megpróbáltak rászervezni a KATA-módosítás kapcsán kialakult megmozdulásokra, így politikai hasznot húzni az elégedetlenkedésből – mondta lapunknak Nagy Ervin, a XXI. Század Intézet elemzője.
A politológus hozzátette, az április 3-án megbukott politikusok feltűnésével azonban napról-napra hiteltelenebbé vált az alig néhány ezer embert megmozgató fővárosi tüntetéssorozat.
A szervezetlenség, a buliba fulladt éjszakai megmozdulások és az, hogy a tiltakozók jelentős része jól láthatóan elhatárolódott az ellenzéki pártoktól, hiteltelenítette az eredetileg megfogalmazott célokat.
Így lett sörözgetés és tivornya a nagy forradalmi tervből
Fotó: MH/Hegedüs Róbert
Nagy hangsúlyozta azt is, hogy a Kutyapárt által vállalt főszerep, a viccpárt vezetőjének drogbirtoklása, a budapesti éjszakában sörösüvegekkel a kezükben táncoló és a nyugodt, türelmes rendőröket provokáló csőcselék látványa totálisan komolytalanná tette a politikai akciót.
Az elemző úgy véli, mondhatni, hogy utólag többet ártott, mint használt a baloldali pártoknak az, hogy megpróbáltak a tüntetők „hátán" bekerülni a hírekbe és politikai hasznot húzni az eseményekből, ráadásul kiderült az is, hogy sem együtt, sem pedig külön-külön sem képesek továbbra sem nagyobb tömeget megmozgatni.
Márki-Zay Péter felbukkanása, és újbóli színrelépése kapcsán Nagy Ervin kifejtette, szinte hihetetlen, már-már szürreális politikai élmény volt, hogy a hétvégére előbújt a politikai élőhalott, az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje,és mintha időutazáson vettünk volna részt akkor, mikor a közösségi oldalán a megszokott stílusában az utcára szólította az embereket, majd a rendezvényen sértegetni kezdte a Fidesz-szavazókat.
A választáson óriásit hasaló Márki-Zay Péter a Gyurcsányék által szervezett egyik kata-tüntetésen
Fotó: MH/Hegedüs Róbert
Mindebből az elemző szerint jól látszik, hogy a baloldalon ugyanazok a szereplők, ugyanolyan politikai tanácstalansággal és ugyanazokkal a primitív módszerekkel próbálják hergelni az embereket, mint a választások előtt.
Nincs előrelépés, nincs megújulás, ugyanazokat a hibákat követik el újra és újra, mintha nem tanultak volna a vereségből.
A politológus rámutatott, mindeközben Gyurcsány Ferenc a héten kétszer is egyértelműen jelezte, hogy készen áll arra, hogy amennyiben a kormány a háborúsinfláció okozta gondok, vagy az Európa-szerte egyre nagyobb problémát jelentő energiaválság miatt megbukik, akkor átvegye az ország irányítását.
Ennek természetesen jelenleg csak szimbolikus értelme van, hisz köszönőviszonyban sincs a valósággal, inkább arról szól, hogy Gyurcsány Ferenc a DK vezetésével kész arra, hogy belekezdjen a baloldal integrálásába.
Eddig sem titkolta, most már nyíltan vállalja, hogy ambicionálja a baloldal jövőbeni vezetését és elnézve a többi párt szervezeti és politikai válságát, erre közép távon minden esélye megvan.
Nagy kifejtette, a kudarcos seregszemle politikai tanúsága mindenesetre az, hogy a baloldal ugyan rövid időre képes elterelni a figyelmet a saját szervezeti és politikai válságáról, ám megújulás hiányában továbbra sem képes hiteles, valós társadalmi támogatottsággal bíró alternatívát állítani.
Kiderült, hogy az ellenzék egy része még mindig bízik a bukott miniszterelnök-jelöltben, hisz lehetőséget adtak Márki-Zay Péternek, de kiderült az is, hogy Gyurcsány Ferenc folytatja a baloldal totális leuralását.
Márki-Zay Péter beszédet mond a Gyurcsányék által szervezett egyik kata-tüntetésen
Fotó: MH/Hegedüs Róbert
A politológus kitért arra is, hogy a kormány a héten energia-veszélyhelyzetet hirdetett és hét pontból álló intézkedési tervet fogadott el.
Ennek részeként augusztus 1-jétől a rezsicsökkentett gáz- és áramárat csak a lakossági átlagfogyasztás mértékéig biztosítja.
Orbán Viktor ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, a kormány a válság idején is megvédi a munkahelyeket, a családokat, a nyugdíjasokat és a rezsicsökkentést, éppen ezért egy új operatív törzset állít fel.
A Gulyás Gergely minisztere által vezetett testület feladata a magyar energiaellátás biztonságának megőrzése, valamint az energiaárak elviselhető szinten tartása és a rezsicsökkentés eredményeinek megvédése érdekében gyors és hatékony kormányzati intézkedések meghozatalának előkészítése lesz.
A testület meg is tartotta az első ülését, illetve Németh Szilárd kormánybiztos már egyeztetett a Nagycsaládosok Országos Egyesületével a magyar családok érdekében.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter (b) és Németh Szilárd, rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos a kormányifón
Fotó: MH/Purger Tamás
Nagy Ervin kijelentette, a rezsicsökkentés átalakítása az ellenzéki várakozásokkal ellentétben nem okoz politikai problémát. A kormány ugyanis – az operatív törzs felállításával – mindent megtesz azért, hogy az átlagfogyasztókat, a nagycsaládosokat, a nyugdíjasokat és a rászorulókat ne érje hátrány.
E mellett fontos megjegyezni azt is, hogy az ellenzéki hisztériakeltés azért sikertelen, a vélelmezett kritikák azért hiteltelenek, mert a rezsicsökkentés kormányzati bevezetésekor az intézkedés ellen szavaztak a parlamentben, illetve az elmúlt években többször is támadták annak hasznát.
Most tehát annak a kormányzati döntésnek a látszatvédelmét látják el, amit ő maguk sosem támogattak – tette hozzá.
A tüntetések és az ellenzéki tiltakozások tehát nem okoznak politikai földrengést, hisz a kormány jól láthatóan mindent megtesz azért, hogy az alacsonyabb és az átlagkeresetűek, a családok és a nyugdíjasok ne érezzék meg a válságot. Másrészről az ellenzék hiteltelen, hisz sem a rezsicsökkentést, sem a KATA adózásról szóló törvényt annak idején nem szavazták meg.
Nagy Ervin említést tett arról is, hogy a héten a Jobbik képviselőcsoportja a papírforma szerint leváltotta Jakab Pétert a frakcióvezetői tisztségéről, így – ha az előválasztást és az elnöki pozícióról való lemondást is számoljuk – akkor kilenc hónap alatt harmadszor bukik meg.
Egyelőre még nem világos Jakab Péter közelebbi célja, de a közösségi oldalán megjelent posztokból kiolvasható, hogy egy új politikai formáció szervezését készíti elő, ami a Jobbik újabb pártszakadását jelentheti.
Jakab is tüntet a kata átalakítása ellen, őt sok helyen kifütyülték
Fotó: MH/Hegedüs Róbert
Említésre méltó belpolitikai esemény volt még a héten, hogy a Párbeszéd tisztújítást tartott. A mérhetetlen médiapárt két megválasztott új társelnökének személye nem okozott meglepetést. Annál nagyobb politikai súlya van annak, hogy az egyik társelnökről, Tordai Bencéről olyan hírek jelentek meg, hogy a hatóságok megtévesztésével, engedély nélkül építhetett magának villát Budapest 2. kerületében.
Szombat délután öt órára szervezett tüntetést a baloldal bukott miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter, azonban csak kínosan kevesen, alig néhány százan jelentek meg a rendezvényen.
Aki megjelent, az is a rossz szervezésre panaszkodott, és türelmetlenkedett a csúszás miatt. Még a baloldali sajtó is arról számolt be, hogy alig néhányan lézengenek a helyszínen, a tüntetők pedig unják a beszédeket.
Az első beszédek alatt a tömeg látványosan unatkozott, időként némi gyenge tapssal jelezték csak a résztvevők, hogy ott vannak, a legtöbben inkább csak egymással beszélgettek.
Márki-Zay Péter - szokásához híven - zavaros gondolatmenetekkel szidta a kormányt, és olyan erőltetett magabiztossággal beszélt, mintha nem bukott volna hatalmasat az országgyűlési választáson.
Ráadásul sikerült ismét tömegeket megsértenie. A bukott baloldali jelölt ugyanis kijelentette, hogy azok, akik hisznek a Fidesznek „menthetetlenek" - írja az Origo.
Érdekesség, hogy később „szeretetországról" beszélt, és arról, hogy azokért is kiáll, akik a Fideszre szavaznak – nyilván a „menthetetleneken" kívül.
A tömeg Márki-Zay beszéde után azonnal oszlani kezdett, néhány ember azonban azt skandálva, hogy „Margit híd", a hídra vonult, és a sávokat elállva akadályozza a forgalmat. Ezután szokásukhoz híven vonulni kezdtek a megmaradtak, de a Deák tér után a Madách tér felé közeledve már ivászattá "nemesedett át" a program.
Késő este a néhány maréknyi demonstráló keresztül-kasul sétált Budapest nagyobb csomópontjain a Kossuth tér felé tartva, ahol aztán találkoztak a Parlament előtt álló rendőrökkel, így csalódottan berekesztették a tüntetést.