tóth gabi
Sorra tarol a kormánypárt az időközin is.
Vasárnap összesen nyolc helyen tartottak időközi önkormányzati választást, hat település kapott új polgármestert, mindenhol egy független jelölt személyében.
A kormánypárt fölénye a vasárnap tartott időköziken újra megmutatkozott, hiszen Kecskeméten és Budapesten is nagyarányú győzelmet arattak.
Budapest 16. kerületének 2. egyéni választókerületében tartott időközi önkormányzati választást a kormánypártok jelöltje, Horváth Ádám 68,16 százalékkal nyerte el az önkormányzati képviselői helyet. A körzetben a parlamenti pártok közül még a DK indított jelöltet, de a Gyurcsány-párt politikusa mindössze a szavazatok 12,71 százalékát szerezte meg.
Kecskeméten is hasonló arányú fideszes győzelem született, ott Jánosi István nyerte az időközi önkormányzati választást a 9. egyéni választókerületben, a szavazatok mintegy 64,59 százalékával.
Gulyás Tamás István független jelöltet választotta Nagytarcsa polgármesterévé a település lakossága. Henke Smilja a Baranya megyei Sárokot vezeti ezentúl.
Bencze Imre a Somogy megyei Segesden nyerte meg az időközi polgármester-választást, míg Gáthyné Szerna Ágota a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Serényfalván tudott nyerni.
A Zala megyei Garaboncon Takács Zoltán lesz a polgármester, Epres Róbertet pedig a Veszprém megyei Balatonrendes polgármesterévé választották.
A múlt vasárnap tartott időközi önkormányzati választásokon is nagyarányú Fidesz-győzelem született.
A legtöbb helyen független jelöltek nyerték el a tisztségeket, de a baloldal így sem remekelt.
Ezúttal Dunaújvárosban szenvedtek jelentős vereséget, főleg annak fényében, hogy 2018-ban még a térség országgyűlési képviselője is jobbikos politikus lett. Az országgyűlési választáson újra kormánypárti győzelem született, most pedig Lőrinczi Konrád, a Fidesz-KDNP jelöltje győzött Dunaújvárosban, a 2. egyéni választókerületben vasárnap megtartott időközi választáson.
Az időközi választásra azért volt szükség, mert tavaly áprilisban az addigi képviselő, Utassy Éva (Rajta Újváros! Egyesület) meghalt.
Szintén Fidesz-győzelem született a baloldali fellegvárként számon tartott Budaörsön, ahol a 10. számú egyéni választókerületében Török István, a Fidesz jelöltje a szavazatok 55,52 százalékát megszerezve győzte le Hajdu Lászlót.
2019 őszén mind a tíz körzetben az összellenzéki jelöltek győztek, a Fidesz-KDNP-nek négy képviselői hely jutott a kompenzációs listáról.
Jászárokszálláson Antal Péterné Szerző Ildikó nyerte a polgármester-választást, ahol a képviselő-testület nyolc tagját is megválasztották a vasárnap tartott időközi voksoláson.
A képviselőket huszonhárom jelölt közül választották ki a jászárokszállásiak, akik közül tizennyolcan függetlenként indultak, hárman a Fidesz-KDNP, egy-egy ember a Demokratikus Koalíció (DK) illetve a Párbeszéd jelöltjeként.
Jászárokszálláson azért kellett időközi választást kiírni, mert feloszlott a képviselő-testület.
Kelei Zita (Fidesz-KDNP) nyerte a polgármester-választást Őrtilosban, Bodó Imre (független) jelölt pedig a Csongrád-Csanád megyei Újszentivánon győzött. Szintén független jelölt győzött Alsónánán, Vanyarcon, és Hugyagon is. Nagylócon is független, de a Fidesz-KDNP által támogatott polgármestert választottak.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szamosújlakon és Szamostatárfalván is kormánypárti győzelem született, míg Császlón és Pátrohán függetlenek nyertek.
Baranya és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 5-5 településen tartottak választásokat, mindenhol független jelöltek mérkőztek meg egymással.
Három kormánypárti és egy ellenzéki képviselő nyert múlt vasárnap a budapesti kerületi időközi önkormányzati választásokon.
Budapesten a IV. kerület 2-es és a VIII. kerület 5-ös egyéni választókerületében a képviselő halála miatt kellett időközi választást tartani. Az V. kerület 3-as és a VII. kerület 4-es egyéni választókerületében lemondás miatt kellett időközi voksolást kiírni.
A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint az V. kerületben Nagy Gergő, a Fidesz-KDNP jelöltje nyert a szavazatok több mint 70 százalékával. A második helyen a Momentum, a DK, az LMP és az MSZP közös jelöltje, Fábián Benjámin végzett több mint 27 százalékkal. A függetlenként induló Schmuck Andor kevesebb mint 2 százalékot ért el, míg Burián-Kozma Dávid, a Munkáspárt-ISZOMM jelöltje mindössze két szavazattal 1 százalékot sem ért el.
A VII. kerületben ugyancsak kormánypárti jelölt nyert. Ripka András, a Fidesz-KDNP jelöltje a szavazatok több mint 45 százalékát szerezte meg. Jenei Kevin Martin, aki a DK, a Jobbik, az MSZP, az LMP és a Párbeszéd támogatásával indult, valamivel több mint 28 százalékot kapott.
Terdik Roland, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) jelöltje több mint 13 százalékos eredményt ért el. Sima Ákos József, az Élhető Erzsébetváros Egyesület jelöltje több mint 8, míg Olajos János a Megoldás Mozgalom (MEMO) támogatásával csaknem 4 százalékot ért el. Gál Péter, a Munkáspárt-ISZOMM támogatottja 3 szavazatot szerzett, ezzel félszázalékos eredményt sem ért el.
A VIII. kerületben Gondos Judit, a Fidesz-KDNP jelöltje a szavazatok több mint 63 százalékával nyert. Pityó László, aki a DK, a Jobbik, a Momentum, az MSZP és az LMP támogatásával indult, több mint 35 százalékos eredményt ért el. Simon György, a Munkáspárt-ISZOMM jelöltje 9 szavazattal alig több mint 1 százalékot szerzett.
A főváros IV. kerületében Vasvári László, a DK, az LMP, a Momentum, a Jobbik, az MSZP és a Párbeszéd közös jelöltje szerzett képviselői mandátumot, miután a szavazatok több mint 47 százalékát kapta.
Néhány százalékkal lemaradva, több mint 40 százalékos eredménnyel Drabant Fruzsina, a Fidesz és az Újpestért Egyesület jelöltje végzett a második helyen. Mester János a Mi Hazánk támogatásával több mint 6, míg az MKKP jelöltje, Magyar Péter mintegy 4 százalékot szerzett. A független Jánvári-Halmai Józsefre 13 szavazat érkezett, ezzel alig több mint 1 százalékos eredményt ért el.
Karácsony Gergely közösségi oldalán értekezett az eredményekről.
Budapest főpolgármestere az eredményt a következőképp értékelte: „Két egyéni önkormányzati képviselői mandátumot elveszítettek az ellenzéki pártok a mai választáson, csak Újpesten sikerült győzni, a VII. és a VIII. kerületben a Fidesz elhódította a képviselői helyet a kerületi képviselőtestületben. És még Szegeden is fölényesen nyert a fideszes jelölt.”
Karácsony Gergely bár posztjában nem tér ki rá, de nemcsak Budapesten vagy Szegeden tartottak időköziket vasárnap.
A főpolgármester szerint csalódást keltő eredmények születtek, ezen nincs mit szépíteni. A részvételt keveselte, majd hozzátett: „az ellenzéki szavazók távolmaradásukkal büntették az ellenzéki pártokat azért a teljesítményért, amit április 3-a óta produkálnak.”
Karácsony szerint üzenetet kaptak választóiktól: „Megüzenték, hogy ez az április 3-a óta bemutatott »melyikünk a legnagyobb kicsi« játék nem vezet sehova. Megüzenték, hogy nem vezet sehova az az ellenzéki hozzáállás, hogy »ha a Fideszt nem tudjuk legyőzni, hát győzzük le egymást«.”
„A választók megüzenték: ébresztő!” – tette hozzá a Párbeszéd társelnöke, Karácsony, szerinte „erre a politikai teljesítményre nem mehetnek rá a szabadság utolsó »kis körei«, az önkormányzatok, a szabad városok, a szabad kerületek.”
A baloldali pártvezetők egyelőre hallgatnak.