tóth gabi
A magyar családok ugyanannyit fognak fizetni, mint eddig.
Változatlanul marad a magyar családoknál a rezsicsökkentés, annak ellenére, hogy emelkedik a háború miatt a piacokon mind a gáz, mind a villamos energia ára. A magyar családok ugyanannyit fognak fizetni, mint eddig.
A rezsivédelemből ki kell lépniük az önkormányzatoknak és a gazdálkodó szervezeteknek, ígyAZ A JÖVŐBEN ÚJRA CSAK A CSALÁDOKNAK MARAD ELÉRHETŐ- mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorának nyilatkozva.
Nagy Márton emlékeztetett,A REZSICSÖKKENTÉSI SZABÁLYOK EREDETILEG IS A CSALÁDOKNAK SZÓLTAK,a kormány a koronavírus-válság miatt döntött úgy 2021 végén, 2022 elején, hogy abba az önkormányzatok, valamint a kis- és középvállalatok is beléphessenek.
"A kis- és középvállalatok, valamint az önkormányzatok jelentős része ki tudja termelni a nagyobb energiaszámlákat" - tette hozzá.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterFORRÁS: MTI/BALOGH ZOLTÁN
Kiemelte, az új kormányzati intézkedések évente több mint 2000 milliárd forintos megtakarítást jelentenek, és elérhetővé teszik az idei 4,9 százalékos és a jövő évi 3,5 százalékos GDP-arányos hiánycélt.
A kabinet a soproni kihelyezett kormányülésen döntött a rezsi és honvédelmi alap felállításáról, illetve az azt finanszírozó extraprofitadó kivetéséről, aminek összege 2022-ben meghaladja a 800 milliárd forintot, jövőre pedig eléri az 1000 milliárd forintot - mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorának nyilatkozva.
A miniszter elmondta, az adó részletszabályai a hétvégén jelentek meg a Magyar Közlönyben.
Megjegyezte, többek között a bankokat, az energiaipari és kereskedőcégeket, valamint a légitársaságokat érintő extraprofitadók célzottak és átmenetiek.
A háború és az elhibázott brüsszeli szankciós politika árát tehát nem az embereknek kell megfizetniük
- mondta. Hozzátette: az emelkedő kamatok és árak révén a bankok és a nagy multicégek olyan jelentős extrahaszonra tettek szert, amiért nem dolgoztak meg, ezt pedig be kell vonni a közteherviselésbe.
Nagy Márton megerősítette, a kabinet folyamatosan figyelni fogja, hogy az extraprofitadó által érintett cégek áthárítják-e terheiket a fogyasztókra, majd gyorsan és keményen fellép, ha ez esetleg megtörténne.
A MINISZTER SZÓLT ARRÓL IS, A KORMÁNY ÖNMAGÁN VÉGZI A LEGNAGYOBB SPÓROLÁST.
„A kabinet 10 százalékkal csökkentette a minisztériumok költségvetését, ami 2022-ben 581 milliárd forint, jövőre pedig 500 milliárd forint megtakarítást jelent” - mondta.
A kormány emellett az állami beruházások átütemezésével és halasztásával 2022-2023-ban összesen 1150 milliárd forintot takarít meg.
A kormány a következő hetekben, az infláció alakulását figyelembe véve dönt az élelmiszerek és üzemanyagok, július 1-jén lejáró árstopjának sorsáról. Ezzel összefüggésben megjegyezte, a kabinet tapasztalatai szerint egyelőre nem tetőzött ezeknek a termékeknek a drágulása.
A MINISZTER ELMONDTA, A REZSIVÉDELEMBŐL KI KELL LÉPNIÜK AZ ÖNKORMÁNYZATOKNAK ÉS A GAZDÁLKODÓ SZERVEZETEKNEK, ÍGY AZ A JÖVŐBEN ÚJRA CSAK A CSALÁDOKNAK MARAD ELÉRHETŐ.
Nagy Márton emlékeztetett, a rezsicsökkentési szabályok eredetileg is a családoknak szóltak, a kormány a koronavírus-válság miatt döntött úgy 2021 végén, 2022 elején, hogy abba az önkormányzatok, valamint a kis- és középvállalatok is beléphessenek.
„A kis- és középvállalatok, valamint az önkormányzatok jelentős része ki tudja termelni a nagyobb energiaszámlákat” - tette hozzá.
Az új kormányzati intézkedések évente több mint 2000 milliárd forintos megtakarítást jelentenek és elérhetővé teszik az idei 4,9 százalékos, és a jövő évi 3,5 százalékos GDP-arányos hiánycélt.
A tárcavezető kijelentette, a kormány továbbra sem köt kompromisszumot abban, hogy a családok érdekében megvédi a teljes foglalkoztatottságot, a nyugdíjak vásárlóerejét, a családtámogatásokat, valamint a rezsicsökkentést.
A tárcavezető kijelentette,A KORMÁNY TOVÁBBRA SEM KÖT KOMPROMISSZUMOT ABBAN, HOGY A CSALÁDOK ÉRDEKÉBEN MEGVÉDI A TELJES FOGLALKOZTATOTTSÁGOT, A NYUGDÍJAK VÁSÁRLÓEREJÉT, A CSALÁDTÁMOGATÁSOKAT, VALAMINT A REZSICSÖKKENTÉST.
A baloldal most is a multik oldalára állt és ott "üti-vágja a rezsicsökkentést, ahol csak éri" - hangsúlyozta Németh Szilárd, a Fidesz országgyűlési képviselője a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában.
A politikus emlékeztetett arra, hogy
A MAGYAR EMBEREK 2013-BAN, MAJD A 2014-ES, A 2018-AS ÉS A 2022-ES VÁLASZTÁSON IS MEGVÉDTÉK AZ IDÉN 10 ÉVES REZSICSÖKKENTÉST.
Németh elmondta, hogy
A GYURCSÁNY-KORMÁNY, ILLETVE MÁR ELŐTTE A HORN-KORMÁNY AZ ÖSSZES REZSISZOLGÁLTATÓT KÜLFÖLDI KÉZBE JUTTATTA.
A cégek a rezsicsökkentés ellen bírósághoz fordultak, amely 2013 februárjában nekik adott igazat, az akkori baloldal - ami gyakorlatilag ugyanaz, mint a mai baloldal - "hangos tapsolása mellett" - fogalmazott Németh Szilárd. Felidézte, hogy ez volt az az időszak, amikor a parlamentben meghozták azokat a döntéseket, amelyekkel végül meg tudták védeni az első rezsicsökkentést, és meg tudták alapozni az újabb rezsicsökkentések végrehajtását. "Ehhez az kellett, hogy két és félmillió magyar ember az aláírásával határozottan kiálljon a rezsicsökkentés mellett" - emelte ki.
Már a kezdet kezdetén támadták a rezsicsökkentést, és ez azóta is így van; egyetlen rezsicsökkentéssel kapcsolatos intézkedést sem szavaztak meg
- jelentette ki Németh Szilárd.
Egyedül a Fidesz, és egyedül Orbán Viktor miniszterelnök képes arra, és nekünk van egyedül akaratunk arra, hogy ezt a rezsicsökkentést fenntartsuk
- fogalmazott. Hangsúlyozta:
MAGYARORSZÁGNAK MEG KELL VÉDENIE A MAGYAR CSALÁDOKAT, EZÉRT DÖNTÖTT ÚGY A KORMÁNY RÖGTÖN AZ ELSŐ ÜLÉSÉN, HOGY LÉTREHOZ EGY HONVÉDELMI ALAPOT, ÉS EGY, A REZSICSÖKKENTÉS MEGVÉDÉSÉT SZOLGÁLÓ ALAPOT. HOZZÁTETTE: AZ ALAPOKAT AZÉRT HOZTÁK LÉTRE, HOGY A MAGYAR CSALÁDOKAT MEGVÉDHESSÉK AZOKTÓL A KÁROS HATÁSOKTÓL, AMELYEKET A HÁBORÚ ÉS AZ ELHIBÁZOTT BRÜSSZELI DÖNTÉSEK OKOZNAK.
Úgy fogalmazott, hogy a családoknál marad az az extraprofit, amelyet egyébként az energiatermelők és a szolgáltatók "zsebre vágnak". Németh Szilárd kiemelte: a szomszédban dúló háború rendkívül megviselte a világgazdaságot, különösen az európai gazdaságot. "Oroszország energia-nagyhatalom és kapcsolata van vele egész Európának. Ezt mintha nem értenék Brüsszelben; már a szankciók hatodik fordulójánál tartunk, amelynek az lenne a lényege, hogy embargót hirdetnek az orosz kőolaj ellen" - fejtette ki.
Ez elképzelhetetlen, teljesen padlóra küldené a magyar gazdaságot, teljesen lehetetlenné tenné a rezsicsökkentés fenntartását
- fogalmazott. "A rezsicsökkentés következtében a kiskereskedelmi mutatók, a gazdaságba invesztált pénz is megnőtt, és megnőtt például az állampapír-vásárlás is, ami segíti a magyar költségvetést" - mutatott rá az országgyűlési képviselő. "A rezsicsökkentésnek nemcsak szociális dimenziója, hanem nagyon erős gazdaságélénkítő hatása is van; a pénz oda kerül, ahol hasznosul, és nem oda, ahol eltüntetik" - mondta.