kulcsár edina
Egy tengeralattjáróról indítható, rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát.
Észak-Korea feltehetőleg megint rakétakísérletet hajtott végre szombaton, mert a dél-koreai hadsereg vezérkarának közlése szerint kilőtt egy azonosítatlan lövedéket a Japán(Keleti)-tenger felé, valószínűleg egy tengeralattjáróról indítható, rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát – jelentették hírügynökségek.
A kilövés tényét a japán parti őrség megerősítette, hozzátéve, hogy a lövedék Japán területi vizein kívül csapódott a tengerbe.
Észak-Korea az utóbbi időben számos hasonló kísérletet hajtott végre, legutóbb három nappal ezelőtt. Ezenkívül egyre több szakértő hívja fel a figyelmet arra különböző jelek alapján, hogy Phenjan atomkísérleteit is felújíthatja.
A hírügynökségek ismét megjegyezték, hogy kedden lép hivatalba az új dél-koreai elnök, Jun Szuk Jol. Egy észak-koreai propagandaoldal csütörtökön hevesen bírálta őt, Amerika-barátsággal vádolta. Igaz, előtte Jun főellenségnek nevezte Phenjant, és szigorúbb fellépést ígért Északkal szemben rakétakísérletei miatt.
Bár az ENSZ Biztonsági Tanácsa megtiltotta Észak-Koreának, hogy ballisztikus rakétákkal kísérletezzen, a mostani már a 15. volt az idén. Az észak-koreai vezetés emellett március végén azt állította, hogy új típusú interkontinentális rakétát is kipróbált, amelynek hatótávolsága 15 ezer kilométer.
A diktatorikus ország 2017-ben felfüggesztette az interkontinentális ballisztikus rakéták tesztelését és a kísérleti atomrobbantásokat. Kim Dzsongun észak-koreai vezető azonban figyelmeztetett, hogy országa mindkét tevékenységet újrakezdheti, miután a Donald Trump előző amerikai elnökkel folytatott, a nukleáris leszerelésről szóló tárgyalások zátonyra futottak.
A japán védelmi minisztérium közleményben megerősítette a hírt, és szintén azt állította, hogy ballisztikus rakétáról van szó, ám részleteket nem árult el.
Bár az ENSZ Biztonsági Tanácsa megtiltotta Észak-Koreának, hogy ballisztikus rakétákkal kísérletezzen, idén a mostani Phenjan 14. rakétatesztje. Az észak-koreai vezetés emellett március végén azt állította, hogy új típusú interkontinentális rakétát is kipróbált, amelynek hatósugara 15 ezer kilométer.
A kommunista állam 2017-ben felfüggesztette az interkontinentális ballisztikus rakéták tesztelését és a kísérleti atomrobbantásokat. Kim Dzsongun észak-koreai vezető azonban figyelmeztetett, hogy országa mindkét tevékenységet újrakezdheti, miután a Donald Trump, előző amerikai elnökkel folytatott, a nukleáris leszerelésről szóló tárgyalások zátonyra futottak.
Kim Dzsongun a hadsereg alapításának 90. évfordulója alkalmából rendezett díszszemlén beszélve hangsúlyozta: tekintettel az aggasztó politikai és katonai helyzetre gyorsított ütemben fejlesztik a hadsereg nukleáris fegyvertárát, amelyet egyúttal a nemzet erejének nevezett.
Legfontosabb szerepe az elrettentés, de Phenjan nem fog habozni bevetni őket, amennyiben alapvető érdekei sérülnek – fogalmazott Kim Dzsongun.
Tudósításában a KCNA – jóllehet képeket nem közölt – leszögezte, hogy a díszszemlén bemutatták a Hvaszong-17 interkontinentális ballisztikus rakétát, amelynek hatósugara 15 ezer kilométer.
Amerikai és dél-koreai tisztségviselők arra figyelmeztettek, a fegyvert Phenjan akár élesben is bevetheti, hogy kémműholdat juttasson el vele a világűrbe. Ez szakértők szerint az elmúlt öt év legnagyobb provokációja és az ENSZ vonatkozó határozatainak megsértése lenne.
Észak-Korea 2017-ben befagyasztotta az interkontinentális ballisztikus rakéták tesztelését és a kísérleti atomrobbantásokat. Ám miután zátonyra futottak a nukleáris leszerelésről szóló tárgyalások, amelyeket Donald Trump előző amerikai elnökkel folytatott, Kim Dzsongun arra figyelmeztetett, hogy országa mindkét tevékenységet újrakezdheti.
Az Egyesült Államok az újabb észak-koreai rakétakísérletet követően felszólította Phenjant, hogy hagyjon fel a provokálással, és kezdjen érdemi párbeszédbe a nemzetközi közösséggel - jelentette be az amerikai külügyminisztérium egyik szóvivője szerdán.
Észak-Korea szerda reggel ballisztikus rakétát lőtt ki a Japán-(Keleti-) tenger irányába.
A külügyi szóvivő Washingtonban ezután úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok elítéli az újabb kísérletet, amely szembemegy az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozataival.
Leszögezte, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett Dél-Korea és Japán védelme iránt, és külön méltatta a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítésére irányuló közös erőfeszítéseiket.
Az amerikai hadsereg indiai-csendes-óceáni parancsnoksága szerdán bejelentette, hogy az újabb rakéta kilövése “nem jelentett közvetlen veszélyt amerikai személyzetre, területre vagy Amerika szövetségeseire”, de szoros figyelemmel követi a fejleményeket.
A Szöul és Phenjan közötti feszültség csökkentését sürgette helyi idő szerint vasárnap kezdődött szöuli látogatásán Kína dél-koreai ügyekét felelős különmegbízottja.
Liu Hsziao-ming újságírók előtt kiemelte: a feszültség enyhítése mellett a feszültség okával is foglalkozni kell.
Kijelentette, hogy a felek “jogos és ésszerű” követeléseinek helyt kell adni, Twitteren pedig önmérsékletre szólított fel, valamint leszögezte: Peking minden olyan lépést ellenez, amely tovább élezheti a feszültséget a térségben.
Hozzátette: van lehetőség a vitás kérdések politikai rendezésére, amelyben Kína továbbra is “pozitív szerepet” kíván játszani, ám hangsúlyozta, hogy a rendezés jórészt Észak-Koreán és az Egyesült Államokon múlik.
Látogatása során a megbízott találkozik egyebek között Jun Szok Jol megválasztott dél-koreai elnökkel is.
Észak-Korea az idén már több alkalommal tesztelt nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákat. Washington és Szöul is attól tart, hogy a megrekedt nukleáris leszerelési tárgyalások közepette a kommunista állam ismét elkezdheti atomfegyverek tesztelését, amivel 2017-ben felhagyott.
Az Egyesült Államok további szankciókat sürget Phenjan ellen, ám Kína és Oroszország jelezte, hogy ellenzi őket, és humanitárius segélyeket sürgetett a nélkülöző észak-koreaiaknak.