tóth gabi
Így nyilatkozott az LMP korábbi pártelnöke.
Ha a baloldal nyert volna a választáson, kaotikus évek következtek volna Magyarországon – ezt Schiffer András, az LMP egykori alapítója mondta az M1-en. A visszavonult politikus szerint sok baloldali képviselő csak a saját megélhetéséért dolgozik a parlamentben. Legutóbb, néhány napja Karácsony Gergely nyilatkozott úgy, hogy szerinte is jó döntést hoztak a választók, amikor nem szavaztak bizalmat a baloldalnak – hangzott el az M1 Híradójában.
Az MSZP és az LMP is szociológiai értelemben megszűnt létezni, az ezekben a pártokban helyet foglaló politikusok a megélhetésükért küzdenek – összegezte véleményét az ellenzék állapotáról Schiffer András az M1 csütörtök reggeli műsorában.
A zöldpárt egykori alapítója szerint
„Továbbra is folyik az árulók keresése, továbbra is folyik a törvényeknek, a jogrendnek a delegitimálása, miközben az óriási bukásban azoknak is súlyos felelősségük van, akik fél évvel ezelőtt itt még feles alkotmányozásról hadováltak, gondolom most a negyedes alkotmányozáson törik a fejüket, tehát poénkodásnak jó róluk beszélni, csak közben fontosabb dolgok történnek az országban és körülöttünk” – fogalmazott az egykori képviselő.
Karácsony Gergely néhány napja azt nyilatkozta a Válasz Online-nak, hogy „nem biztos, hogy a választópolgárok rosszul döntöttek, amikor ennek az ellenzéknek most nem adtak felhatalmazást a kormányzásra”.
A főpolgármester a nagyinterjúban beismerte: az ő szerepe is megvan a választási vereségben, de szerinte
Erről állítólag januárban a választási kampány indulásakor Gyurcsány Ferenc egy baloldali egyeztetésen beszélt a Direkt 36 információi szerint, amit a Telex hozott nyilvánosságra. A baloldalt irányító politikus ugyanis a tőle korábbról megismert indulatos stílusban tette szóvá, hogy rossz irányba mennek a dolgok: „B…szd meg Gergő, te hoztad a nyakunkra ezt az embert, ez a te felelősséged.”
A DK első embere később sem tompított véleményén, már a választás éjszakáján Márki-Zay Pétert okolta a baloldal bukásáért.
Márki-Zay Péter hazugsággal vádolja a Direkt 36-ot. A baloldal korábbi miniszterelnök-jelöltje mindezt arra reagálva mondta az ATV-ben, hogy a portál hosszú cikkben mutatta be a baloldal választási kampányának kulisszák mögötti eseményeit.
A mostani vitát kiváltó epizód a Direk 36 tálalásában az volt, hogy 2021 októberében, az előválasztás második fordulója előtt egy nappal a polgármester leült beszélgetni két tanácsadóval. A találkozó végén pedig Márki-Zay kijelentette: nem kér a kampányszakemberek tanácsaiból. Mindezt arrogáns hangon közölte velük. „Kik vagytok ti? Nem tudtok semmit” – fogalmazott a lap szerint a politikus.
„Nem arról van szó, hogy nem akartam semmilyen formában együttműködni, de hogyha jelentkeznek egyes emberek azzal, hogy majd ők átveszik egy kampánynak a teljes szervezését, irányítását és én szálljak ki belőle, mint miniszterelnök-jelölt, akkor ezt köszönettel, de visszautasítottam. Arról nem beszélve, hogy itt nagyon sok lobbiérdek és üzletiérdek volt” – magyarázkodott a baloldal korábbi miniszterelnök-jelöltje.
Márki-Zay minderre úgy reagált: ez csupán egy történelmi hasonlat volt a részéről. Azt azonban megerősítette: van ehhez egy tökéletes programjuk, amihez egy alkotmányt is készítenének, de ebben az ellenzék sem tudott megállapodni, mert túl sok szempont viaskodott egymással.
Belső titkok kerültek nyilvánosságra néhány napja a sajtóban a baloldali pártok közötti feszültségekről. Állítólag Márki-Zay Péter hibát hibára halmozott a kampányban, nem fogadta meg a tanácsadók javaslatait. Gyurcsány Ferenc DK-elnök már decemberben és januárban is bírálta a baloldal közös miniszterelnök-jelöltjét a belső fórumokon. Aztán április 4-én már kidobta Márki-Zay Pétert arról az internetes felületről, amelyen addig a pártvezetők egymással tartották a kapcsolatot.
„Ha egy vidéki városban a Fidesz összegyűjti a legjobb embereit, akkor valószínűleg egy keresztrejtvényt nem tudnának megfejteni” – mondta korábban Márki-Zay Péter, aki a kampányban sorozatosan sértegette a vidéken élőket.
„Ha annyira fogyatékosok szegény fideszes propagandisták” – a fogyatékos kifejezést szitokszóként használta, amit magánszemélyek és szakmai szervezetek is kikértek maguknak. És a baloldalnak is egyre kínosabbá vált ez a viselkedés.
Erről írt terjedelmes cikkében a Telex.hu. A portál ugyanakkor kiemelte: több DK-s politikus szerint tavaly év végén egyre több ellenzéki politikus kereste meg Gyurcsány Ferencet azzal, hogy Márki-Zay ámokfutásával kezdeni kell valamit.
A volt miniszterelnök pedig nem maradt tétlen: létrehozott egy „Elnökök” nevű zárt levelezési csoportot a Signal üzenetküldő alkalmazásban. Ezen keresztül kommunikáltak a baloldali pártok vezetői és Márki-Zay Péter is. Gyurcsány Ferenc itt rendre is utasította Márki-Zay Pétert, akinek akkor azt írta, idézem: „a kapitány, légy szíves, vezessen, és ne ócsárolja azokat, akiket vezetnie kell”.
Márki-Zay Péter mögött egyetlen baloldali politikus sem állt színpadra a választás éjszakáján.
A közös kiállás hiánya a sajtóban az ellenzéki egység teljes szétesésének szimbóluma lett – írta napokban a Telex. A lap kiemeli: már a választási vereség után, másnap megbomlott az utolsó olyan platform is, ahol Márki-Zay Péter és az ellenzéki pártok vezetői együtt voltak jelen. Az „Elnökök” elnevezésű Signal-csoportban ugyanis április 4-én Márki-Zay kapott egy értesítést, miszerint „Gyurcsány Ferenc eltávolította önt ebből a csoportból”.
A Nézőpont Intézet elemzője, Rotyis Bálint a kiszivárgott információk kapcsán elmondta,
Szerinte Gyurcsány Ferenc mindig több lépéssel politikustársai előtt jár, így képes mindent a saját érdekeinek alárendelni.
„Minden olyan politikus vagy párt, amelyik a jövőjét a baloldalon képzeli el, és mindezt úgy, hogy közben Gyurcsány Ferenccel kíván szövetségre lépni, annak le kell vonnia a tanulságot Márki- Zay Péter esete kapcsán, hogy aki Gyurcsány Ferenccel összefog, az a saját politikai karrierjét, a saját jövőjét is Gyurcsány Ferenc kezébe teszi, és Gyurcsány Ferenc olyan politikus, aki bármikor képes egyik napról a másikra megszabadulni korábbi szövetségeseitől” – fogalmazott az elemző.
Rotyis Bálint szerint a mostani eset is azt bizonyítja, hogy Gyurcsány kezében összpontosul a politikai hatalom a baloldalon. Az elemző úgy látja: a DK elnöke a szövetségeseitől képes azonnal megválni, ha szerinte károssá vagy hasztalanná váltak.