tóth gabi
Megvan a megoldás, amellyel Magyarország nem sért semmilyen uniós szankciós intézkedést.
Megvan a megoldás, amellyel Magyarország nem sért semmilyen uniós szankciós intézkedést, és mégis biztosítani tudja az ország földgázellátásának biztonságát – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Luxembourgban, az uniós tagországok külügyminiszterei ülésének szünetében hétfőn.
Szijjártó Péter magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: Magyarország nem engedi meg senkinek sem, hogy a háború árát a magyar emberekkel fizettessék meg.
„Magyarország energiaellátásának biztonsága szempontjából semmilyen kompromisszumra nem vagyunk hajlandóak” – fogalmazott a miniszter, majd hozzátette: a kőolaj- és földgázimportra vonatkozó szankciók a magyar gazdaságot leállítanák, aránytalan károkat okoznának Magyarország számára.
Nyolc és félmilliárd köbméter gázt importálunk évente Oroszországból és naponta körülbelül húszezer tonna kőolaj érkezik. Amíg valaki nem tudja azt mondani, hogy ezt tudja biztosítani, addig világossá kell tenni, hogy Magyarország energiaellátásának biztonságában semmilyen kompromisszumra nem vagyunk hajlandóak.
A hétvégén a médiában elég komoly vita folyt a földgázért rubelben való fizetésének kérdésében. Szijjártó Péter elmondta, hogy erre meg van a megoldás, mellyel nem sértünk semmilyen szankciós intézkedést, ám mégis biztosítjuk Magyarország földgáz-ellátásának biztonságát.
A technikai részleteket éppen most dolgozza ki az MVM leányvállalata, a CEEnergy és a Gazprom leányvállalata, a Gazprom Export. A helyzet ugyanis az, hogy a Magyarországra irányuló, Oroszországból induló földgázszállításról ez a két vállalat kötött szerződést – magyarázta a külügyminiszter.
Majd hozzátette, hogy ez a két cég kétoldalú megállapodást kötött, és ebben a szerződésben az Európai Unió semmilyen módon nem vett részt, és mivel az összes többi ország, akinek van szerződése ez ügyben az oroszokkal – minden bizonnyal másfajta szerződést kötött –, ezért mi semmilyen szükségét nem látjuk annak, hogy az Európai Unió bármilyen közös fellépést, vagy koordinált pozíciót hozzon létre ebben a kérdésben.
Szijjártó Péter jelezte, hogy a tavaly megkötött szerződésben is kikötésre került az a lehetőség, hogy a fizetés tekintetében át lehet térni más pénznemre az euróhoz képest.
– fejtette ki Szijjártó Péter.
Majd hozzátette: „Tehát mi euróban fizetünk, az eurónak a konvertálását a Gazprom Bank végzi, és ez az összeg kerül kifizetésre a Gazprom Exportnak”.
Ez a megoldás semmilyen szankciós intézkedést nem sért, mégis olyan módon teljesíti a kifizetést, amely a szállító új igényeinek megfelel.
Magyarország az energiaellátását a jövőben is biztosítani fogja, így nem szavaz meg olyan javaslatot, mely akár a kőolaj-, akár a földgázszállításokra vonatkozó szankciókat tartalmazna – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Luxembourgban, az uniós tagországok külügyminiszterei ülésének szünetében hétfőn.
Szijjártó Péter magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: Magyarország nem engedi meg senkinek sem, hogy a háború árát a magyar emberekkel fizettessék meg.
„Magyarország energiaellátásának biztonsága szempontjából semmilyen kompromisszumra nem vagyunk hajlandóak” – fogalmazott a miniszter, majd hozzátette: a kőolaj- és földgázimportra vonatkozó szankciók a magyar gazdaságot leállítanák, aránytalan károkat okoznának Magyarország számára.
Az Oroszországból származó energiahordozóknak az orosz fizetőeszközben, rubelben történő kifizetésére vonatkozóan közölte: megvan a megoldás, amellyel
Elmondta, az illetékes vállalatok szerződéseinek módosítása zajlik, noha azokban már szerepel, hogy a kifizetések tekintetében át lehet térni az eurótól eltérő pénznemre.
Kijelentette: a megoldás semmilyen uniós szankciós intézkedést nem sért. A kétoldalú szerződések birtokában Magyarország nem látja szükségét annak, hogy az Európai Unió bármilyen közös fellépést, összehangolt pozíciót hozzon létre a kérdésben – szögezte le.
Közölte továbbá, a földgáz- és kőolajszállítás uniós szankciók alóli mentessége mostantól nem csak az uniós tagországokra, hanem a tagjelölt országokra, köztük a Nyugat-Balkán országainak jelentős részére is vonatkozik. A miniszter elmondta, a további fegyverszállításátokra vonatkozó ukrán igénynek sok európai uniós ország meg akar felelni.
Mivel a brüsszeli intézmények támogatják az ukrán igényt, a tanácskozáson az a döntést született, hogy az európai békekeret költségvetési összegét az EU újabb 500 millió euróval megnöveli.
Magyarország nem akadályozta meg a döntést és nem akadályoz meg más országokat abban, hogy fegyvereket szállítsanak Ukrajnába, de kitart azon álláspontja mellett, hogy nem szállít fegyvereket, és nem engedi át területén más országok fegyverszállítmányait közvetlenül Ukrajnába – húzta alá.
Kijelentette:
Márpedig, ha Magyarország fegyvereket szállítana, vagy fegyverszállítmányokat engedne át területén, az súlyosan veszélyeztetné az ország és a magyar emberek biztonságát – emelte ki a külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó Péter az osztrák kancellár, Karl Nehammer hétfői moszkvai látogatására vonatkozóan azt mondta: minden Oroszországgal történő kapcsolatfelvételnek örülni kell, mert a személyes kapcsolatfelvételek a diplomácia továbbélését biztosítják, és reményt adnak arra, hogy egy idő után diplomácia úton a háborúnak véget lehet vetni.
Boris Kollár szlovák házelnök vasárnapi kijelentésére, mely szerint a magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök azt tervezi, hogy „felparcellázza” Szlovákiát, Szijjártó Péter azt mondta: mindkét ország az Európai Unió tagjakén azon dolgozik, hogy a kétoldalú kapcsolatrendszer minél jobb legyen és erősítsék egymást, valamint az Európai Uniót.
Magyarország szeretné megőrizni mindazokat a vívmányokat és sikereket, amelyeket a két ország a kétoldalú kapcsolatokban elért, és azt, hogy ezek a kapcsolatok a jövőben még jobbak legyenek – tette hozzá Szijjártó Péter.