kulcsár edina
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) legfrissebb adatai szerint átlépte a hárommilliót a kormánypártokat támogatók száma, mivel a levélszavazzással és az átjelentkezéssel szavazók voksait folyamatosan összesítik.
A szombat délutáni adatok szerint így már 3 004 728 szavazat érkezett a Fidesz-KDNP országos listájára. Ez 54,61 százaléknak felel meg, ami arányaiban még a 2010-es, földcsuszamlásszerű jobboldali győzelmet is felülmúlja.
Mint ismert, negyedik országgyűlési győzelmét aratta a Fidesz–KDNP vasárnap. A pártszövetség 2010-ben még a kétfordulós választási rendszerben került kormányra, azt követően, 2014-ben az ellene önállóan induló baloldali pártokkal szemben győzött, 2018-ban a részlegesen, míg idén a teljesen egyesült baloldalt győzte le.
A kormánypártok győzelmével szemben a választáson közösen induló baloldal történelmi bukást könyvelhetett el, mivel a hatpárti (DK, MSZP, Jobbik, LMP, Párbeszéd és Momentum) választási koalíciónak, az Egységben Magyarországért országos listájának a támogatottsága
még a kétmilliót sem érte el, jelenleg 1 867 994 szavazatot kaptak, ami 33,95 százalékos eredményt jelent.
A szavazatszámok változása azért történhet meg, mert a múlt vasárnapi voksoláson lehetőség volt arra, hogy az a választópolgár, aki nem a lakóhelyén tartózkodott, egy másik magyarországi településen adhassa le voksát. Mivel az átjelentkezéssel szavazók is a saját lakóhelyük szerinti képviselőkre szavaztak, ezeket a voksokat el kell juttatni a választók lakóhelye szerinti választókerület meghatározott szavazókörébe. Ugyancsak lehetőség volt arra, hogy a nem Magyarország területén tartózkodó választók a 145 külképviselet egyikén adják le szavazatukat, szintén a lakóhelyük szerinti választókerület jelöltjeire. Ezeket a szavazatokat pénteken kezdték el összegyűjteni, és átadni az egyéni választókerületi választási irodáknak.
Megbüntették az érvénytelen szavazásra buzdító Soros-szervezeteket
A Nemzeti Választási Bizottság több civil szervezetet is megbírságolt, mert azok érvénytelen szavazásra buzdítottak a gyermekvédelmi népszavazáson
– írja az MTI. A népszavazási kampányban ugyanis ez törvénytelenségnek, pontosabban visszaélésszerű joggyakorlásnak számít.
A fent említett civil szervezeteket fejenként 176 400 forint pénzbüntetést kaptak. Nevezetesen
az Amnesty International Magyarország, az Artemisszió Alapítvány, a Szivárvány Misszió Alapítvány, a Háttér Társaság, a Labrisz Leszbikus Egyesület, a Magyar Aszexuális Közösség, a Magyar Helsinki Bizottság, az Atlasz Leszbikus, Meleg, Biszexuális Transznemű és Queer Sportegyesület, a PATENT Patriarchátust Ellenzők Társasága Jogvédő Egyesület, a noÁr mi vagyunk! Nonprofit Kft., a Prizma Transznemű Közösség, a Szimpozion Egyesület, a Szivárványcsaládokért Alapítvány, a Társaság a Szabadságjogokért és a Transvanilla Transznemű Egyesület
szegték meg a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét.
Az NVB az Amnesty International Magyarországot ugyanezért egy másik kifogás elbírálása során
további hárommillió forint bírság megfizetésére kötelezte.
Egy másik fellebbezést alapján arról döntöttek, hogy a Budapest VIII. kerület 53. számú szavazóhelyiségében működő szavazatszámláló bizottság (szszb) megsértette a választás tisztaságának megóvása alapelvét, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét.
A szavazatszámláló bizottság egyik tagja a személyi azonosság ellenőrzése közben azt kérdezte, kérnek-e a választópolgárok népszavazási szavazólapot, mert „aki nem kér, annak feleslegesen nem adok lapot”.
Az szszb-tagok csupán tájékoztató funkciót látnak el, így a szavazólapot mindenképpen, kommentár nélkül biztosítania kellett volna.
Gyurcsány elismerte, hogy Márki-Zay akalmatlan volt
Értékelte az országgyűlési választások végeredményét Gyurcsány Ferenc. A Demokratikus Koalíció elnöke szombat délelőtt tartott beszédében elismerte, hogy a baloldal az elmúlt harminc év legsúlyosabb vereségét szenvedte el. Emellett a pártelnök Márki-Zay Pétert, a szivárványkoalíció közös miniszterelnök-jelöltjét is kritizálta, ugyanakkor megvédte a csúfosan leszerepelt Jobbik elnökét, Jakab Pétert.
– Az elmúlt harminc év legsúlyosabb vereségét szenvedte el ez az oldal. A vereség megrendítő – közölte Gyurcsány Ferenc szombat délelőtt tartott, az országgyűlési választást értékelő beszédében.
Mint ismert, a kormánypártok elsöprő győzelmével szemben a választáson közösen induló baloldal történelmi bukást könyvelhetett el, mivel a hatpárti (DK, MSZP, Jobbik, LMP, Párbeszéd és Momentum) választási koalíció jelen állás szerint mindössze 55 képviselői hellyel rendelkezik, és a korábbiakhoz képest közel egymillió szavazót vesztettek el.
Ennek ellenére a Demokratikus Koalíció elnöke szerint nem kell feladni az összefogás gondolatát. Gyurcsány úgy fogalmazott, hogy
aki azt állítja, hogy jobb lett volna szétmenni, az semmit nem ért a magyar választási rendszerből.
– Demoralizálja a sereget, ha valaki utólag azt mondja, hogy az ellenzék nem is igazán akart győzni – jelentette ki Gyurcsány, utalva Márki-Zay Péternek egy korábbi kijelentésére, amikor a szivárványkoalíció kormányfőjelölte azt mondta, a hat párt egyes vezetői nem álltak be mögé teljes meggyőződéssel.
Továbbá a pártelnök védelmébe vette a Jakab Péter vezette Jobbikot is, mivel szerinte megalapozatlan az a vád, hogy az egykori radikális párt többet vitt, mint hozott a baloldali összefogás számára.
Megjegyzendő, hogy a Jobbik a 2018-as választással ellentétben egyetlen egyéni körzetet sem tudott megnyerni, és elvesztették a mandátumaik kétharmadát.
A tavaly ősszel lezajlott baloldali előválasztásról és a miniszterelnök-jelölti versenyről szólva Gyurcsány felhívta a figyelmet arra, hogy annak nagyon sok tanulsága van, amit érdemes levonni, mielőtt esetleg azt újra használnák.
– Az előválasztási kormányfőjelölt-választás kiveszi a jelölés jogát abból a világból, amelynek a feladata lesz a megválasztás, azaz a pártokéból – emlékeztetett Gyurcsány.
Mindez rámutat arra, hogy ha a baloldal megnyerte volna a választást, akkor Márki-Zay Péternek, a közös miniszterelnöknek saját párt nélkül rendkívül szűk mozgástere lett volna a saját elképzeléseinek véghezvitelére.
Emellett szóba került, hogy Márki-Zay Péter – akinek a nevét a beszéde során egyszer sem ejtette ki a DK elnöke – korábban többször is a baloldal leváltásáról beszélt, amit Gyurcsány öngyilkosságnak nevezett, mivel képtelenségnek tartja, hogy egy leendő miniszterelnök-jelölt ezt az ambíciót tűzze ki, miközben a baloldalt kellene győzelemre vezetnie.
Valójában egyvalaki mondta, hogy ezzel a háttérrel ez a jelölt alkalmatlan. Dobrev Klára mondta ezt
– emlékeztetett Gyurcsány.
A múlt vasárnap lezajlott országgyűlési választás óta folyamatosak az üzengetések a baloldalon, Gyurcsány Ferenc már a választás éjszakáján Márki-Zay Pétert jelölte meg a kudarc okozójának, ahogy Jakab Péter is a hódmezővásárhelyi polgármestert okolta a bukásért, miközben Márki-Zay azt állította, Gyurcsány a Fidesz legnagyobb fegyvere.
A DK-t vagy a Párbeszédet juttathatja plusz egy országgyűlési mandátumhoz Márki-Zay Péter, attól függően, hogy átveszi-e, és ha igen, átadja-e a saját megbízatását. Az biztos, hogy Karácsony Gergely helyére Szabó Rebeka ül be a parlamentbe, míg a mandátumáról lemondó Dobrev Klára a jobbikos Végh Noéminak engedi át képviselői helyét. Mindeközben Márki-Zay Péter megerősítette, hogy a csúfos választási kudarc ellenére pártot alapítana.
A baloldal közös listájának második helyén álló Dobrev Klára, illetve a harmadikon szereplő Karácsony Gergely már korábban közölte, hogy a választások után nem veszik át országgyűlési mandátumukat. Dobrev szerint bár itthon is sok a teendő, inkább megtartja EP-képviselőségét,
Karácsony pedig csak abban az esetben ült volna be egy hónapra a parlamentbe, ha a baloldal győz a választáson.
A főpolgármesternek erre úgy lett volna lehetősége, hogy a mandátumot nyert országgyűlési képviselőknek a jogszabályok alapján harminc napon belül kell az összeférhetetlenségüket megszüntetni. Karácsony szavai szerint „tiszavirág-életű mandátumát” arra használta volna, hogy benyújtson egy budapesti és agglomerációs ügyeket rendező, Magyarország szíve nevű törvényjavaslatot.
Nyilatkozatai alapján a baloldali listát vezető, bukott miniszterelnök-jelölt szintén nem lesz az Országgyűlés tagja, Márki-Zay Péter Hódmezővásárhely polgármestere marad.
A Magyar Nemzet baloldali forrásai egyelőre nem tudták megmondani, hogy pontosan kikre szállnak a nevezett mandátumok. Elmondásuk szerint az biztos, hogy
Karácsony Gergely átveszi az országgyűlési mandátumát, amit Szabó Rebekának ad át, így a zuglói alpolgármester lesz helyette országgyűlési képviselő.
Dobrev Klára nem veszi át a mandátumát, mivel akkor le kellene mondania az EP-képviselőségről, így viszont a közös lista ugrik egyet előre – magyarázták forrásaink.
Mivel a baloldali összefogás listája 38 képviselői helyet szerzett, így
a 39. helyen szereplő jobbikos Végh Noémi juthat be a parlamentbe.
A nagy kérdés az, hogy Márki-Zay átveszi-e, és ha igen, akkor átadja-e a felhatalmazását. Amennyiben nem veszi át, akkor a baloldali képviselőjelöltek megint csak egyet ugranának előre a közös listán, így a negyvenedik helyen álló DK-s politikus, Manhalter Dániel juthatna országgyűlési képviselői helyhez.
Ha azonban Márki-Zay átveszi és átadja mandátumát, azt a korábbi ellenzéki megállapodás szerint egy párbeszédes politikus részére kellene megtennie. Forrásaink szerint ez Kocsis-Cake Olivio vagy Dorosz Dávid lehet.
Mindeközben Márki-Zay Péter megerősítette, hogy a csúfos választási kudarc ellenére pártot alapítana. A baloldal bukott miniszterelnök-jelöltje a Partizánnak adott interjúban úgy fogalmazott, hogy nem távozhat a politikából, mert sok százezer ember van, aki összefogott, és erre nagy szükség van, mert nehéz idők jönnek. Később az ATV-ben is közölte, hogy új pártot alapít, szerinte ezzel még tartozik azoknak a fiataloknak és jobboldaliaknak, akik segítették őt az elmúlt hónapokban.