kulcsár edina
A rezsicsökkentési programnak köszönhetően a hazai árak változatlanok. Tehát továbbra is a magyar családok fizetik a legalacsonyabb tarifákat az EU-ban .
Európa-szerte emelkednek a lakossági gázárak. A rezsicsökkentési programnak köszönhetően a hazai árak változatlanok. Tehát továbbra is a magyar családok fizetik a legalacsonyabb tarifákat az EU-ban – írta közösségi oldalán Hortay Olivér, a Századvég Gazdaságkutató energiapolitika üzletágának vezetője a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal februári ár-összehasonlító vizsgálatára hivatkozva.
A képre vagy ide kattintva nagyobb méretben is megtekintheti a grafikát (Fotó: hirado.hu)
Budapesten a lakossági fogyasztók által fizetendő villamos energia átlagára 10,34 eurócent/kWh volt, amely a vizsgált fővárosok listájában a második legkedvezőbb.
A magyar fogyasztók 60 százalékkal fizettek kevesebbet az áramért az uniós átlagnál.
A képre vagy ide kattintva nagyobb méretben is megtekintheti a grafikát (Fotó: hirado.hu)
Budapesten a földgáz lakossági átlagára 2,79 eurócent/kWh volt, amely a felmérésben szereplő fővárosok között a legolcsóbb.
Az idei év elején az európai energiaárak meglehetősen változékonyan alakultak a tőzsdéken, az ingadozás pedig a felhasználók által fizetett árakba is begyűrűzött, de a magyar lakosság védett az ilyen piaci árhullámokkal szemben, mivel Magyarországon az egyetemes szolgáltatást igénybe vevő fogyasztók által fizetett villamos energia – és földgáz árát jogszabályok tartják fixen.
A magyar lakossági fogyasztók 2022 januárjában is a legalacsonyabb rezsiárakkal kalkulálhattak. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálata szerint a földgáz átlagára továbbra is Budapesten a legalacsonyabb. Berlinben egy hónap alatt 133 százalékos lakossági földgázár-növekedés regisztráltak - írja a hivatal közleményében.
A MEKH nemzetközi sztenderdek alapján kidolgozott havi ár-összehasonlítása az európai fővárosok villamosenergia- és földgázárait mutatja be.
A vizsgálat adatai alapján kiszámított végfelhasználói árinformációk szerint januárban is Európa legalacsonyabb energiaáraival kalkulálhattak a magyar lakossági fogyasztók.
A MEKH januári nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálata szerint Budapesten a lakossági fogyasztók által fizetendő villamos energia átlagára 10,32 eurócent/kWh volt, amely a vizsgált fővárosok listájában a második legkedvezőbb.
Januárban több európai fővárosban is kiugróan nőttek a lakosság által fizetendő villamosenergia-árak. Bukarestben a decemberi 26,36 eurócent/kWh-ról 38,38 eurócent/kWh-ra nőtt az ár, ami csaknem 46 százalékos növekedés. Brüsszelben 24%-os, Stockholmban 25%-os, Berlinben 38%-os lakossági villamosenergiaár-növekedést regisztráltak.
2022 januárjában Budapesten a földgáz lakossági átlagára 2,79 eurócent/kWh volt, amely a felmérésben szereplő fővárosok között a legolcsóbb. Ezzel szemben a 27 uniós tagállam fővárosában fizetendő lakossági földgázárak átlaga januárban 11,99 eurócent/kWh volt, ami több mint négyszerese a magyar árnak. Egy hónap alatt – decemberről januárra – Bécsben 40, Berlinben 133, Bukarestben 45 százalékkal nőtt a lakossági földgáz ára.
Magyarországon a rezsicsökkentés eredményeként az egyetemes szolgáltatást igénybe vevő fogyasztók által fizetett villamos energia – és földgáz árát jogszabályok rögzítik és tartják fixen, azaz a magyar lakosság védett a piacokon kialakult áremelkedésekkel szemben.
Módszertani háttér: Az alkalmazott módszertan szerint az osztrák szabályozó hatóság, az Energie-Control Austria és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által megbízott cég, a finn VaasaETT az érintett országok szolgáltatóinak és szabályozó hatóságainak adatait felhasználva gyűjti össze a végfelhasználói árinformációkat. A vizsgálat a 27 európai uniós főváros, valamint Belgrád és London áradatait hasonlítja össze. A vizsgált fogyasztók a fővárosok átlagfogyasztói, vagyis az egyes fővárosokra jellemző átlagos fogyasztási mennyiséggel és jellemzőkkel rendelkező fogyasztók. A módszertan szerint a végső ár a területi szolgáltató standard és a versenypiaci ajánlata, valamint a legfőbb versenytárs ajánlatának részesedésekkel súlyozott átlagából alakul ki.