kulcsár edina
Budai Gyula fideszes országgyűlési képviselő úgy tudja: a BKV vezérigazgatója is jelen volt, amikor az MSZP ex-minisztere, Baja Ferenc 30 millió forintos vesztegetési pénzt vett át.
A Központi Nyomozó Főügyészség megalapozott gyanúja szerint 2016-ban az MSZP-s Tóth Csaba országgyűlési képviselőként követett el korrupciós bűncselekményt. Budai Gyula fideszes országgyűlési képviselő úgy tudja: a BKV vezérigazgatója is jelen volt, amikor az MSZP ex-minisztere, Baja Ferenc 30 millió forintos vesztegetési pénzt vett át. Ez a maffiabaloldal! – jelentette ki a kormánypárti politikus.
A nyomozók szerint Tóth Csaba, mint Budapest 14. kerületének országgyűlési képviselője a zuglói fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére olyan gazdasági társaságot keresett, amely hajlandó volt a nyereség felének visszaosztására.
Ügyészségi tájékoztatás szerint Tóth Csaba tagadta a bűncselekmények elkövetését és panasszal élt a gyanúsítás ellen.
Mint azt a hirado.hu is megírta: Tóth Csaba és a szintén szocialista Horváth Csaba 2016-ban a Zuglóban tervezett fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére kerestek egy gazdasági társaságot, amellyel túlárazott vállalkozói díjban állapodtak meg, és a nyereség felére igényt tartottak. A Magyar Nemzet értesülései szerint Fuzik Zsolt, a zuglói parkolási cég egyik vezető munkatársa, a nyomozók előtt részletesen beszámolt arról, hogy ki, mikor, milyen összegű korrupciós pénzt kapott a SIS Parking Kft. profitjából. A férfi vállalta a hazugságvizsgálatot is. A poligráf szerint Fuzik igazat mondott, amikor a bűncselekmények részleteiről beszélt. A kifizetéseket fiktív számlák kibocsátásával fedezte a SIS Parking Kft.
A gyanú szerint két további szocialista képviselő is érintett a korrupciós botrányban: Baja Ferenc harminc-, Molnár Zsolt pedig negyvenmillió forintot vett át egy BKV-s közbeszerzés nyomán. Megírtuk: Baja Ferenc Karácsony Gergely főpolgármester informatikai tanácsadójaként kérte a vesztegetési pénzt. Karácsony Gergely szerint az ügy csupán kampányfogás. Azt a nyomozóhatóságokra bízza, hogy a tanúvallomásnak mi a valóságalapja és szerinte Horváth Csabának és Molnár Zsoltnak még most is helye van az ellenzéki listán.
Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója tudott arról, hogy Baja Ferenc volt MSZP-s miniszter Karácsony Gergely főpolgármesterre hivatkozva kért 30 millió forintot Fuzik Zsolttól. Ez a maffiabaloldal! – jelentette ki Budai Gyula a Facebook-oldalán. Mint a Fidesz országgyűlési képviselője fogalmazott, Bolla jelen volt azon a találkozón, amikor Fuzik először találkozott Baja Ferenccel. Tudomása szerint Baja Karácsony Gergely megbízásából tárgyalt Fuzik Zsolttal a BKV-SYS IT közötti szerződés fennmaradásáról.
Igazat mondott Fuzik Zsolt, amikor azt állította, hogy Horváth Csaba zuglói polgármester és társa a kerületi parkolási bevételekből származó nyereség felére tartott igényt. A Magyar Nemzet értesülései szerint ezt erősítette meg a frissen készített poligráfos vizsgálat. A konzervatív napilap úgy tudja: a szocialista politikus még háromszor hárommillió forintot is kapott. A pénzt mindig egy Kálvin téri kávézóban vette át.
Fuzik Zsolt, a SIS Parking Kft. egyik vezetője vállalta a hazugságvizsgálatot. A Magyar Nemzet úgy tudja: a poligráf szerint igazat mondott, amikor a nyomozók előtt a zuglói parkolási biznisz körüli vesztegetésekről vallott.
Az ügy előzményéhez tartozik: a Magyar Nemzet megszerezte Fuzik Zsolt korábban tett terjedelmes vallomásának egyes részleteit. Eszerint Fuzik személyesen adta át a vesztegetési pénzeket Horváth Csabának, Zugló szocialista polgármesterének és társának. A hirado.hu is megírta: a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) közleménye szerint 2016-ban Horváth Csaba – aki akkor a Fővárosi Közgyűlés szocialista tagja volt – a társával Zuglóban, a tervezett fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére kerestek egy gazdasági társaságot, amelytől a nyereségük felére tartottak igényt.
A KNYF beszámol arról is, hogy „mindezen túlmenően, 2017 szeptemberében egy helyi politikus azzal kereste meg ugyanezen céget, hogy havi 3 millió forintért cserébe nem fogja a befolyását a cég ellenében érvényesíteni. A gyanúsított ennek kapcsán legalább három alkalommal vett át alkalmanként 3 millió forint készpénzt.”
A pénzek átadásáról Fuzik így vallott a rendőrségen: „személyesen én adtam át a pénzt”. Hozzátette: „Biztos vagyok benne, hogy a pénzek átadásában senki más nem vett részt rajtam kívül.”
Fuzik elmondta a nyomozó hatóságoknak, hogy a vesztegetési pénzt a SIS Parking Kft. hamis számlák beállításával gazdálkodta ki. „Ez a folyamat 2019 őszén ért véget, eddig az időpontig […] Horváth Csabának 3-4 alkalommal adtam át összesen kb. 10-12 millió forintot. Horváth Csaba autóval a Kálvin tér közelében, a Múzeum utcában levő Café Company kávéházhoz jött, ott adtam át neki a pénzt. Azt is mondta, hogy ha főpolgármester lesz, akkor ezt külön is viszonozni fogja, hogy azon felül is adtam neki pénzt, ami az alapmegállapodás volt” – mondta Fuzik a hatóságoknak. A Magyar Nemzet úgy tudja, az ügyben más szocialista politikus is érintett.
Mint azt a Hirado.hu is megírta, a botrány szerdán reggel robbant ki, amikor a Központi Nyomozó Főügyészség 12 ügyésze és a Nemzeti Nyomozó Iroda harminc nyomozója egy időben, kilenc helyen tartott házkutatást. A nyomozók Horváth Csaba lakását és a zuglói önkormányzatot is átvizsgálták. Dokumentumokat és adathordozókat is lefoglaltak.
A Központi Nyomozó Főügyészség befolyással üzérkedés és más bűncselekmények kapcsán gyanúsítottként hallgatta ki a kerületvezetőt és egy politikustársát. Horváth nem tett vallomást, és a gyanúsítás ellen panasszal élt, a továbbiakban szabadlábon védekezhet. A politikus az esettel kapcsolatos közleményében a „rezsim” üldözöttjeként hivatkozik saját magára.
A Magyar Nemzet úgy tudja, az ügyben más szocialista politikus is érintett.
Sajtóhírek szerint az ügy alapja, hogy 2021 nyarán a NAV bevetési egysége a Terrorelhárítási Központ segítségével országszerte nyolcvan helyszínen csapott le bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanújával. Ekkor harmincöt embert kihallgattak, három gyanúsítottat pedig azonnal le is tartóztattak. A gyanú szerint 19 milliárd forint értékben bocsátott ki fiktív számlákat a SYS IT Services Kft. és a cég alá tartozó harminc további gazdasági társaság. Ennek az ügynek az egyik gyanúsítottja Fuzik Zsolt, aki Horváth Csaba ügyében is érintett. A gyanú szerint 4 milliárd forintnyi kár érhette a költségvetést.