"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2022.03.02.

A kormány biztosítja az ukrajnai menekültek egészségügyi ellátását is

A kormány a Magyarországra érkező ukrajnai menekültek egészségügyi és kórházi ellátását is biztosítja - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerdán.

Szerző Ripost

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház tagkórházainak munkatársai a határátlépő helyek közelében kialakított regisztrációs pontokon szükség szerint a menekültek egészségügyi ellátását és koronavírus-tesztelését is elvégzik.

Egészségügyi csapatokat állítottak fel Vásárosnaményban, Fehérgyarmaton és Tarpán, amelyek 24 órás szolgálatot teljesítenek és segítik a regisztrációs pontok munkáját. Az egészségügyi pontok számát szükség szerint bővítik - tették hozzá.

Magyarország járványügyi biztonságának fenntartásáért a menekültek fogadásakor a járványügyi szempontok figyelembevételével járnak el. A határátlépő helyek közelében kialakított regisztrációs pontokon alap- egészségügyi ellátást és koronavírus-tesztelést végezve segítik a menekültek fogadását.

Kitértek arra, hogy az egészségügyi csoportok tagjai tapasztalatot szereztek korábban Covid-ellátásban is. Minden Magyarországra belépő menedékkérőn lázmérést végeznek, ellenőrzik, hogy érvényes-e a koronavírus elleni védőoltásról szóló igazolvány, és fertőzés gyanújának fennállása esetén gyorstesztet végeznek. Ha a menedékes oltatlan vagy utolsó oltása régi, felajánlják neki a védőoltást. Amennyiben a menedékes lázas, hasmenéses panaszai vagy egyéb fertőző betegségre utaló tünetei vannak, helyszíni kislabort végeznek és elkülönítik a biztos diagnózisig. Fertőző betegség esetén a közvetlen kontaktokat is elkülönítik - ismertették.

Közölték azt is, hogy a határ menti kórházak felkészültek, és szükség esetén a menekültek egészségügyi intézményi elhelyezésekor - az alapbetegségüktől függően - az intézményeket az Országos Kórházi Főigazgatóság jelöli ki. Folyamatban lévő terápiás beavatkozásokat - amennyiben a menedékes jelzi - a beteg általános állapotától és az orvosi szükségességtől függően folytatnak, erről a helyszínen dolgozó orvosok döntenek.

Mobilgyógyszertárakból biztosítják minden betegnek a rendszeresen szedett életmentő gyógyszereit. Amennyiben antibiotikum, fájdalom- és lázcsillapító szükséges, azokat az állami egészségügyi tartalékból adják, és biztosított a menekülteknek kijelölt tartózkodási helyen az orvosi és gyógyszerellátottság.

Kitértek arra, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma is gyűjti az adományokat. A minisztérium és valamennyi háttérintézményének munkatársai önkéntesen vállalnak részt a segélyakcióban - írták.

A magyar emberek segítőkészsége óriási, Magyarország most is jól vizsgázik nemzeti összefogásból - mondta az államfő a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában szerdán az ukrajnai háború menekültjeinek nyújtott magyarországi segítséggel összefüggésben.

Áder János kiemelte: a magyar emberek az elmúlt évtizedekben többször tettek tanúbizonyságot óriási segítőkészségről, akár természeti katasztrófa, akár háborús konfliktus, akár járvány miatt bajba került embereknek kellett segíteni.

Úgy fogalmazott: a „nemzeti összefogásnak országon belül és határon túl is komoly hagyománya van Magyarországon”, ebből a „magyar emberek kivétel nélkül mindig jól vizsgáztak”. Hozzátette: „erre joggal büszkék lehetünk”.

Az államfő és felesége magánvagyonából egymillió forintot ajánlott fel a menekültek megsegítésére. A köztársasági elnök mindenkit arra kért, a „kipróbált”, a segítségnyújtásban nagy tapasztalattal bíró segélyszervezeteken keresztül adakozzon, hogy a segítség biztosan célba érjen.

Elmondta: a segítségnyújtást a Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanács (NHKT) fogja össze, a munkában döntő szerepe van a hat nagy karitatív szervezetnek, a Katolikus Karitásznak, a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak, a Magyar Vöröskeresztnek, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek, a Magyar Református Szeretetszolgálatnak és a Baptista Szeretetszolgálatnak.

Áder János megköszönte a segélyszervezeteknek, a katonáknak, a rendőröknek, az önkormányzatoknak, a kormányhivataloknak és a katasztrófavédelem munkatársainak az elmúlt napokban végzett munkájukat. Ugyancsak köszönetet mondott az adakozó magánembereknek és vállalkozóknak, kiemelve a Béres Alapítványt, amely 20 millió forint értékű gyógyszert ajánlott föl a bajbajutottaknak. Megemlítette a MÁV-ot, amely eddig tízezer embert szállított el ingyen a határról és a Volánt, amely szintén részt vesz a menekültek utaztatásában.

Kitért arra is: a segítségnyújtásban a közszolgálati médiának is fontos szerepe van, ezért is kezdeményezte, hogy a tíz éve működő Jónak lenni jó! műsor segítsen koordinálni a sokféle felajánlást.

Elmondta: a Magyarországra menekülőknek elsősorban biztonságos lakhatásra, az utazásuk megszervezésére, élelmiszerre, gyógyszerre, sok esetben orvosi ellátásra, anyagi támogatásra van szükségük.

A köztársasági elnök szerint a háború legdrámaibb következménye, hogy szétszakítja a családokat. A hadköteles férfiak nem jöhetnek át a határon, nem menekülhetnek együtt a feleségükkel, gyermekeikkel. Ezért a kapcsolattartásban is segíteni kell majd őket. Ugyanakkor az emberek továbbra is bizonytalanságban és félelemben élnek a Kárpátalján.

Ezért is fontos, hogy senki ne terhelje álhírekkel sem a médiát, sem az embereket. Az emberek nyugtalanok, és felelőtlenség hamis hírekkel tovább növelni bizonytalanságukat - szögezte le. Kérte, hogy mindenki igyekezzen pontos információkat szerezni, és nem felülni az álhíreknek.

Az államfő leszögezte: a háborúért Magyarországot semmilyen felelőség nem terheli. Magyarország része az Európai Uniónak, tagja a NATO-nak és nincs olyan döntése e két szervezetnek, amelyet Magyarország ne támogatott volna vagy amelyet vétójával megakadályozott volna. Az ezzel ellentétes hírek álhírek. Nyugalomra is intett, mert - mint mondta -, a háborús helyzetből ugyan logikusan következik a félelem, „nem érdemes egy bajból kettőt csinálni”.

Áder János szólt arról is: vasárnap megérkezett Magyarország első jelentős, 30 tonnás élelmiszerszállítmánya Kárpátaljára. Emellett nagy mennyiségű üzemanyagot is küldött Magyarország, mert a háború miatt nincs belőle annyi, hogy a rendőrautókat, a mentő- és tűzoltóautókat működtetni tudják. Hozzátette: a továbbiakban - ahogy Szijjártó Péter külügyminiszter bejelentette - újabb 600 millió forint értékű segélyszállítmányt állít össze a kormány.

Emellett folynak a diplomáciai egyeztetések. Az elsődleges cél, hogy béke legyen, később azonban komoly feladat lesz a menekültek hazatérésének megszervezése és az ország újjáépítése a háborús pusztítás után. Ehhez is szükség lesz a nemzeti és a nemzetközi összefogásra, és az előkészítő diplomáciai munkát már most el kell kezdeni - mondta Áder János.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek