tóth gabi
A keleti országrészbe átcsoportosított egységek kettős, humanitárius és katonai feladatot látnak el – jelentette ki a honvédelmi miniszer pénteken Szentesen.
Benkő Tibor azt követően, hogy szemlét tartott a Magyar Honvédség 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred Debrecen és Hajdúhadház térségébe induló egységeinél, újságíróknak azt mondta, a katonák humanitárius feladatként segítik a rendőrség, illetve a Belügyminisztérium munkáját, a Magyarországra menekülők fogadását, elhelyezését, a róluk való gondoskodást.
– közölte a miniszer.
Benkő Tibor hangsúlyozta, Magyarország a NATO tagjaként önerőből, nemzeti szinten oldja meg azt a feladatot, melyet más országok nemzetközi szinten próbálnak ellátni.
Leszögezte, a NATO nagyra értékeli, hogy a magyar katonák képesek az országbiztosítási feladatot önállóan ellátni. Mint mondta, csütörtökön a NATO védelmi minisztereinek megbeszélésén elismerően szóltak a magyar katonák felkészültségéről.
A miniszter úgy fogalmazott, nem lehet tudni, hogy az orosz agresszió mekkora területet érint, de minden eshetőségre készen kell állni.
Nem kell megijedni, pánikba esni az ország keleti felében sem. Arra az esetre, ha a háborús helyzet még inkább nyugatra tolódva közelebb kerül Magyarország határaihoz, a NATO-val egyeztetve elkészültek a tervek.
– mondta Benkő Tibor.
A honvédelmi tárca vezetője kifejtette, a szárazföldi és légi felderítők már megkezdték munkájukat, az előkészítő erők megérkeztek a keleti országrészbe, a harcoló és a kiszolgáló, támogató erők átcsoportosítása jelenleg is zajlik. A kötelékek zöme vasárnapig megérkezik célállomására. Amennyiben a helyzet rosszabbra fordul, újabb erőket csoportosíthatnak át.
A miniszter kitért arra: fel kell készülni, hogy az ukrajnai mozgósítás miatt egyesek a zöldhatáron keresztül kívánnak magyar területre lépni. A katonák feladata a rendőri munka segítése. Előfordulhat olyan eset is, hogy menekülő katonák technikával vagy saját fegyverükkel érkeznek Magyarországra – mondta.
A kormány szerint fel kell készülni minden helyzetre az ukrán–orosz konfliktus miatt. Az elsődleges cél, hogy ha esetleg tovább romlik a biztonsági helyzet a szomszédban, akkor se jöhessenek át fegyveres csoportok magyar területre. Emellett fel kell készülni egy Ukrajna felől érkező menekülthullámra is. A kormány szerint Magyarország része és részese a közös európai álláspontnak, és ahogy eddig sem, ezúttal sem fogja megvétózni a keleti szankciókat.
Magyarország, ahogy máskor, úgy most sem bontja meg az európai egységet – erről beszélt Szijjártó Péter a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről bejelentkezve, mielőtt egy magyar üzletemberekből álló delegációval Egyiptomba és Bahreinbe utazott.
A külügyminiszter azt mondta, hogy az elmúlt napokban olyan irányt vettek a fejlemények, amelyek ellentétesek Magyarország, Közép-Európa, sőt egész Európa biztonsági érdekeivel. Szólt arról is, hogy
Hangsúlyozta, álhírek és hazugságok jelentek meg Magyarország álláspontjával kapcsolatban
„Mi, magyarok, közép-európaiak és európaiak a béke fenntartásában és az esetleges háború elkerülésében vagyunk érdekeltek: Magyarország álláspontja egyértelmű: támogatjuk Ukrajna szuverenitását és területi integritását. Mint ahogy mindig is tettük, és nem bontjuk meg az európai egységet a válasz tekintetében, mint ahogy sohasem tettük” – fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter.
Közölte: ma összeülnek az állandó képviselők Brüsszelben annak érdekében, hogy délutánra jogilag is létező formában jöjjenek létre azok a szankciós intézkedések, amelyek az Európai Unió egységes válaszát jelentik az elmúlt napok kelet-európai fejleményére. Hozzátette,
Magyarország együtt az Európai Unióval, együtt a NATO-val elkötelezett, hogy Európában béke és biztonság legyen, ugyanakkor a Magyar Honvédségnek hivatott garantálni az ország védelmét és biztonságát – jelentette ki Benkő Tibor honvédelmi miniszter az M1-en.
„Ha eszkalálódik, tovább bonyolódik a helyzet, és háborús körülmények alakulnak ki Ukrajna más terültén is, a nyugati térségre gondolok, akkor nem engedhetjük meg azt, hogy Magyarország terültére ezek a fegyveres küzdelmek átsódródjanak, és ha Ukrajnából pedig menekültek érkeznének Magyarországra, a befogadásukat, az érkezésüket egyrészt biztosítani kell, másrészt pedig segíteni kell” – mondta Benkő Tibor.
A miniszter a keleti országrészbe vezényelt honvédségi erőkről szólva hangsúlyozta: