tóth gabi
Megint sikerült ügyesen „spórolnia” a Karácsony Gergely-féle budapesti városvezetésnek. És ki szívta meg, hogy leszereltek egy csomó BKK-automatát? Természetesen Budapest lakói!
Vajon ki szívta meg, hogy leszereltek egy csomó BKK-automatát? – teszi fel a kérdést a Ripost7, melyre a hetilap meg is adja a választ: Természetesen Budapest lakói! De persze a városba érkező vidékiek és turisták sem lehetnek boldogok…
Karácsony Gergely valószínűleg nem áll sorba a megmaradt BKK-automatáknál jegyért, vagy keresgél kétségbeesetten egy működő gépet, mint egy turistának kell, amikor megérkezik Magyarország fővárosába. Szép képet nyer hazánkról a külföldi, amikor az első élménye, hogy lekési a reptéri buszt, mert egy órát kell sorba állni – ugyanis az „okos” budapesti városvezetés üzemen kívül helyezte a meglévő automaták felét… És ez nem egy epizód a Mekk mesterből, hanem a valóság!
De persze a turistáknál jobban sajnáljuk a budapestieket, akik megint az esztelen „spórolás” áldozatai.
„A jelenleg üzemelő 364 automatából 318 elérhető gép lesz a fővárosban” – jelentette be nemrég a Budapesti Közlekedési Központ megtakarításra, illetve a megváltozott jegyvásárlási szokásokra hivatkozva.
„Nem jó ötlet leszerelni a jegyautomatákat spórolásra hivatkozva, hisz épp ezek szedik be a bevételek nagyját. Szomorúan látom, hogy az elmúlt napokban mégis sorra tűnnek el az automaták Budapest csomópontjairól” – kommentált Vitézy Dávid, a Budapest Fejlesztési Központ (BFK) vezérigazgatója, volt BKK-vezér a Facebook-oldalán.
„2014-ben több mint 300 új, bankkártyát is elfogadó, bérletet is árusító, éjjel-nappal működő automata jelent meg a BKK hálózatán. Korábban az emberek a szabad ég alatt álltak sorban bérletért a pénztárak előtt, a BKV elszórt automatái csak érmét fogadtak el és csak jegyet adtak ki – már ha azt egyáltalán. Az új automaták és az értékesítési csatornák bővítése révén minden várakozásunkon felül, 10 milliárd forinttal nőttek a jegyárbevételek, éjjel-nappal elérhetővé váltak a jegyek és bérletek a város számos pontján. Az automaták szedik be 2021-ben is a BKK bevételeinek többségét. Több tízmilliárd forintot szed be a BKK az automaták által” – írja Vitézy Dávid.
„Ráadásul a BKK barbár módon tünteti el az egyébként európai uniós forrásból vásárolt és tökéletesen működő automatákat, a helyük üresen tátong a város számos pontján. A Széll Kálmán téri metróépület felújításakor gondoltunk az automatákra, és az építészeti koncepció integráns részeként lettek elhelyezve – most ott tátong a helyük. A város más pontjain az automaták alapzatai állnak üresen – mindez egy elvileg fél éve tervezett intézkedés eredményeként.
Mielőtt valaki a pénzhiányra hivatkozna, nem árt emlékezni: az automaták üzembe állítása után szerzett tapasztalatok egyértelműen azt mutatják, hogy az értékesítési csatornák szűkítésének hatása bevételkiesés lesz, tehát a BKK és ezáltal a fővárosi önkormányzat pénzügyi pozíciói romlani és nem javulni fognak az intézkedés által. A leszerelt automaták révén garantáltan jegybevétel fog eltűnni a rendszerből” – írja Vitézy.
A BKK hivatalos közlése szerint egy automata havi üzemeltetési költsége 130 ezer forint. A bevételi adatokat visszaosztva látható: a korábbi automataflotta bármely tagja 80-szor annyi bevételt szedett be, mint amennyibe a fenntartása kerül, és még a legrosszabbul teljesítő automaták is sokszorosan „behozták” a működési költségüket. Ezen adatokat látva az automatahálózat leépítése valójában csak egyet üzen: a BKK-t nem érdeklik a saját jegybevételei. Kiábrándító és elszomorító ezt a leépülést látni – teszi hozzá Vitézy.
A főváros „spórolásból” több ezer kukát szerelt le az elmúlt két évben – sajnos látszik is a városon, mert elöntötte a szemét… A városvezetés elismerte, hogy a 11 ezer fővárosi kukából csaknem 3 ezret leszerel, amitől több mint 120 millió forintos megtakarítást reméltek. Cinikusan megjegyezhetnénk, hogy körülbelül ennyit érhet a milliárdosok fényűző luxuséletét élő budapesti közműcég-vezér, Mártha Imre egyetlen telivér lova…
Persze ideológia is jut a főváros leépítéséhez: „Természetesen nem azért szerelik le a kukákat, hogy szemetesebb legyen a város. A gazdasági megfontolások mellett célunk, hogy csökkentsük a hulladéklerakóba és a hulladékégetőbe került, nem válogatott szemét mértékét” – mondta a Narancs.hu-nak Tüttő Kata városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes.
Szép tőlük, hogy nem akarják, hogy szemetesebb legyen a város. De talán erre nem a kukák leszerelése a legjobb megoldás…