kulcsár edina
Az izraeli vakcina működési elve merőben eltér a jelenleg használt koronavírus elleni oltóanyagokétól.
Magyarországon is tesztelni fogják embereken az NRx Pharmaceuticals nevű biotechnológiai vállalat és az Izraeli Biológiai Kutatóintézet által kifejlesztett BriLife nevű vakcinát, aminek az adja a különlegességét, hogy génmódosított élő vírussal működik - derült ki a vállalat egyik közleményéből.
Bár az oltóanyagnak még csak most fog elkezdődni a második fázisú vizsgálata, a kutatók így is abban bíznak, hogy hatékonyabb lesz, mint a Pfizer vagy a Moderna készítménye – írja a Jewish News Syndicate izraeli hírportál.
Annak ellenére, hogy a BriLife vakcina izomba szúrt injekció formájában vált ki immunitást, a működési elve merőben eltér a jelenleg használt koronavírus elleni oltóanyagokétól, ugyanis élő vírus található benne, ami tüskefehérjéket növeszt a felszínén.
Nagyon leegyszerűsítve az izraeli vakcinát úgy fejlesztették ki, hogy a tudósok vettek egy emberre veszélytelen, általában lovakat és szarvasmarhákat megbetegítő, úgynevezett vezikuláris stomatitis vírust (VSV), aminek a genetikai állományát úgy módosították, hogy SARS-CoV-2 koronavírus tüskefehérjéket növesszen a felszínén. Ezt a mesterségesen létrehozott kórokozót aztán kémcsövekben felszaporították, hogy oltóanyagnak lehessen használni.
A génszerkesztéssel módosított vírusok vakcinákban történő felhasználása viszonylag új technológiának számít. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Ervebo néven engedélyezett 2019-ben egy olyan, ebola elleni oltást, aminek hatóanyaga szintén módosított vezikuláris stomatitis vírus volt.
Mintegy 240 fő bevonásával a BriLife vakcina első fázisú klinikai vizsgálata még tavaly november 16-án zárult. Ennek eredményeként elmondható, hogy az oltóanyag által kiváltott immunválasz során legalább annyi, de gyakran több koronavírus elleni antitest termelődött az emberek szervezetében, mint a Pfizer vagy a Moderna vakcina esetében.
A második fázisú vizsgálat, mely során a vakcina hatásosságának és biztonságosságát tesztelik majd, hamarosan megkezdődik. Ezzel kapcsolatban érdekesség, hogy Magyarország az első európai ország, ahol a gyártó önkéntesek jelentkezését várja tesztelésre. Az NRx Pharmaceuticals egyébként már tavaly december 9-én megállapodott az illetékes hazai hatóságokkal.