kulcsár edina
Márciusra lelassul a vírus terjedése hetekre-hónapokra.
A koronavírus velünk marad, de közel van a világjárvány vége – írja a Lancet orvosi szaklap január 19-ei számában.
Kiderült: most sokkal többen tünetmentesek. A korábbi variánsok esetén a fertőzések 40%-a, az omikronnál az esetek 80-90%-a tünetmentes. Ugyanakkor az USA-ban a COVID-19 miatti kórházba kerültek aránya a diagnosztizált esetekhez viszonyítva az előző csúcsértékekhez képest 50%-kal csökkent.
Kanadában és Dél-Afrikában például az intubációt igénylő, illetve elhunyt COVID-19 betegek aránya 80-90%-kal csökkent.
Egyes országokban a masszív omikron-hullám miatt többen kerülnek kórházba és jelentősen nő a nem COVID-19 miatt kórházba szállítottak körében a tünetmentes pozitív esetek aránya. A sok karanténba küldött egészségügyi dolgozó miatt munkaerőhiány alakult ki számos kórházban.
Az omikron olyan gyorsan terjed, hogy az ellenintézkedések korlátozott hatást gyakorolhatnak a járvány menetére. Egyes becslések szerint például a maszkhordásnak a lakosság 80%-ára való növelése az elkövetkező 4 hónapban csak 10%-kal csökkenti az összesített fertőzésszámot.
A szakemberek szerint a maszkhordás csak azon országokban jelenthet lényeges előnyt, ahol az omikron még nincs jelen, de már széles körben hordanak maszkot.
A tapasztalatok alapján azt állapították meg, hogy az omikron-hullám hossza 3-5 hét azt követően, hogy az esetszám exponenciális emelkedését jelentik.
Tehát márciusra az omikron elleni természetes immunitás és az emlékeztető oltások mellett a vírus terjedése lelassul hetekre-hónapokra.
Természetesen nem fejeződik be ezzel a koronavírus-járvány, várható újabb variánsok felbukkanása, amik esetleg súlyosabb tüneteket okozhatnak az omikronnál és az immunvédelem csökkenésével, valamint a szezonalitással a fertőzés a téli hónapokban ismét gyorsabban terjedhet.
Azonban a járvány súlyossága a korábbi vírusbehatásnak, a rendszeresen az újabb variánsokhoz adoptált vakcináknak, az antivirális szereknek és a személyes védekezés nagyobb hatékonyságának köszöhetően már kisebb lesz. Így megvan az esélye annak, hogy a COVID-19 járvány veszít romboló erejéből.