kulcsár edina
Fontos dolgokra figyelmeztet dr. Kemenesi Gábor virológus a koronavírus negyedik hullámának idején.
Dr. Kemenesi Gábor virológus friss nemzetközi adatokról, illetve azokhoz köthető tanulságokról posztolt kötzösségi oldalán.
„Mit mond a tudomány? Mennyire működnek a vakcinák?” – teszi fel a kérdést a szakember, aki külföldi adatokat szemléz, komoly tanulságokkal.
„Elsőként meg kell értenünk, hogy a vakcinák legfőbb hatása nem a fertőzés megelőzése (bár részben ezt is megteszik), hanem a betegségtől és súlyos állapottól való védelem. Az itthon most aktuális kérdésként fennálló harmadik dózis az itt közölt arányokon tovább javít, ráadásul a fertőzés elleni védelmet is feltornázza (erről majd egy külön posztban) – ez a delta hullám közepe felé igen jelentős fegyvertény.”
– figyelmeztet, majd így folytatja:
A lényeg röviden: vakcina nélkül a teljes populációra vetítve (ez korcsoportonként változhat, lásd alább): 3x nagyobb eséllyel válhatunk fertőzötté; 12x nagyobb eséllyel juthatunk kórházba; 13x nagyobb eséllyel lehet végzetes a megbetegedés”
Beszédes számok Angliából
Kemenesi Gábor virológus a következő angliai adatokat tette közzé:
2020 december és 2021 július között 40 000, kórházban kezelt COVID-19 betegből 84% egyetlen oltást sem kapott, 13% egy dózist és a maradék 3% minkét dózist megkapta.
2021 január és 2021 július között 51 281 halálos esetből 256 (0,5%) kapta meg mindkét vakcinadózist.
Kemenesi így foglalja össze a tanulságokat, amik mellé hasznos tanácsokat is ad:
„A vakcina áttöréses események minden vakcinánál ismert jelenségnek számítanak, ettől még pontosan úgy működnek, ahogy kell. Az itt szemlézett adatok is tisztán mutatják, hogy vakcinációval többszörös esélyünk van elkerülni a súlyosabb állapotot vagy végzetes kimenetelű megbetegedést.
Fontos adatok derültek ki arról is, hogy a vakcináltak körében kikre jellemzőek leginkább a vakcina áttöréses fertőzések: kemoterápiás kezelés miatt immunszupresszált egyének, szervtranszplantáción átesettek (megjegyzésem: itt különösen fontos a „fészekoltás”, azaz a közvetlen környezet teljes oltottsága, egyfajta második védvonalként), HIV fertőzöttek, AIDS betegségben szenvedők, neurológiai kórképpel élők (demencia, Parkinson-kór), gondozóotthonokban élők, krónikus betegségben szenvedők, Down-szindrómával élők. Megjegyzés, hogy ugyan a vakcina áttöréses fertőzések itt gyakoribbak, mint az átlag populációban, ez semmiképpen sem jelenti, hogy a vakcinák működésképtelenek lennének. Az utóbb felsorolt esetekben különösen fontos a harmadik oltás, a fészekoltás és olyan egyéb védelmi praktikák alkalmazása, amelyek a fertőzés kockázatát csökkentik (pl: a megfelelő szűrőképességű szájmaszk).”