kulcsár edina
A magyar családpolitika legfőbb vállalása, hogy gazdasági előnnyé tesszük a gyerekeket.
A magyar családpolitika legfőbb vállalása, hogy gazdasági előnnyé tesszük a gyerekeket. Azt akarjuk, hogy a nők választhassanak, hogy dolgoznak vagy sem, de ne legyen egzisztenciális nyomás az, hogy dolgozik vagy sem – minderről Orbán Viktor beszélt a IV. Budapesti Demográfiai Csúcson. A kormányfő közölte, a hazai GDP 5 százalékát családi kedvezményekre fordítjuk, ezek fontos lépések, de nem elegendőek.
A Budapesti Demográfiai Csúcs nem csak egy konferencia. A demográfiai kérdések nehézségét nem csak a felismerések bonyolultsága adja. Legalább ilyen nehéz a felismerések politikai intézkedésekbe való átütetése„ – mondta Orbán Viktor miniszterelnök. Kiemelte, miniszterelnöksége alatt is ez volt a legnagyobb kihívás.
”Adrej Babis és Janez Jansa kollégámmal együtt akarjuk rábeszélni az uniós politikusokat arra, hogy ne támogassák a migrációt, ne támogassák az egyneműek családalapítását.„
”Együtt kell meggyőznünk az uniós politikusokat, hogy többé ne használják a Balkánt ütközőzónának saját kényelmük miatt. Szerbia és térsége nélkül az unió nem lehet teljes. Szerbia integrációját Magyarország támogatni fogja.„
A nyugati civilizáció nem képes reprodukálni magát. Sokan nem tudják eldönteni, hogy ez jó vagy rossz. Vannak, akik érzékelik a demográfiai problémát, de ezt a migrációval akarják megoldani. Ezek a gondolatok nem veszik figyelembe a demográfiai probléma kulturális vetületét – hangsúlyozta a kormányfő.
Hozzátette: nálunk a migráció identitáskérdés. Lehet, hogy a kieső munkaerő Európán kívül helyettesíthető, de Európában közös kultúra, hagyományok nélkül nem lehetséges az együttműködés, az együttélés.
Úgy látjuk, nyugaton már az óvodákban félre akarják nevelni a gyereket. Ez része az új marxista mozgalomnak. Mi Közép-Európában ismerjük ezt, mi be vagyunk oltva a „woke-vírus ellen”, közel negyven évig ebben éltünk – fogalmazott.
A népességfogyás egyetlen megoldása, ha az állam segíti a családokat a családalapításban.
Öt pillére építette fel a 2010 óta kormányzó magyar kabinet a családpolitikát: 1. a gyerek gazdasági előnyt is jelentsen, 2. a családok saját otthonba élhessenek, 3. a családpolitikát az édesanyákra kell építeni, 4. az országot családbaráttá kell tenni, 5. jogi alapon is támogatni kell a családokat és a kedvezményeiket.
Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter köszöntőjében elmondta: két héttel az eucharisztikus kongresszus után ismét érdemes Magyarországra figyelni. 2015-ben teremtettük meg azt a hagyományt, hogy kétévente demográfiai csúcstalálkozót hívunk össze.
Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy Magyarország családi minisztereként köszönhetem önöket. De talán ennél is fontosabb, hogy egy szerető család gyermeke, és immár húsz éve a férjem felesége vagyok – mondta köszöntőjében Novák Katalin.
Novák Katalin kiemelte: a kormány 2010 óta lehetőségének, feladatának és kötelességének érzi, hogy a családokért dolgozzon, és abban a helyzetben van, hogy az emberektől jelentős felhatalmazást kapott ehhez.
A demográfiai előrejelzéseket nem kell tényként elfogadni, azokat meg lehet változtatni – mondta, hangsúlyozva: a jövő a fiatalok kezében van.
A Budapesti Demográfiai Csúcs 2015 óta minden második évben az a fórum, ahol politikusok, egyházi vezetők, szakértők, a média, a vállalati szektor és a tudomány képviselői megvitatják a legfontosabb, családokat érintő aktuális kérdéseket. Napjainkban egyesek a családalapítás és a gyermekvállalás számlájára írják a környezeti kihívásokat, a gyermekvállalást károsnak tartják. Vannak, akik úgy gondolják, hogy a fenntarthatóság és a család nem összeegyeztethető. Ezért az idei csúcstalálkozó központi témája 2021-ben a demográfia és a fenntarthatóság. Érdemes-e fenntarthatóságról beszélni, ha nem születik elegendő gyermek? Mit mond a tudomány és mit közvetít a média? Milyen szerepe van az ideológiának a család és a környezetvédelem megítélésében? Vajon az afrikai nemzetek kihívásait a magas születésszám vagy a hiányos infrastruktúra okozza? Mit tehet Európa a demográfiai válság korában? Többek között ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresik idén a választ.
Balogh Zoltán korábbi emberierőforrás-miniszter, a Magyar Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke áldása során így imádkozott: „Tégy bennünket alkalmassá a hitvallásra, hogy valljuk meg: Te vagy a teremtőnk, hogy valljuk: testvérei vagyunk egymásnak, férfiak és nők. Így áldj meg minket, szeretetnek és kegyelemnek Istene. Adj szeretetet ott, ahol hiány van belőle. Adj bölcsességet a döntéshozóknak, akik a családok egységéért dolgoznak.”
Isten áldását kérte a demográfiai csúcsra Kondor Péter, a Déli Egyházkerület, Magyarországi Evangélikus Egyház püspöke is, majd Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség rabbija mondott áldást.
„Ha drasztikus népességcsökkenés állna be, akkor nem lehet fenntartható az a jólét, amiben érünk, hanem hanyatlás következik. A gyermekvállalás kérdése a vallásos ember szempontjából a gyermekvállalás az emberi lét alapjait érintő alaptézis. A gyermekvállalás nem tud más lenni, mint a jövő iránti közös felelősségvállalás megtestesülése.
A Biblia szerint Isten azért teremtett, hogy teremtésében az ember folytassa az alkotást. Ehhez, illetve a budapesti tanácskozáshoz kérem Isten áldását. Váljunk mindnyájan Isten társaivá a teremtésben – ámen”
– zárta áldását Köves Slomó.
A konferencia felszólalóit megelőző átkötő beszédében Novák Katalin elmondta: gyermek nélkül nincs jövő, magyar gyermek nélkül nincs magyar jövő. „Ahogy a magyar nyelv tiszteletben tartja a család értékeit, úgy a magyar kormány is 2010 óta, jelentős felhatalmazással a magyar családokért dolgozik, és igyekszik megfordítani a 40 éve tartó demográfiai lejtmenetet” – fogalmazott a családokért felelős tárca nélküli miniszter.
A népesség gyarapodása élet és halál kérdése, az a túlélés kérdése Szerbia és a térség sok országa számára. Amikor demográfiáról, népességpolitikáról beszélünk, akkor valóban a túlélésről beszélünk. Ez politikai kérdés, amiért a szerb elnök köszönetét fejezte ki Novák Katalin miniszternek a Budapesti Demográfiai Csúcs megszervezéséért.
Aleksandar Vucic szerb kormányfő köszönetet mondott Orbán Viktor miniszterelnöknek – akit barátjának nevezett – „amiért mert bátor lenni”.
„Teljesen mindegy, hogy a magyarok ki ellen játszanak futballban vagy vízilabdában, mi, a szerbek 80-90 százaléka a magyaroknak fog szurkolni” – fogalmazott a szerb elnök.
„Ha kitesznek egy fényképet a közösségi médiába a kedvenc kutyámról vagy cicámról, több lájkot fognak kapni, mint ha kiteszek egy képet a saját gyermekünkről. Butaságnak hangzik, de próbálják csak ki! Manapság udvariatlanság a családról, a gyermekeinkről beszélni, mert félő, hogy azzal mások lelkébe gázolhatunk. De arról nyugodtan lehet beszélni (a közösségi médiában), hogy milyen új frizurát vágattunk a házi kedvencünknek” – fogalmazott Vucic.