kulcsár edina
A legnagyobb zenés showműsorok látványvilágát idéző, különleges felvonulással lesz gazdagabb augusztus 20-i nemzeti ünnepünk.
Szent István napján az Oktogon és a Hősök tere között monumentális, guruló díszletekkel, installációkkal és szobrokkal, valamint sztárfellépők részvételével megelevenedik Magyarország alapításának története. A nem mindennapi látványosságot a HG Média és a Tulipán Tündér közös produkcióként hozza létre.
Augusztus 20-án, Magyarország szimbolikus születésnapján hatalmas installációkkal, hazánk vezető művészeivel, több száz résztvevővel készülő zenés – táncos felvonulást láthatnak az érdeklődők az Andrássy úton. A látványos forgatag megidézi, mi több életre kelti a magyar mondavilág alakjait és nemzeti szimbólumainkat.
A produkciót a Játékkészítő és az Álomutazó produkciót jegyző kreatív-művészcsapat álmodta meg. A felvonulás művészeti vezetője Juronics Tamás, Kossuth-díjas művész, producere Illés Gabriella.
„Most rendhagyó módon nem színpadon, hanem egy különleges felvonulás keretében készítünk showműsort, mely augusztus 20-án, Magyarország alapításának történetét mutatja be” – mondta Illés Gabriella producer.
A Szent István Nap alkalmából készülő felvonulás tervezete három önálló egységből áll: A FÖLD, A HAZA és A NEMZET.
Elsőként a magyar eredetmondák legendás állatai, pogány korunk hitregés világának eredeti alakjai, a TURUL és a CSODASZARVAS jelennek meg, melyek a sámánok korában a hitet adták a magyaroknak, és hosszú vándorútjukon kísérői, vezetői voltak a népnek az ígért új hazába.
A négy és fél méter magas Turulmadarat és a 16 ember által működtetett Csodaszarvast A HAZA blokkban a 9 méter átmérőjű KORONA követi, és természetesen SZENT ISTVÁN is megjelenik majd a felvonuláson, óriásszobor formájában.
És mi más lehetne az ünnepélyes felvonulás zárójelképe, mint az utolsó egységében megjelenő, 60 méter hosszú, varrott magyar zászló.
„A trikolor színei szimbolikus jelentéssel bírnak. A piros a kitartó ERŐ, a fehér a nemzeti HŰSÉG, a zöld a haza jövőjében bízó REMÉNY. Ezek együttesen pedig egy nagyszerű ország jövőjét tárják elénk”– mondta Juronics Tamás, művészeti vezető.
A programnak augusztus 20-án 10 órától az Andrássy út ad otthont. A látványos menet az Oktogontól indul, a show a Kodály Köröndön éri el csúcspontját, majd egészen a Hősök teréig vonul. A produkciót az MTVA élőben közvetíti.
A felvonulás több száz fellépője között ott lesz: Péter Szabó Szilvia, Wolf Kati, Navratil Andrea, Horváth Tamás énekesek; a Kelemen Kabátban, a Road és a Göncöl Zenekar, valamint mellettük több száz táncos – köztük a Duna Művészegyüttes, Fitus Dezső Társulata és a Szegedi Kortárs Balett táncművészei, de felvonul majd a Magyar Honvédség Katonazenekara és a Magyar Díszőrség Lovas egysége is.
Az installációk az augusztus 20-i felvonulást követően az ünnepi hétvégén látogathatók lesznek egy interaktív kiállítás keretében a Hősök terén, ahol sötétedés után egy különleges fényfestés adja a történelmünket bemutató óriás tárgyakat esti pompáját.
A Szent István napi ünnepségsorozat alatt felfüggesztik a koronavírus miatti összes korlátozást. Ez azt jelenti, hogy a rendezvények látogatásához se védettségi kártya nem kell, se létszámkorlátozás nem lesz. 17 helyszínen zajlanak majd az augusztus 20-i központi rendezvények. A tűzijátékot is nagyobbra tervezik a szokásosnál: a Duna vonalában csaknem 4 és fél kilométer hosszan, sokkal több kilövőállásról indítják majd a rakétákat. Az egyik legkülönlegesebb program alighanem az Aranyvonat kiállítás lesz a parlament előtt. Itt, az ország főterén járhat a nagyközönség a hosszú évtizedek után az elmúlásból visszatért ikonikus nemzeti kincsünk csodájára. Az impozáns kocsiszerelvény az államalapító Szent István király halálának 900. évfordulójára készült még 1938-ban, azonban a második világháború alatt a szent jobbot országos körútra szállító vasúti kocsi is megsemmisült. 2015-ben a Budakeszi Kulturális Alapítvány kezdeményezésére indult a rekonstrukció, amelynek eredményeként a tavalyi Szent István-napra készült el a feltámasztott Aranyvonat, melyet most augusztus 20. és 22. között mindenki megtekinthet a Kossuth téren.
De nézzük, mi minden szerepel még a kínálatban:
Az ünnepre készült külön honlapon ide kattintva tájékozódhatnak a részletekről. Érdemes addig többször visszanézni ide, mivel a programkínálat folyamatosan bővül és frissül.
Minthogy augusztus 20. egyben az új kenyér ünnepe is, érdemes néhány szót szentelni azoknak a finomságoknak is, amik várják a megéhező közönséget. „Magyarország tortája” az idén a Napraforgó lett, az „Egy a természettel torta” kategória győzelmének pedig a Nimród fantázianévre hallgató édesség megalkotója örülhetett. Utóbbi kreáció a Vadászati és Természeti Világkiállítás hivatalos tortája is egyben. A „Magyarország Cukormentes Tortája” díjat pedig a Beszterce rózsája nyerte 2021-ben.